Jak przekonać malucha do nowego partnera mamy?

Każdy ma prawo ułożyć sobie życie. Samotna mama ma tu jednak utrudnione zadanie.
Jak przekonać malucha do nowego partnera mamy?
fot. istock.com
01.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak przekonać dziecko do nowego partnera;
  • jak rozmawiać z dzieckiem o nowym partnerze.

Rozwód rodziców zawsze jest dla dziecka traumatycznym przeżyciem, nawet jeśli jest już dorosłe i mieszka samo. Sytuacja malucha jest o tyle trudna, że rozstanie mamy i taty zmienia cały jego świat. Nic więc dziwnego, że kiedy mama próbuje ułożyć sobie życie u boku innego mężczyzny, większość dzieci nie wita partnera mamy entuzjastycznie.

Jak przekonać dziecko do nowego partnera?

Mama się zakochała: od rana chodzi z głową w chmurach i cała jest w skowronkach. Na widok nowego ukochanego wprost promienieje. Tymczasem dla dziecka wciąż jest to obcy facet, nawet jeśli wcześniej od czasu do czasu go widywało. Dziecko, które ojca straciło lub nie ma z nim kontaktu na ogół łatwiej przyjmuje takiego "kandydata na tatę" niż dziecko, z którym ojciec utrzymuje regularny kontakt. Jeśli tata malucha jest obecny w jego życiu, partner mamy już na początku budowania relacji powinien zaznaczyć, że nie zamierza zastępować dziecku ojca. Tutaj uwaga: udział w wychowaniu dziecka nie jest równoznaczny z zastępowaniem ojca. Po prostu, jeśli ojciec spędza z dzieckiem tylko weekendy, nie wychowuje go przez cały czas. Ojczym przebywa z dzieckiem na co dzień, a więc ma prawo pomagać matce w jego wychowaniu (a i tak setki razy usłyszy wściekłe "nie jesteś moim ojcem!!!"). Nie ma sensu rywalizowanie z ojcem dziecka o jego względy. Ideałem byłoby uzyskanie życzliwych stosunków miedzy tatą a ojczymem, bo wtedy dziecko nie czuje się stawiane przed wyborem, kogo bardziej kocha. Znam takie rodziny i naprawdę dobrze im się żyje.

nowy partner mamy
fot. istock.com

Najważniejsza we wprowadzaniu do rodziny nowego partnera jest rola mamy. To ona była dla dziecka wszystkim po wyprowadzce taty. Pojawienie się innego mężczyzny może sprawić, że dziecko poczuje się przez mamę odrzucone i mniej kochane. Dlatego musi ona zapewnić swoją pociechę, że choćby nie wiem co, zawsze będzie ją kochać tak samo jak przedtem. Warto też jasno postawić sytuację i powiedzieć maluchowi, jak teraz będzie wyglądać życie w rodzinie. Nie należy spieszyć się z wprowadzaniem partnera do domu, a tym bardziej ze ślubem. Dla dziecka taki pośpiech byłby zbyt dużą rewolucją. Znacznie lepiej jest dać swojej latorośli okazję do stopniowego przyzwyczajenia się do przyszłego ojczyma.

Zobacz więcej: Rodziny patchworkowe - uszycie rodzinnego patchworku wymaga wielu starań i cierpliwości

Trzecią osobą, która może znacząco wpłynąć na akceptację partnera mamy jest ojciec dziecka. Jeżeli jest on pogodzony z rozstaniem z matką malucha, to fakt, że ta układa sobie życie na nowo, nie będzie dla niego problemem. Taki ojciec powinien bez emocji rozmawiać z dzieckiem o nowym "wujku" i pokazywać, że cieszy się ze szczęścia jego mamy.

Jeśli te trzy osoby będą współpracować, pojawienie się w życiu dziecka kandydata na ojczyma ma szansę przebiec w miarę łagodnie i stać się początkiem powstania szczęśliwej patchworkowej rodziny.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie