Jak odpieluchować dziecko?

To nie musi być tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
Jak odpieluchować dziecko?
fot. istock.com
08.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak odpieluchować dziecko;
  • poznasz najlepsze sposoby na odpieluchowanie dziecka;
  • kiedy jest najlepszy moment na odpieluchowanie dziecka.
  • czy odpieluchowanie musi być trudne.

Z jednej strony każdy rodzic chciałby, by my maluch już samodzielnie zaczął korzystać z nocnika, z drugiej myśl odpieluchownaiu może mrozić krew w żyłach. Warto do tematu podejść nie zadaniowo, a spokojnie i subtelnie, wszakże nie można zapominać, że korzystanie z toalety to sprawa intymna. Jak wygląda najlepszy sposób na odpieluchowanie? Chyba taki nie istnieje. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i indywidualne podejście do dziecka. Każde dziecko jest inne i metoda, która zadziałała na dziecko koleżanki, niekoniecznie musi zadziałać na twoją pociechę. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak się zabrać za trening czystości.

Odpieluchowanie dziecka - kiedy zacząć?

Jedni zaczynają, gdy dziecko pewnie siedzi, inni czekają do drugich urodzin dziecka. Najważniejsze, by nie zmuszać dziecka i być cierpliwym. Wielu rodziców zaczyna trening wiosną i w lecie, by maluch miał na sobie jak najmniej ubrań lub mógł chodzić bez bielizny. Jeśli podejmiesz próbę, należy być konsekwentnym.

Zobacz więcej: Jak rozpocząć odpieluchowywanie?

Odpieluchowanie dziecka - jakie są najlepsze metody?

W wielu metodach nauki korzystania z nocnika powiela się zasada, by jak najczęściej wysadzać maluszka. Dzięki wysadzaniu po drzemce, przed spacerem, w trakcie zabawy (ok. co 2 godziny) maluch uczy się nawyku korzystania z toalety. Nie rezygnuj, jeśli nocnik jest pusty, z każdym kolejnym razem będzie lepiej.

Rodzice, którzy sami już przeszli przez ten etap bardzo chwalą sobie różne gadżety. Fajny nocnik, książeczki czy zabawki, które korzystają z nocnika, mogą być naprawdę pomocne.

nauka korzystania z nocnika
fot. istock.com

Jak twierdzą rodzice, zakup bielizny też nie jest bezznaczenia. Warto zainwestować w majteczki z ulubionym bohaterem z bajki lub przynajmniej takie, które dziecko sobie samo wybierze.

Kluczowe zasady to: nie zawstydzaj, nie krzycz, nie karz, nie porównuj. Nauka korzystania z nocnika wymaga cierpliwości i jest to długotrwały proces. Warto dziecko motywować, nawet jeśli zdarzają się wpadki. Bądź kibicem swojej pociechy i zorganizuj wszystko tak, by malec był, jak najmniej zakłopotany. Wybierz spodenki na gumki, a nie zapinane, użyj podkładki do łóżka, by mokre łóżko nie zniechęcało maluszka. Jeśli nie daje rady dobiec do łazienki, postaw go na razie bliżej miejsca zabawy.

A może odpieluchować dziecko w nocy?

Są różne szkoły, jedni twierdzą, że pielucha powinna zniknąć od razu i w dzień i w nocy, inni jeszcze przez kilka miesięcy używają pieluch w nocy. Wielu rodziców jednak zapewnia, że wysadzanie dziecka w nocy pomaga szybciej pożegnać się z pieluszką. Koniecznie wysadź maluszka przed snem, możesz go ponownie wysadzić “na śpiocha”, zanim sama się położysz spać. Niektóre dzieci zaczynają się bardzo kręcić, kiedy zaczyna się im chcieć siusiu.

Nauka korzystania z nocnika to wyzwani, ale na pewno na każdego przyjdzie pora. Powodzenia!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie