Czy wiesz, że rozwój językowy zaczyna się jeszcze w życiu prenatalnym?

Jak wynika z badań, na tym etapie dziecko nabywa umiejętności rozróżniania poszczególnych języków. Niesamowite!
Czy wiesz, że rozwój językowy zaczyna się jeszcze w życiu prenatalnym?
fot. istock.com
29.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy zaczyna się rozwój językowy dziecka;
  • poznasz wyniki badań dotyczące rozwoju językowego w życiu prenatalnym.

Badacze podejrzewają, że rozwój językowy dziecka ma swój początek jeszcze w życiu prenatalnym. Naukowcy z Uniwersytetu Kansas (USA) wykazali, że już 8-miesięczne płody są w stanie rozpoznać zmianę rytmiki słyszanego języka. Skąd wiadomo, że dziecko reaguje? Zmienia się ich tempo bicia serca. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „NeuroReport.”

Czy rozwój językowy dziecka zachodzi już w życiu prenatalnym?

Już wcześniejsze badania wykazały, że nawet kilkudniowe noworodki reagują na zamianę rytmu językowego. Maluszki zaczynają ssać smoczek w innym tempie, gdy usłyszą język o innych właściwościach rytmicznych niż język, który do tej pory słyszały.

Skoro tak małe dzieci słyszą różnicę, to badaczy zainteresowało, czy takie różnice rozpoznają także maluszki będące jeszcze w łonie matki? Próbowano sprawdzić to już wcześniej. W badaniu wykorzystano ultradźwięki, przy pomocy których mierzono tempo bicia serca płodu podczas wysłuchiwania dwóch osób mówiących dwoma różnymi językami. Okazało się, że nienarodzone dzieci były wrażliwe na zmianę dźwięków. Badanie niestety nie wyjaśniło, czy było to spowodowane zmianą języka, czy zmianą mówcy. 

Dziecko - wychowanie

fot. istock.com

Zobacz więcej: Czy niemowlę potrafi wymuszać?

Specjaliści z Uniwersytetu Kansas postanowili to sprawdzić i skorzystali z tylko jednego mówcy, który sprawnie posługiwał się zarówno angielskim, jak i japońskim, czyli językami o zupełnie innych właściwościach rytmicznych. W tym badaniu wykorzystano także dokładniejszą metodę pomiaru, tzw. magnetokardiografię (MCG).

Przy pomocy biomagnetometru naukowcy mierzyli zmiany pola magnetycznego w ciele matki i płodu. W ten sposób rejestrowali najdrobniejsze różnice w ruchach, tempie bicia serca lub częstotliwości oddechu podczas odtwarzania nagrań po angielsku i japońsku.

Jak się okazało, przy zmianie języka z angielskiego na japoński, tempo bicia serca 8-miesięcznych płodów również ulegało zmianie. Gdy nagranie było kontynuowane po angielsku, tempo wracało do normy.

- Wyniki naszego badania sugerują, że rozwój językowy może rzeczywiście zaczynać się już w macicy. Na podstawie docierających do nich dźwięków płody, jeszcze przed narodzinami, nastrajają się na język, który później będą przyswajać. Prenatalna wrażliwość na zmianę właściwości rytmicznych języka może stanowić dla dzieci pierwszy krok w jego nabywaniu - mówi koordynatorka projektu, Utako Minai.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie