Cry it out - metoda na wypłakanie się niemowlęcia

Mówią, że tą metodą każde dziecko nauczy się zasypiać bez niczyjej pomocy. Pytanie brzmi: jakim kosztem?
Cry it out - metoda na wypłakanie się niemowlęcia
fot. istock.com
22.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się: 

  • czym jest metoda cry it out;
  • dlaczego warto pozwolić dziecku się wypłakać.

Uczenie niemowlęcia samodzielnego zasypiania metodą wypłakiwania budzi wiele kontrowersji. I słusznie! Już samo to, że metoda budzi kontrowersje znaczy, że coś jest nie tak, instynkt podpowiada nam, że ten sposób nie jest dobry. Poniżej kilka wad tej metody przemawiających za porzuceniem zamiaru jej stosowania:

Cry it out - metoda na wypłakanie się niemowlęcia

Nie zawsze działa. Nie wszystkie dzieci nie ukołyszą się do snu płaczem. Niektóre będą rozpaczać całymi godzinami i nie zasną. Zresztą metoda wypłakiwani polega na pozostawieniu płaczącego dziecka na kilka minut – pozostawienie go na dłużej jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia.

Zostawia rysę na relacji rodzic-dziecko. Przez pierwsze miesiące rodzice są dla dziecka całym jego światem i maluch święcie wierzy, że mama czy tata nigdy nie zostawi go w potrzebie. Jeśli dziecko głośno płacze, by przywołać rodziców, a ci nie przychodzą, niemowlę od początku uczy się, że na mamie i tacie nie można polegać. Ponieważ doświadczenia z okresu niemowlęctwa mają wpływ na lata późniejsze, to zwątpienie w rodziców może pozostać z dzieckiem już na zawsze.

Zobacz więcej: Niewidomi rodzice "zobaczyli" swoje dziecko na USG!

Dziecko czuje się niekochane. Brzmi okrutnie, ale to prawda. Jak wy byście się czuły, gdyby nikt nie liczył się z waszymi uczuciami i nie reagował na wasze potrzeby? Jeśli maluch po kilku dniach wypłakiwania płacze przez chwilę, po czym usypia, to wcale nie znaczy, że "załapał". Znaczy to tylko tyle, że się poddał – uznał, że płacz nie ma sensu, bo i tak nikt nie przyjdzie, by ukoić jego łzy.

płacz niemowlęcia
fot. istock.com

Tworzą się braki emocjonalne. Dziecko, które już na początku zrozumiało, że okazywanie emocji nie przynosi żadnych efektów, w przyszłości samo nie będzie tych emocji okazywać. Będzie podejrzliwe i ciężko mu będzie komuś zaufać. Najgorsze, że ten chłód emocjonalny dziecko wypłakiwane może w przyszłości przekazać swoim dzieciom.

Metoda uszkadza mózg dziecka. Wszyscy wiemy, że stres szkodzi zdrowiu. Dlaczego więc poddawać działaniu stresu maleńkie niemowlę? Stres przebywania samemu w ciemności, podczas gdy nikt nie reaguje na wołanie o pomoc, jest niewyobrażalny. Poza tym podczas długotrwałego płaczu następują przerwy w dostarczaniu tlenu do mózgu, przez co jest on narażony na trwałe uszkodzenia.

Myślenie rodziców jest niewłaściwe. Często rodzice decydują się na wypłakiwanie dziecka, że by maluch nie był od nich zależny. Zła wiadomość: on i tak jest zależny, a pozostawianie go do wypłakania powoduje paniczny strach, ponieważ niemowlę jest małe i bezbronne i nie przetrwa dnia bez opieki rodziców. Właśnie dlatego tak się boi i płacze.

płacz niemowlęcia
fot. istock.com

Potrzeby dziecka są ignorowane. No bo jak inaczej nazwać sytuację, w której kogoś wołamy, a on nie przychodzi? Jeśli my będziemy ignorować potrzeby naszego dziecka (potrzeba bliskości jest równie podstawowa jak jedzenie), to ono kiedyś albo będzie ignorować potrzeby innych ludzi, albo uzna, że nie ma prawa do własnych potrzeb, że jego potrzeby nie są ważne.

Zobacz więcej: Czy można zajść w ciążę będąc w ciąży?

Sen dziecka wypłakanego nie jest zdrowy. Wyobrażacie sobie, jak to jest, kiedy się usypia ze zmęczenia własnym płaczem? Taki sen nie ma prawa być zdrowy. Sen bezpośrednio po przebytej traumie, jaką dla dziecka jest wypłakiwanie, jest bardzo szkodliwy i nie pozwala dobrze wypocząć.

Brak poczucia bezpieczeństwa w dalszym życiu. Jeśli już od wieku niemowlęcego poczucie bezpieczeństwa u dziecka jest zachwiane, być może już nigdy nie uda się go odbudować. Trauma, jaką jest dla dziecka nieobecność najdroższych osób w trudnych chwilach powoduje utrwalenie się lęków na przyszłość.

płacz niemowlęcia
fot. stock.com

Dziecko rozwija się gorzej od rówieśników. Badania pokazują, że dzieci, które były wypłakiwane mają niższe IQ niż ich koledzy. Słabiej też rozwijają się motorycznie. Zęby maluch rozwijał się prawidłowo, potrzebuje przede wszystkim dużej dawki rodzicielskiej miłości i troski.

Innym kulturom wypłakiwanie dzieci jest obce. W wielu krajach (najczęściej są to państwa rozwijające się od setek lat jest oczywiste, że dziecku najbardziej potrzebna jest mama. Dlatego jest dla nich oczywiste noszenie malca w chuście i spanie z nim w jednym łóżku. O metodzie wypłakiwania nikt tam nie słyszał, a nawet gdyby słyszał, co najwyżej popukałby się w głowę.

Rodzice chcą oszukać własny instynkt. Niejeden rodzic przeżywa prawdziwe męki, czekając pod drzwiami sypialni, aż jego ukochany maluszek przestanie płakać. Instynktownie ma potrzebę podejścia do szkraba, wzięcia go na ręce i przytulenia. Po co zatem obie strony mają się męczyć? Jeśli posłuchamy własnej intuicji i będziemy zawsze reagować na płacz niemowlęcia czułością, to będzie to najlepsze dla wszystkich rozwiązanie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ula (Ocena: 5) 07.04.2021 15:46
Nie jestem zwolenniczką takiego usypiania. U nas córka wystarczy, że zjadła butelkę humany na noc i zasypiała momentalnie. Nigdy nie mieliśmy z nią problemu, po prostu dziecko anioł. Zobaczymy czy drugie też takie będzie.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie