Breastsleeping - czy korzystnie wpływa na rozwój dziecka?

Specjaliści twierdzą, że wspólne spanie z dzieckiem jest niebezpieczne, ale zdaniem antropologów, w połączeniu z karmieniem piersią sprawa wygląda zupełnie inaczej.
Breastsleeping - czy korzystnie wpływa na rozwój dziecka?
fot. istock.com
01.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest breastsleeping;
  • czy spanie z dzieckiem i jednoczesne karmienie jest bezpieczne.

Większość mam nieraz usłyszała pytanie: czy twoje dziecko przesypia całą noc? Śpi w łóżeczku czy z wami? To kwestie szczególnie trudne dla rodziców, którzy obawiają się krytycznych komentarzy i spojrzeń oceniających ich metody wychowywania dziecka. Nie jest żadną tajemnicą, że spanie z dzieckiem, czyli co-sleeping to kontrowersyjny temat. Decyzje dotyczące snu maluszka najczęściej są podejmowane w oparciu o zalecenia różnych organizacji, które odradzają spanie z dzieckiem w jednym łóżku. W rzeczywistości badania oparte na kwestionariuszach przekazanych rodzicom wskazują, że między 45 a 85% z nich dzieli łóżko z niemowlęciem przynajmniej przez pewien czas.

Breastsleeping - czy korzystnie wpływa na rozwój dziecka?

W oparciu o badania naukowe, antropologowie James McKenna i Lee Gettler opublikowali artykuł, w którym przedstawiają nowy termin, który pomaga matkom i maluszkom osiągnąć bezpieczny i wygodny sen. Termin „breastsleeping” ma pomóc zakończyć wszelkie debaty odnośnie dzielenia łóżka z dzieckiem oraz pomóc rozróżnić karmienie piersią i spanie z dzieckiem od wyłącznego spania z maluszkiem. Specjaliści przekonują, że co-sleeping zwiększa ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej czy uduszenia. Jednak antropologowie twierdzą, że ryzyko to nie jest takie samo w przypadku matek karmiących piersią lub butelką, a korzyści płynące ze spania z dzieckiem przewyższają zagrożenia.

Zobacz więcej: Kiedy jest najgorszy moment na ciążę?

Karmienie piersią

fot. istock.com

Nocne karmienie piersią jest uwarunkowane biologicznie. Ponadto zmniejsza ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, a nawet zapewnia przed nim większą ochronę. Wspólne spanie podwaja a nawet potraja liczbę karmień w nocy, co pozwala utrzymać produkcję mleka na odpowiednim poziomie. Tak więc jeśli karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS, a spanie z dzieckiem ułatwia karmienie antropologie sugerują utworzenie nowej kategorii dla tych dwóch czynności, by ponownie oszacować ryzyko SIDS z uwzględnieniem nowych zmiennych.

McKenna i Gettler twierdzą, dzieci karmione piersią mają w zwyczaju spać na wysokości klatki piersiowej mamy, a nie wyżej, w pobliżu niebezpiecznych poduszek i zagłówków. Karmiące mamy zazwyczaj zwijają swoje ciało wokół dziecka i zdają sobie sprawę z ruchów dziecka w kierunku krawędzi łóżka lub w stronę śpiącej obok osoby. Dzieci, które są karmione piersią i śpią z mamą mniej wiercą się podczas snu, ponieważ wolą zostać bliżej źródła pożywienia. Antropologowie twierdzą, że wprowadzenie nowego określenia jest konieczne, by pomóc rodzicom w podejmowaniu świadomych decyzji i sięganiu po pomoc bez obaw o krytyczne komentarze odnośnie swoich obecnych praktyk.

karmienie piersią
fot. istock.com

Istnieją dowody świadczące o tym, że matki, które obawiają się spać z dzieckiem, częściej zasypiają z maluchami na kanapach lub bujanych fotelach. Mama, która w ostateczności decyduje się na spanie z dzieckiem nie jest świadoma najbezpieczniejszych sposobów na spanie z niemowlakiem w jednym łóżku.

Oto wytyczne, które zdaniem McKenny i Gettler zapewnią mamie i dziecku bezpieczny sen:

  • Niemowlęta karmione butelką powinny spać blisko rodziców, ale na osobnej powierzchni.
  • Rodzice będący pod wpływem narkotyków, alkoholu lub środków uspokajających nie powinni spać z dzieckiem.
  • Długie włosy powinny być dobrze związane i zabezpieczone, by zapobiec uduszeniu.
  • Niemowlęta otyłych rodziców powinny spać na osobnej powierzchni lub w łóżeczku dostawnym.
  • Palące mamy nie powinny spać ze swoimi dziećmi.
  • Niemowlęta nie powinny spać twarzą do materaca (na brzuchu) lub z głową przykrytą kocem czy zabawkami.

McKenna i Gettler wierzą, że jeśli określenie „breastsleeping” trafi do słownika każdego rodzica, więcej rodzin będzie świadomych wytycznych, a dzięki temu podejmie najlepszą decyzję w oparciu o indywidualne okoliczności.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie