Jak wyciszyć dziecko przed snem?

Jeśli każdego dnia walczysz, by maluch w końcu położył się spać, to mamy rady dla ciebie!
Jak wyciszyć dziecko przed snem?
fot. istock.com
10.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak wyciszyć dziecko przed snem;
  • jak powinny wyglądać wieczorne rytuały przed snem;
  • dlaczego twoje dziecko nie może zasnąć.

Dla wielu rodziców ułożenie dziecka do snu to istna walka: najpierw zagonienie do łóżka, potem lista roszczeń: "Pić", "Siku"... Ty padasz, a dziecko zdaje się tryskać energią.

Klucz do sukcesu jest prosty i jest nim przewidywalność. Zarówno niemowlę, jak i większe dziecko lubi stałe pory i schematy. Wieczorne rytuały pomogą dziecku złapać rytm i się do niego dostosować. Wkrótce się przekonasz, że przełoży się to na usypianie. Ale pamiętaj, że każdy maluch to indywidualista i musicie znaleźć swój własny rytm.

Jak wyciszyć dziecko przed snem?

Jeśli maluch ma dużo energii, zadbaj o to, by po południu miał szansę się wyszaleć na placu zabaw, czy rowerze. Niech czas przed snem będzie czasem czułości i bliskości. Warto poszukać czynności, które wyciszają, relaksują i odprężają dziecko.

Od czego zacząć?

Na początek przyjrzyj się pokojowi, gdzie maluch będzie usypiał. Postaraj się, by w pokoju panował porządek i ład. Porozrzucane zabawki, ubranka i akcesoria dziecięce mogą interesować i rozpraszać dziecko. Koniecznie posprzątajcie zabawki i pożegnajcie się z nimi przed snem, może połóżcie misia i lale też spać?

Zobacz więcej: Alergia na leki u dziecka? To warto wiedzieć!

Kąpiel jest świetnym sygnałem, że dzień się kończy. Ciepła kąpiel relaksuje i ułatwia sen. Jeśli maluch nie przepada za myciem, warto ten czas umilić. Powolnymi i delikatnymi ruchami umyj dziecko (pośpiechu wprowadza nerwową atmosferę).

sen dziecka
fot. istock.com

Staraj się, by twoje ruchy były spokojniejsze i spróbuj do tego skłonić dziecko. Większego malucha możesz poprosić, by zaniosło wodę w kubeczku do mycia zębów np. z kuchni do łazienki. Dziecko będzie musiało się skupić, by powolutku zanieść.

Czas po kąpieli możecie zaplanować np. na dużym łóżku rodziców i tam możecie się wyciszać przed snem. Poczytajcie książeczki, pooglądajcie obrazki, może słuchanie bajek lub obrazki na rzutniku zainteresują malucha. Warto także spróbować opowiadania o tym działo przez cały dzień, w formie bajki o dziecku. Zabawy niech będą spokojne i wyciszające, poprzytulajcie się, wielu rodziców chwali sobie masaże dziecięce. Naukowcy dowiedli, że bardzo sposobem na bezsenność jest wyobrażanie sobie przyjemnego, spokojnego miejsca. Opowiadaj dziecku ze szczegółami, cichym głosem o takim miejscu.

Wyciszenie dziecka przed snem - z czego warto zrezygnować?

Warto zrezygnować z bajek na tv lub tablecie tuż przed snem. Często pobudzają dzieci i nie tylko utrudniają uśnięcie, ale i często maluchy mają potem złe sny.

Postaraj się wyciszyć mieszkanie przed snem. Wycisz telefon, zgaś tv. Poproś najbliższych, by w tym czasie nie dzwonili i nie wpadali z odwiedzinami. Nie chodzi o absolutną ciszę, ale o wyeliminowanie rozpraszaczy. Może spokojna muzyka, odgłosy natury lub kołysanki, będą czymś, co wam pomoże.

Zadbaj o to, by w łóżeczku nie było zabawek (chyba że maluch ma ukochaną zabawkę do spania), nie ubieraj malucha zbyt ciepło i zadbaj, by temperatura w pomieszczeniu była odpowiednia. Warto także wywietrzyć wcześniej pomieszczenie. I koniecznie zaproponuj łyk picia, siku i inne ważne rzeczy, które zazwyczaj maluch musi zrobić przed snem.

Ucałuj maluszka i ułóż w łóżeczku. Pilnuj, by pora usypiania była stała. Jeśli masz wrażenie, że dziecko nie jest jeszcze śpiące, sorbuj położyć malucha wcześniej... Uporządkowany rytm dnia sprawia, że dziecko jest spokojniejsze i rozpoznaje sygnały. Maluch dzięki temu uczy się, co będzie się po kolei działo. To naprawdę działa!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.04.2021 16:18
Moje jedno dzieciątko jest jeszcze malutkie, dopiero skończyło 6 miesiąc, więc dla wyciszenia najpierw je kąpie, potem podaje mleko na dobry sen od humany i troszkę noszę na rączkach po czym wkładam do łóżeczka. Szybko zasypia, starsze dziecko ma większe kłopoty z zasypianiem.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie