Co zrobić, by dziecko chętnie czytało książki?

Naszym dzieciom przyszło wychowywać się w czasach, gdy dostęp do informacji jest bardzo łatwy i szybki, a jednocześnie informacje te szybko się dezaktualizują.
Co zrobić, by dziecko chętnie czytało książki?
fot. istock.com
29.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • co zrobić, by dziecko chętnie czytało książki;
  • jakie książki wybierać dla dziecka;
  • dlaczego warto zaszczepić w dziecku miłość do książek. 

Maluch oglądający bajki w telewizji otrzymuje gotowe obrazy, a jego wyobraźnia nie musi pracować.

Książka, choć może staroświecka w obliczu telewizji czy Internetu, w XXI powinna być czymś, czego w żadnym domu nie może zabraknąć. Sami nie czytamy, a więc wychowanie małego czytelnika to nie lada wyzwanie...

Dlaczego warto zaszczepić miłość do książek?

Maluchy, które obcują z książkami, mają szansę uruchamiać wyobraźnię. Dzięki temu u dziecka rozwija się kreatywność i twórcze myślenie. Przy czytaniu coraz dłuższych fragmentów bajek u dziecka rozwija się koncentracja. Oprócz tego, że maluch może sobie wyobrażać historie z kart, książki także prowokują do rozmowy i zadawania pytań, dzięki czemu maluch ma szanse na poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie. To także doskonała szansa na rozwój inteligencji emocjonalnej, maluch uczy się nazywania poszczególnych cech, czy empatii. Książki doskonale pokazują co dobre, a co złe, dzięki czemu kształtuje się moralność dziecka. Dzięki rozmowom o tym, co przeczytaliście, maluch rozwija swoje zdolności językowe.

Zobacz więcej: Super to read... czyli klasyki dla dzieci w nowych wydaniach!

Jak zauważają badacze, nie bez znaczenia jest więź, jaka nawiązuje się między rodzicem a dzieckiem podczas rytuału czytania. Ta bliskość to niewerbalny komunikat dla malca, że dziecko jest ważne i kochane. Czytanie książek i rozmowa pomagają w modelowaniu pożądanych postaw u dziecka, ale i zachęcamy je tym do tego, by w przyszłości samo sięgało po lektury.

Co zrobić by dziecko chętnie sięgało po książki? Podpowiadamy!

czytanie dziecku
fot. istock.com

#1 Czytanie na głos

Warto zacząć czytać dziecku zaraz po porodzie, również nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć dziecku czytać, gdy jest jeszcze w brzuchu. Na tym etapie nie jest ważne, co czytamy, a po prostu sam fakt, że się to robi. Może to być książka, która interesuje ciebie, jak np. poradnik dla mam czy dobry kryminał, ale może to być nawet instrukcja obsługi telefonu. Na tym etapie istotne jest to, że Ty wyrobisz u siebie nawyk codziennego czytania, a maluch przyzwyczai się do rytmu i brzmienia słów czytanych. Z czasem można przejść na książki bogato ilustrowane dla dzieci z małą ilością tekstu, a następnie proporcje te zmieniać, dążąc do tego, by tekstu było więcej niż ilustracji.

#2 Pozwól dziecku wybrać książkę

Wielu dorosłych zniechęca dzieci do czytania narzucając im, co mają czytać. Moją zmorą były lektury, które rzadko czytałam, natomiast każdą przerwę spędzałam w bibliotece czytając to, co mnie interesuje. Warto podsuwać dziecku propozycje zgodne z jego zainteresowaniami. Jeśli masz w domu małego telewidza, bez trudu znajdziesz książki, z tymi samymi bohaterami. Dla starszych dzieci mogą to być bohaterowie popularnych gier komputerowych np. "Minecraft", czy "Wiedźmin". Warto także wspólnie się czasem wybrać do księgarni i razem pomyszkować wśród półek.

czytanie dziecku
fot. istock.com

#3 Własna kolekcja książek

Warto zadbać o to, by dziecko miało swoją półeczkę, na której może ustawiać nowe książki. Maluch powinien mieć łatwy dostęp do swojej kolekcji. W księgarniach znajdziecie także książki, które są wydawane seriami, co może zachęcić malucha do "rozbudowywania" swojej kolekcji. Zadbaj jednak o to, by na półce znajdowały się pozycje adekwatne do wieku dziecka, pozbądź się książek, z których dziecko wyrosło.

Zobacz więcej: 1000 powodów by czytać... - bo lektury szkolne to za mało!

#4 Ogranicz technologie

Pozwól dziecku obcować z książką, drukiem i papierowymi stronami. Nie kupuj czytnika e-booków i nie pozwalaj dziecku czytać książek na komputerze. Od początku przyzwyczajaj do książek papierowych. Wyjątkiem są audiobooki, które mogą być miłą odmianą, ale nie mogą zastąpić papierowej książki. Warto także zapisać się do biblioteki i regularnie szukać tam ciekawych książek.

#5 Daj dziecku przykład

Jeśli chcesz, by twoje dziecko czytało, czytaj sama! Nie chodzi tylko o czas spędzony na czytanie dziecku, ale czas na lektury dla siebie. Nie ma lepszego przykładu niż rodzic z książką.

SONDA
Czy twoje dziecko lubi czytać książki?
Czy twoje dziecko lubi czytać książki?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie