Dysleksja - czyli wszystko o problemach z czytaniem

Czy to już dysleksja?
Dysleksja - czyli wszystko o problemach z czytaniem
fot. istock.com
25.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • na czym polega dysleksja;
  • jak rozpoznać dysleksję;
  • jak leczyć dysleksję.

Wielu rodziców na początku szkolnej przygody nie bardzo wie, kiedy dziecko powinno już czytać płynnie. Nie zapominaj, że każde dziecko jest inne i musisz dziecku dać czas na trening i naukę w swoim tempie. Poświeć malcowi więcej uwagi i tentujcie razem literki i składajcie z nich wyrazy. Jeśli masz wątpliwości, podpytaj nauczyciela swojego dziecka czy powinnaś się martwić. Jest szereg możliwości, które mogą wpływać na problemy z czytaniem i warto je sprawdzić np. badania okulistyczne, laryngologiczne i logopedyczne. Jeśli one nie wykażą problemu, możemy założyć, że prawdopodobnie mamy do czynienia z dysleksją.

Na czym polega dysleksja?

Dla wielu osób to pretekst do bezkarnego robienia błędów jednak problem jest znacznie bardziej złożony. Dyslektyk ma problemy z połączeniem znaku graficznego litery z dźwiękiem, myli litery podobnie brzmiące, nie potrafi składać głosek w słowa i nie rozumie czytanej treści. Dysleksja rozwojowa w Polsce dotyczy około 15% populacji, co oznacza, że w klasie szkolnej jest trzech-czterech dyslektyków. Problem znacznie częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek.

Zobacz więcej: Jak rozpoznać u dziecka problemy z nauką?

Objawy dysleksji

"Objawy" dysleksji przejawiają już niemowlęta. Do częstych objawów ryzyka posiadania przez dziecko dysleksji należą np. problemy z orientacją kierunkową, nieustalona dominacja jednej strony ciała, zaburzenia uwagi, problemy z motoryką mniejszą, późne raczkowanie, późne chodzenie czy problemy z budowaniem zdań. Gdy dziecko idzie do szkoły, pojawiają się problemy z nauką czytania.

Dysleksja - problemy z czytaniem

fot. istock.com

Podstawowe symptomy kłopotów z czytaniem ujawniają się w czterech sferach – w tempie czytania, w technice czytania, w liczbie i rodzaju popełnianych przez dziecko błędów oraz w stopniu rozumienia przeczytanej treści. Dziecko może rozpoznawać litery, ale może mieć problem ze scalaniem ich w wyrazy. Są i dzieci, które czytają całkiem sprawie, ale zupełnie nie rozumieją, co czytają. Dlatego warto czytać dla dziecka, czytać z dzieckiem i kontrolować czy dziecko rozumie tekst.

Rodzicu, nie lekceważ problemu

Niektórzy rodzice zaczynają naciskać i postrzegać dziecko jako leniucha, jeszcze inni uważają, że dziecko wyrośnie z problemu. Jednak problem sam się nie rozwiąże, a bardzo często u malucha, który ma dysleksję, obniża się poczucie własnej wartości i pojawia się lek przed szkołą, wyśmianiem przez kolegów, złą oceną czasem, a nawet pojawiają się dolegliwości jak ból brzucha, nudności czy biegunka. Czasem dysleksja prowadzi do problemów wychowawczych, gdyż dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę. Warto więc nie pozostawiać dziecka samego sobie i bacznie się przyjrzeć poczynaniom malca.

Zobacz więcej: 5 ważnych rzeczy, które wpływają na relację rodzic - dziecko

Dysleksja to nie wymówka

Nie chodzi o załatwienie zaświadczenia, by dziecko miało łatwiej, ale o rozpoznanie problemu i wczesną interwencję. Twoja pociecha spędzi najbliższych kilka lat na czytaniu przeróżny treści, dlatego warto zadbać o to, by ułatwić dziecku zadanie. Terapia pozwala na usprawnienie techniki czytania, ale także korzystanie wpływa na spostrzegawczość, koncentracje, a nawet motywacje do nauki. Rodzice dziecka z takimi problemami powinni poświęcić więcej uwagi na odpowiednie ćwiczenia, warto także odwiedzić gabinet poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Pamiętaj, że malec potrzebuje przede wszystkim akceptacji i wsparcia. Wyrozumiały rodzic, który wyciąga rękę do dziecka pomoże znacznie więcej niż rodzic, który bezkrytycznie wymaga ładnego czytania.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie