Dlaczego niemowlę ciągnie się za uszy? Eksperci wyjaśniają!

Gdy niemowlę ciągnie się za uszy, rodzice myślą, że prawdopodobniej rozwija się zapalenie ucha. Tymczasem istnieje sporo innych wyjaśnień takiego zachowania.
Dlaczego niemowlę ciągnie się za uszy? Eksperci wyjaśniają!
fot. istock.com
07.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • co oznacza, kiedy dziecko ciągnie się za uszy;
  • dlaczego dziecko ciągnie się za uszy;
  • czy ciągnięcie się za uszy to choroba.

Pediatra Melanie Potock wyjaśnia, że ciągnięcie się za uszy u niemowląt, zazwyczaj nie ma nic wspólnego z chorobą uszu. Czasem oznacza ból, ale zupełnie innego miejsca, np. gardła lub ból związany z ząbkowaniem.

Dlaczego dziecko ciągnie się za uszy?

Wynika to z bliskiego sąsiedztwa uszu i jamy ustnej. U niektórych niemowląt ciągnięcie za uszy oznacza chorobę refleksową przełyku, czyli cofanie się treści żołądkowej i soków żołądkowych do przełyku i do gardła. U małych dzieci choroba ta wynika z niedojrzałości układu pokarmowego i zazwyczaj nie wymaga specjalnego leczenia. Jednak w niektórych przypadkach, gdy refluks występuje u dzieci powyżej 1 roku życia, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Dziecko - uszy

fot. istock.com

Częste ulewanie, a wręcz wymiotowanie po posiłku, uszkadza błony śluzowe przełyku, wywołuje pieczenie za mostkiem oraz gorzki lub kwaśny smak w ustach. Objawem choroby jest także chrypka i suchy kaszel.

Ciągnięcie się za uszy a choroby związane z uszami

Jeśli niemowlę ciągnie się za uszy, to może oznaczać infekcję ucha – częstą chorobę u małych dzieci. Niemowlaki trzymają się za uszy, gdy w uchu zbiera się płyn. Zazwyczaj zapalenie ucha zaczyna się nagle, dziecko jest rozdrażnione, płacze, ciągnie się za ucho lub pociera główką o poduszkę. Infekcja objawia się również gorączką i katarem, a z ucha może wyciekać płyn. Trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem, który zaleci antybiotyk i lek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Niestety zapalenia ucha lubią nawracać.

Zobacz więcej: Dlaczego niemowlęta śpią czasem z półotwartymi oczami? Eksperci wyjaśniają!

Nawyk ciągnięcia za uszy często pojawia się u dziewczynek, które mają przekłute uszy, co może być wyrazem ciekawości lub objawem bólu i stanu zapalnego w miejscu przebicia ucha. Ciągnięcie się za uszy może równie dobrze niczego nie oznaczać. Niemowlaki przez dotyk poznają własne ciało, uszy wydają im się atrakcyjne do ciągnięcia tylko dlatego, że są w zasięgu małych rączek. Jeśli ciągnięciu za uszy nie towarzyszą inne objawy, malec jest zdrowy i prawidłowo się rozwija, nie ma powodu do obaw. Dziecko może wyrażać w ten sposób swoje zadowolenie z życia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie