Dlaczego niemowlęta śpią czasem z półotwartymi oczami? Eksperci wyjaśniają!

Niemowlęta sypiają z półotwartymi oczami i jest to normalne, tak ma prawie każde dziecko.
Dlaczego niemowlęta śpią czasem z półotwartymi oczami? Eksperci wyjaśniają!
fot. istock.com
04.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego niemowlęta śpią z półotwartymi oczami;
  • półotwarte oczy w czasie spania a problemy zdrowotne;
  • ile snu potrzebuje niemowlę.

Gdy niemowlę śpi z półotwartymi oczami

Dla niektórych rodziców widok dziecka śpiącego z półotwartymi oczami kojarzy się z upiornym elementem rodzicielstwa, dziecko wygląda niby na śpiące, ale patrzy. Nie wiadomo, co robić, czy odkładać do łóżeczka, czy trzymać jeszcze w ramionach. „Spanie z półotwartymi oczami jest nieszkodliwe, powszechnie występuje u niemowląt i nie wskazuje na to, że dziecko, które śpi w ten sposób, ma problem ze snem”. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Lekarze są pewni, że spanie z półotwartymi oczami ma miejsce podczas głębokiego snu REM. Zdaniem naukowców z Stanford Health, noworodki i niemowlaki więcej przesypiają w fazie REM niż dorośli ludzie i starsze dzieci. Rodzice często obserwują maluchy drzemiące kilka razy w ciągu dnia i mają więcej możliwości, aby oglądać dzieci śpiące z półotwartymi oczami. Jeśli ten widok przeszkadza mamie lub tacie, można spróbować delikatnym ruchem ręki domknąć powieki.sen niemowlęcia

fot. istock.com

Półotwarte oczy w czasie spania a problemy zdrowotne

Czasem zdarza się, że dzieci, które śpią z półotwartymi oczami, mają zaczerwienione, podrażnione oczy. Jeśli niemowlę nie zamyka oczu przez wiele godzin w ciągu dnia, trzeba udać się do pediatry. Według amerykańskich National Library of Medicine i National Institutes of Health sen z półotwartymi oczami może oznaczać inne problemy zdrowotne, jak np. uszkodzenie nerwu twarzowego lub problemy z tarczycą.

Zobacz więcej: Cry it out - metoda na wypłakanie się niemowlęcia

Ile snu potrzebuje niemowlę?

Noworodki od pierwszej doby urodzenia do 3. miesiąca życia powinny spać od 16 do 17 godzin w ciągu doby, połowa czasu tego snu, to sen głęboki fazy REM. Noworodki śpią zazwyczaj 10-11 godzin w nocy, 4-5 godzin w ciągu dnia. Wraz z rozwojem dziecko przeznacza mniej czasu na sen. W wieku od 4. do 5. miesięcy, niemowlaki śpią po 10-12 godzin w nocy i 3-4 godziny w dzień. Gdy dziecko kończy 1. rok życia, nadal śpi w nocy 11-12 godzin, ale w ciągu dnia śpi raz lub dwa razy przez godzinę lub dwie. Wtedy większość dzieci przestaje spać z półotwartymi oczami.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ewlira (Ocena: 5) 07.04.2021 18:33
Zauważyłam taką małą zależność. Jak się syn najadł butli z mlekiem humana na sen to potrafił tak spać. Jak zjadł mniej to już nie :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie