Jak nie być toksycznym rodzicem?

Jeśli któryś z tych punktów pasuje do ciebie, to znaczy, że jest dobrze.
Jak nie być toksycznym rodzicem?
fot. istock.com
02.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak nie być toksycznym rodzicem;
  • jak mądrze wychowywać dziecko.

Toksyczni rodzice nie występują tylko w rodzinach patologicznych. Zatruwanie życia sobie i innym domownikom może się wkraść do każdego, choćby najlepszego domu. Nieważne, czy mama jest aktywna zawodowo, czy też nie, każda z nich ma prawo być zmęczona. Są jednak sytuacje, w których zmęczenie przeradza się we frustrację, a ta staje się permanentna. Ten stan może tak się zakamuflować, że nawet go nie zauważysz – za to twoi bliscy owszem. Poznaj 5 dowodów na to, że wszelkie toksyny są ci obce!

Jak mądrze wychowywać dziecko?

Twoje dziecko przyznaje ci się do błędów. Nikomu nie jest łatwo przyznać się, że zrobił coś źle, chociaż dzieci mają z tym mniej problemów niż dorośli. Żeby twoje dziecko rozmawiało z tobą o własnych błędach, w waszych relacjach musi być obecne zaufanie. Twoja pociecha musi wiedzieć, że jej nie potępisz, ani nie wyśmiejesz. Wymądrzanie się i dawanie złotych rad też nie będzie na miejscu. Jeśli po prostu słuchasz z miłością i troską, to punkt dla ciebie.

bałagan przy dziecku
fot. istock.com

Jak nie być toksycznym rodzicem?

Bałagan nie rujnuje twojego życia. Wyobraź sobie, że twoje dziecko potrzebowało kostiumu do nowej zabawy. Pech chciał, że stała się nim firanka, a ponieważ była za duża, maluch odciął odpowiednią ilość nożyczkami. Tak, wiem, atak furii z twojej strony staje się coraz bardziej realny. W końcu jesteśmy ludźmi i mamy prawo się denerwować. Jeśli jednak nie jesteś toksyczną matką, po niedługim czasie zapomnisz o pociętych firankach i nie zaburzą one twoich relacji z dzieckiem. Jeśli wściekłaś się tak, że straciłaś panowanie nad słowami, patrz niżej.

Zobacz więcej: Czym druga ciąża różni się od pierwszej?

szacunek dla dziecka
fot. istock.com

Czy potrafisz przepraszać dziecko?

Niektórym słowo "przepraszam" przechodzi przez gardło z dużymi oporami. Zwłaszcza, jeśli musimy przeprosić swoją latorośl, dla której mamy stanowić wzór do naśladowania. Przyznajemy się wtedy, że nie jesteśmy alfą i omegą. I o to chodzi! Jeśli dziecko zrozumie, że mama także popełnia błędy, będzie bardziej otwarte w relacjach z tobą. Ludzie pozujący na ideały są chłodni i odlegli. Jeśli chcesz być blisko swojego dziecka, nie udawaj, że zawsze robisz wszystko dobrze. Dzięki temu maluch będzie cię naśladował i opanuje słowo "przepraszam" na całe życie.

wygłupy z dzieckiem
fot. istock.com

Wygłupiacie się razem

Podobno śmiech to zdrowie. Myślę, że psychiczne na pewno. Szczery śmiech rozładowuje wszystkie napięcia w domu, a mama robiąca głupie miny i turlająca się z dzieckiem po dywanie bynajmniej nie traci autorytetu, a wręcz przeciwnie – zyskuje dodatkowe punkty do fajności. Będąc rodzicem, który prowadzi przez drogę do dorosłości, można jednocześnie być kumplem, z którym ta droga będzie weselsza.

Nie tracisz siebie. Poświęcanie się dzieciom 24/7 do dnia, w którym opuszczą dom rodzinny prowadzi do tego, że prędzej czy później im to wypomnimy. Wspaniale jest być mamą, jednak pomyśl kim będziesz, gdy twoje dziecko dorośnie? Kluczem do bycia dobrą mamą jest bycie także kobietą, która ma swoje pasje i lubi spędzać czas nie tylko z dzieckiem lub na robieniu czegoś dla niego. Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko – w tym zdaniu tkwi klucz do sukcesu!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie