Dlaczego niemowlęta płaczą - teoria naukowców z Harvardu zaskakuje!

Ciekawe, co na to mamy dwójki lub więcej dzieci urodzonych rok po roku, ale nasi ulubieni „amerykańscy naukowcy” próbują udowodnić, że płacz noworodków ma za zadanie odwieść rodziców od seksu i poczęcia kolejnego dziecka.
Dlaczego niemowlęta płaczą - teoria naukowców z Harvardu zaskakuje!
fot. istock.com
13.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

Czyżby obok karmienia piersią, miałaby to być kolejna naturalna metoda zapobiegania ciąży? Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda mówią, że istnieje biologiczna przyczyna tego, że malutkie dzieci w nocy płaczą. Są one tak zaprogramowane przez naturę, że całkowicie skupiają na sobie uwagę świeżo upieczonej mamy, aby ta nie miała już siły na romantyczne igraszki z tatą, w wyniku czego mogłoby zbyt szybko począć się kolejne dziecko.

Dlaczego niemowlęta płaczą?

Autor badania, profesor David Haig powiedział, że wiąże się to pośrednio z nocnym karmieniem piersią, które wpływa na okresową płodność kobiety, zatrzymując miesiączkę i wywołując tak zwaną niepłodność laktacyjną. Karmienie piersią ma wiele zalet, jest wygodne, ale dla większości matek to także pożegnanie błogiego snu w nocy na wiele miesięcy.

Biolodzy ewolucyjni dodają, że jest to element naturalnej selekcji. Chroniczne zmęczenie matki wywołane pewnymi zachowaniami niemowlęcia, takimi jak ssanie piersi w nocy, wieczorne i nocne płacze, ma osłabić pracę jajników, zmniejszyć libido i tym samym wydłużyć przerwę pomiędzy przyjściem na świat jednego i drugiego dziecka.

Dlaczego niemowlęta płaczą - zaskakujące wyniki badania

Większa różnica wieku między rodzeństwem pozwala matce łatwiej i w pełni dojść do siebie po ciąży i porodzie. Pozwala także rodzicom bardziej skupić się na każdym z dzieci, lepiej zadbać o ich rozwój fizyczny i intelektualny, a tym samym, gdyby użyć ewolucyjnego języka - zwiększyć ich szanse na przetrwanie. Miałaby to być odpowiedź ewolucji na niski przyrost naturalny w społeczeństwach wysoko rozwiniętych.

Zobacz więcej: Czujesz się winna gdy twoje dziecko płacze w miejscu publicznym? Znamy to uczucie i radzimy co zrobić!

Japońscy naukowcy niedawno przeprowadzili badania, z których wynikało, że niektóre, już bardzo małe niemowlęta potrafią udawać, że płaczą, tylko po to, by skupić na sobie całą uwagę mamy. Oto, jakie figle płata nam natura.

Wiedza na temat powyższego daje nam, mamom, sprytną wymówkę, kiedy naszemu partnerowi zbierze się na amory, podczas gdy my, niewyspane lub zaczytane w artykułach na Supermamach, nie mamy akurat na to najmniejszej ochoty.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.11.2020 18:53
Niemowlęta manipulujące otoczeniem, by zwiększyć szanse przetrwania. No kto się tego spodziewał.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie