Dlaczego dzieci trzeba wcześnie kłaść spać?

Badania naukowe potwierdzają, że wczesne zasypianie i poranne wstawanie jest najlepsze dla zdrowia dzieci.
Dlaczego dzieci trzeba wcześnie kłaść spać?
fot. istock.com
07.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak sen wpływa na rozwój dziecka;
  • dlaczego odpowiednia ilość snu jest tak ważna w rozwoju dziecka.

Naukowcy w ramach projektu  „Growing Up in Australia”, od 2004 badali tysiące rodzin w Australii, zbierali informacje od rodziców na temat snu ich dzieci. Pierwsze dane prowadzono, gdy dzieci miały 4-5 lat, kolejne, gdy dzieci były w wieku od 6 do 7 lat i ostatnie, gdy dzieci miały 8-9 lat. Naukowcy pytali o porę zasypiania dzieci i monitorowali zdrowie dzieci i rodziców.

Sen a zdrowy rozwój dziecka

Udowodniono, że dzieci, które zasypiały około 20.30, bardziej czerpały z życia, były pełniejsze energii i cieszyły się lepszym zdrowiem ogólnym, a u ich matek zauważono lepszy stan psychiczny. Te wyniki badań są bardzo dobre dla rodziców, którzy każdego dnia toczą walkę ze swoimi pociechami, zachęcając ich do wcześniejszego położenia się do łóżka. Dr. Jon Quach, główny autor badania stwierdził: „Drodzy rodzice, wcześniejsze kładzenie dzieci do łóżka jest bardzo dobre dla samych dzieci, ale przede wszystkim jest to bardzo dobre dla was”. Specjaliści podkreślają, że nie chodzi o ilość snu (małe dzieci powinny spać od 11 do 13 godzin), ale przede wszystkim o właściwą porę zasypiania.

sen dziecka
fot. istock.com                 

W eksperymencie wzięły udział dzieci od 4. roku życia. Zdaniem naukowców, nigdy nie jest za późno, aby wprowadzić zdrowe nawyki związane ze snem. Jeśli jesteś rodzicem kilkulatka lub niemowlaka, pamiętaj o tym, aby stworzyć odpowiednie rytuały zasypiania. Jak to zrobić?

Zobacz więcej: Dlaczego niemowlęta śpią czasem z półotwartymi oczami? Eksperci wyjaśniają!

Jak położyć dzieci wcześniej spać?

Nie komplikuj – rytuał zasypiania powinien być bardzo prosty, im mniej czynności, tym lepiej: kąpiel, czytane przed snem, sen.

Wyłącz TV – wszystkie ekrany, telewizor, laptop, telefon mogą pobudzać dzieci, dlatego naukowcy sugerują, że dziecko nie powinno oglądać bajek już na dwie godziny przed snem.

Zaczynaj usypianie o 8 wieczorem – naukowcy twierdzą, że poziom melatoniny jest największy o godzinie 8 wieczorem. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę mózgową, który wraz ze zmierzchem nakłania organizm do snu.

Bądź konsekwentna – codziennie o tej samej porze przypominaj dzieciom o zasypianiu, nie zgadzaj się na wyjątkowe późniejsze kładzenie, którego dzieci będą próbowały, bo będą o to prosiły coraz częściej.

Drogie Mamy, o której godzinie zasypiają wasze dzieci?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie