Coś mi tu śmierdzi czyli rzecz o...

... kupce. Zawartość dziecięcej pieluszki to jeden z najczęściej poruszanych tematów wśród świeżo upieczonych mam.
Coś mi tu śmierdzi czyli rzecz o...
fot. istock.com
20.11.2020
Katarzyna Lemanowicz

Dla niedoświadczonych mam wszystko, co wiąże się z ich nowonarodzonym maleństwem jest nieznane, ciekawe i intrygujące. Także zawartość pieluszki. Nie wiadomo do końca, czego się spodziewać. Czy to temat, który warto poruszać? Oczywiście! Wygląd niemowlęcej kupki oraz to, jak często się pojawia świadczy o tym, czy to, co maluszek zjada, służy mu czy nie i czy jest zdrowy.

Rodzicowi wystarczy podstawowa wiedza na temat wyglądu, konsystencji i zapachu kupki jego dziecka, a wszelkie niepokojące objawy i tak należy zgłosić lekarzowi.

Kupka niemowlęcia - czyli wszystko co powinnaś wiedzieć na jej temat

Smółka

To nic innego, jak zagęszczone wody płodowe wydalane przez noworodka przez pierwsze trzy - cztery dni po porodzie. Smółka ma dość gęstą konsystencję, kolor od ciemnozielonego po czarny. Jej brak może świadczyć np. o niedrożności jelit, dlatego należy jej w pierwszych dobach życia u maluszka wypatrywać. Gdy się pojawi - wszystko w porządku. 

Zobacz więcej: Kosmetyki dla małego wrażliwca. Mogą być stosowane nawet przy AZS

Prawdziwa kupka

Prawdziwa kupka po raz pierwszy pojawia się już około czwartego dnia od przyjścia na świat. Noworodki załatwiają się bardzo często, niekiedy nawet zawsze zaraz po karmieniu. To zupełnie normalne i mile widziane. Ale średnio pieluszka jest brudna 3 - 4 razy na dobę. Po pewnym czasie, około 3 miesiąca życia, kupka pojawia się rzadziej, maksymalnie 3 razy dziennie. Ale są też dzieci, które załatwiają się raz na dwa, trzy dni. To normalne, szczególnie u dzieci „na piersi”. Oznacza może to, że Twoje mleko jest doskonale trawione przez maluszka, „bez reszty” i masy kałowe formują się dłużej, więc i potrzeba ich wydalenia jest rzadsza.

Kupka niemowlęcia - czyli wszystko co powinnaś wiedzieć

fot. istock.com

Jak rozpoznać zaparcia u niemowląt?

Niepokój może wzbudzić fakt, że maluszek załatwia się nie tylko z małą częstotliwością, ale i pręży się, płacze, ma wzdęty brzuszek, a kupka jest sucha. Zaparcia jednak nie zdarzają się często w przypadku niemowląt karmionych piersią. Mleko mamy ma lekkie właściwości przeczyszczające i jest lekkostrawne. No chyba, że mama naje się fasoli, wypije mleko krowie, na które maluszek może mieć alergię, zje tłusty bigos. Powinnaś więc bezwzględnie dbać o dietę.

Zobacz więcej: Jak pielęgnować skórę noworodka? Kilka podpowiedzi

Zapach kupki dziecka karmionego piersią jest delikatny i kwaśny. Nie przeszkadza ci przy przewijaniu tak, jak zacznie ci przeszkadzać, kiedy rozszerzysz swojemu maluszkowi dietę. Kolorem prawidłowa kupka noworodka karmionego piersią przypomina musztardę, jest złocista lub jasnożółta. Konsystencję ma luźną, czasem półpłynną, czasem papkowatą, mogą zdarzyć się grudki.

Kupka a karmienie mlekiem modyfikowanym. 

Kiedy podajesz maluszkowi mleko modyfikowane, kupka pojawia się rzadziej, około dwa - trzy razy na dobę i ma nieco ciemniejszą barwę, od żółtej po jasnobrązową. Jest trochę bardziej zwarta. Jeśli w mleku są probiotyki lub podajesz je osobno, wówczas kupka twojego dziecka będzie bardziej przypominała tą, którą robią dzieci karmione naturalnie. W przypadku podawania mleka modyfikowanego, zwłaszcza w momencie wprowadzania go lub zmiany, kupka może przybrać kolor zielony i nieprzyjemnie cuchnąć. To reakcja na zmianę i efekt obecności żelaza w składzie mleka. Jeśli poza tym dzidziuś czuje się dobrze, a zmiana koloru na zielony jest incydentalna, to nie ma powodu do obaw.

Kupka niemowlęcia - co powinno zaniepokoić?

Kiedy kupka jest zdecydowanie luźniejsza, niż zwykle lub zaobserwujesz wyraźne zaparcia, zbyt częste wypróżnianie lub za rzadkie, z towarzyszącymi temu objawami dyskomfortu (płacz, prężenie, napinanie, wzdęty brzuszek), śluz, najmniejsza choćby ilość krwi lub ropy w kale – wówczas lekarz pediatra powinien zbadać twojego maluszka.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie