Zalety czytania dziecku na dobranoc

Nie musisz mieć zdolności aktorskich, by twoje dziecko wspominało te wspólne chwile przez wiele lat.
Zalety czytania dziecku na dobranoc
fot. istock.com
01.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto czytać dziecku;
  • dlaczego warto czytać dziecku na dobranoc;
  • jakie są zalety czytania.

Czytanie na dobranoc jest chyba jednym z najpiękniejszych elementów dzieciństwa. Sama bardzo ciepło wspominam, jak moi rodzice przychodzili każdego wieczoru (zwykle oboje) i jedno z nich czytało mi do snu bajki czy wierszyki. Na początku podstawówki nawet lektury mi czytali, dzięki czemu miałam więcej czasu na zabawę. Ciepłe wspomnienia miękkiej poduszki, kołdry, pluszowego misia i książki przenoszącej w zupełnie inny świat są we mnie ciągle żywe i nie wyobrażam sobie, by moje dzieci miały być pozbawione tak miłych przeżyć z dzieciństwa.

Dlaczego warto czytać dziecku?

#1 Kształtowanie wyobraźni

Powszechnie wiadomo, że książka kształtuje wyobraźnię o wiele lepiej niż film. Dzieje się tak dlatego, że nie przedstawia nam ona gotowego obrazu, tylko opis, na podstawie którego musimy sami wyobrazić sobie przedstawione wydarzenia. Wiele książek doczekało się ekranizacji i jeśli którąś z nich obejrzymy, zanim wpadnie nam w ręce papierowy pierwowzór, podczas czytania trudno wyobrazić sobie postaci inaczej niż w filmie. Ja tak mam do dzisiaj z "Wiedźminem". Z tej przyczyny trzeba od dziecka dużo czytać: dzięki książkom łatwiej przychodzi nam rozumienie czytanego tekstu i umiemy odnieść go do obrazu powstałego w naszej wyobraźni. Dodatkowym treningiem wyobraźni jest zmieniający się w zależności od lektury świat przedstawiony w książce.

#2 Lekcja wrażliwości

Pamiętam, że podczas słuchania książki zawsze bardzo wczuwałam się w losy bohaterów. Nawet teraz, gdy kończę jakąś książkę, robi mi się smutno, że muszę się pożegnać z postaciami, do których już zdążyłam się przywiązać. To jest właśnie jedno z głównych zadań książek: mają one uczyć czytelnika wrażliwości i empatii.

W książkach dla dzieci zawsze wyraźnie ukazane są pozytywne wartości, takie jak prawda dobro i przyjaźń, natomiast wszelkie zło jest piętnowane i negatywni bohaterowie najczęściej otrzymują zasłużoną karę. Dziecko słuchając bajki uczy się, co jest dobre, a co złe. Dzięki temu, że czyta ją rodzic, jest też okazja do wspólnego omówienia wydarzeń w książce.

Czytanie na dobranoc

fot. istock.com

Zobacz więcej: Jak ćwiczyć samodzielność u przyszłego przedszkolaka?

Wrażliwość rozumie się tu także jako wrażliwość literacką. Jeśli czytamy naszemu dziecku dobre książki, napisane ładnym językiem, w przyszłości będzie ono uwrażliwione na kiepskie czytadła, które od zawsze zalewają rynek wydawniczy.

#3 Umacnianie rodziny

Jest to jedna z najważniejszych zalet czytania na dobranoc. Czytając dziecku książkę przed snem mamy okazję nie tylko do spędzenia czasu razem (nie w jednym pokoju, tylko na prawdę razem), lecz także do ciekawej rozmowy. Początkowo może ona dotyczyć czytanej książki, potem zaś prawdziwego życia i spraw, które dla naszej pociechy są ważne.

W ten oto sposób tak niepozorny przedmiot jak książka może przyczynić się do budowania tak niezwykle istotnej relacji jak ta łącząca rodzica z dzieckiem. Drogie Supermamy, nie zapominajcie o czytaniu dziecku przed snem, bo jest to jedna z podstaw kształtowania wartościowych ludzi.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie