Niepokój u małego dziecka - jakie mogą być przyczyny?

Maluch ma prawo odczuwać niepokój i nie musi to wynikać z dysfunkcji panujących w domu.
Niepokój u małego dziecka - jakie mogą być przyczyny?
fot. istock.com
27.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny niepokoju u dzieci;
  • jak poradzić sobie z niepokojem dziecka;
  • niepokój u dziecka - jak się objawia;
  • co zrobić kiedy dziecko się boi.

Powody niepokoju u dziecka mogą być bardzo różne. Często mają  związek z rozbudzającą się coraz bardziej świadomością otaczającego świata, ale też rodzą się pod wpływem presji – gdy np. jesteście wobec niego zbyt wymagający i oczekujecie, aby rozwijało się szybciej niż to możliwe.

Niepokój u dziecka - jakie są przyczyny?

Bez względu na źródło, wasz malec będzie okazywać niepokój w podobny sposób. Nie lekceważcie tych sygnałów:

Maluch stanie się bardziej przylepny. Dotychczas taki żywiołowy, teraz bez problemu pójdzie za rączkę i wytrzyma na kolanach. Jeśli twoje dotąd wesołe i energiczne dziecko stało się lękliwe i wyciszone, spróbuj odkryć tego przyczynę? Może zadziało się coś w żłobku? A może maluch bawi się przy włączonym telewizorze i nasiąka np. wiadomościami o kolejnym zamachu?

Maluch stanie się grzeczniejszy. Jakże trudno wychwycić ten sygnał! Kiedy dziecko robi się grzeczne raczej cieszymy się, że zmądrzało i celebrujemy święty spokój.  Jednak, uwaga! Pod nieoczekiwaną grzecznością malca może kryć się bomba z opóźnionym zapłonem. Za każdym razem, gdy radykalnie zmienia się zachowanie twojego dziecka, powinniście zastanowić się – dlaczego?

Niepokój u dziecka

fot. istock.com

Maluch może mieć problem z zasypianiem i przesypianiem nocy. Zaburzenia snu u dziecka i towarzyszące mu koszmary nie muszą być od razu objawem jakiejś traumy. Być może dziecko manifestuje w ten sposób swój niepokój związany z twoim oddaleniem się od łóżeczka i pozostawieniem go samego w pokoju.  Czasami wystarczy drobiazg, aby złagodzić ten lęk – np. pozostawienie zapalonej lampki i czytanie pogodnych, wesołych historyjek przed zaśnięciem.

Zobacz więcej: Jak mądrze kochać dziecko?

Maluch zaczyna bać się obcych i nieznanych miejsc. Niemal każde dziecko przechodzi przez ten etap. Twój maluch staje się coraz bardziej świadomy otaczającej go rzeczywistości i  - siłą rzeczy - zaczyna budzić ona jego lęki. Dlatego nigdy nie strasz dziecka obcym panem i pozostawieniem w obcym miejscu. Jeśli stan lęku przed nieznanym utrzymuje się, okaż dziecku jeszcze więcej miłości i troski. Pokazuj, że świat jest przyjaznym miejscem, a większość ludzi – życzliwymi. Ucz go, jak ma wzrastać w świecie bez lęku, a uda się to, gdy przestaniesz epatować różnymi „strachami” i sama będziesz przykładem osoby serdecznie nastawionej do innych ludzi.

Jak radzić sobie z lękiem u dziecka?

Pamiętaj: jeżeli twoje dziecko boi się czegoś, zaakceptuj ten fakt. Nigdy nie wyśmiewaj jego lęków! Raczej wytłumacz mu, że to, czego się boi, tak naprawdę nie ma związku z rzeczywistością. Strach ma wielkie oczy!

Gdy smyk strzęsie się np. na widok zejścia do piwnicy, powiedz mu: „Zobacz. Możemy włączyć światło i spokojnie zejść ze schodów. Na dole są słoiki dżemów i skrzynki z jabłkami. Czujesz,  jak pięknie pachną?"

A gdy malec, ściskając cię kurczowo za rękę zrobi niepewnie pierwszy krok, uspokój go: „Widzę, że się boisz. Jeśli chcesz, możesz poczekać. Zejdę sama po potrzebne rzeczy".

Jeśli dziecko podejmie decyzję, że jednak będzie ci towarzyszyć, pokaż mu sytuację we właściwym świetle i pochwal go: "Widzisz, w piwnicy naprawdę nie ma powodu do strachu. Cieszę się, że ze mną zszedłeś i pomogłeś mi zanieść słoiki na górę. Brawo, synku!"

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie