Jak rozwijać procesy poznawcze niemowlaka?

Są rodzice, którym wymyślanie zabaw przychodzi z niezwykłą łatwością. Mamy dobrą wiadomość dla pozostałych: Maluch może rozwijać swoje zmysły w bardzo prosty sposób!
Jak rozwijać procesy poznawcze niemowlaka?
fot. istock.com
11.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

 • jak przez zabawę rozwijać procesy poznawcze niemowlaka;
 • co jest najważniejsze w rozwijaniu procesów poznawczych dziecka.

Chcesz, by zabawa rozwijał procesy poznawcze twojego malucha? O to kilka wskazówek.

Procesy poznawcze dziecka - jak rozwijać?

#1 Zmysł smaku

U niemowląt nie trzeba szczególnie się gimnastykować w kwestii kształcenia tego zmysłu. Karmienie piersią czy butelką dostarcza maluchowi wystarczającej liczny bodźców. Maluch zaczyna wkładać wszystko do buzi i na pewnym etapie rozwoju właśnie w ten sposób chce poznawać otaczający go świat Pilnuj by to, co maluch wkłada do buzi, było w rzeczywistości do tego przeznaczone. Gdy maluch podrośnie, a ty zdecydujesz się na rozszerzanie diety, zacznie się przygoda ze "smakowaniem" i różnymi fakturami.

#2 Zmysł węchu

Każde nowe miejsce, w którym bywasz z maluszkiem, dostarcza mu nowych bodźców zapachowych. Jeśli maluch nie jest nadwrażliwy na zapachy, staraj się ten zmysł rozwijać. Pozwól maluchowi wąchać różne rzeczy i wzbogacać jego codzienne doświadczenia.

Zobacz więcej: Jak odpieluchować dziecko?

#3 Zmysł wzroku

Zmysł wzroku bardzo szybko się rozwija i zmienia. Na początku możesz zacząć od zawieszenia zabawek nad główką maluszka w łóżeczku. Nie kieruj się własnym odczuciem estetycznym, a wybieraj kontrastowe zabawki. Wbrew pozorom czarne, białe i czerwone elementy, mogą być najbardziej interesujące dla dzieci. W sklepach odnajdziesz także karty z obrazkami kontrastowymi przeznaczonymi dla najmłodszych. Nie przesadzaj jednak z ilością. Na początek starczy jeden, bądź dwa przedmioty. Szczególnie zwróć uwagę na:

 • zabawki ruchome np. karuzele, maty edukacyjne;
 • ruchome przedmioty np. grzechotki, możesz pokazywać także rybki w akwarium czy ptaki w zoo. Puszczaj także banki mydlane;
 • przedmioty nieruchome - proste schematyczne rysunki, często twarze np. klauna;
 • lustro - wiele maluchów uwielbia lustra i kolegę z odbicia. Pamiętaj jednak, by do zabawy używać bezpiecznych luster;
 • ludzie - maluchy uwielbiają oglądać twarze z bliska, dlatego warto nachylać się nad dzieckiem i się do niego uśmiechać, z wiekiem można zacząć robić różne miny;
 • książeczki np. kontrastowe, pamiętaj, że na początku nie może być zbyt wielu szczegółów;
 • świat - nie ma nic bardziej interesującego niż otaczający dziecko świat. Pamiętaj, że to wszystko jest dla maluszka nowe.
niemowlę
fot. istock.com

#4 Zmysł słuchu

To ten zmysł pozwala dziecku przyswajać język, rytm, także pozwala to maluchowi jak dostarczyć dziecku wrażeń słuchowych:

 • ludzki głos, zwłaszcza matki jest najważniejszym dźwiękiem, jaki słyszy. Mów do malucha, śpiewaj mu piosenki, czytaj książki, niekoniecznie dla dzieci. Możesz także naśladować dźwięki;
 • różne odgłosy w domu - może to być muzyka z radia, ale i niezwykle fascynujący może być odkurzacz, czajnik, czy szelest gazety. Niektóre dźwięki mogą powodować jednak u maluszka niepokój;
 • grzechotki i inne zabawki, które wydają delikatne dźwięki;
 • pozytywki i zabawki grające;
 • muzyka dla dzieci, dostępne są specjalne płyty dla najmłodszych, ale i są maluszki, które woli zdecydowane brzmienia np. rock. Jeśli maluchowi muzyka nie sprawia przyjemności, nie zmuszaj go do słuchania.

#5 Zmysł dotyku

Dotyk często jest niedocenianym, a jednocześnie najcenniejszym narzędziem, jakim może się posłużyć dziecko poznając świat:

 • dotykaj maluszka i sprawdź jaki dotyk najbardziej lubi, czy woli wolne i spokojne ruchy, czy zdecydowane i pewne;
 • masaż, zaobserwuj jakie bodźce dotykowe najbardziej pasują twojemu dziecku i masuj maluszka regularnie, możesz to robić podczas wcierania oliwki po kąpieli;
 • tkaniny - gładź skórę malucha różnymi tkaninami niech poczuje różnic. Dla większego malucha możesz zrobić lub zakupić książeczkę, lub tablice sensoryczną;
 • zabawki o urozmaiconej fakturze – spraw by w otoczeniu dziecka znalazło się wiele faktur i materiałów, a nie tylko plastik.
niemowlę
fot. istock.com

#6 Rozwój społeczny

Dziecko staje się istotą społeczną poprzez obserwowanie innych. To jeszcze nie pora na koleżanki i kolegów, ale pamiętaj, że misie i lalki pomagają dzieciom na tym etapie w rozwoju społecznym.

#7 Motoryka mała

Po porodzie ruchy rak dziecka są dość przypadkowe, z czasem maluch zaczyna lepiej panować nad swoim ciałem, a jego ruchy stają się bardziej precyzyjne i celowe. Możesz pomóc maluchowi, dając jego rączkom pełną swobodę. Dawaj do chwytania różne przedmioty, by mogło manipulować rączkami. Maluszkowi zapewnij grzechotki, zabawki z zawieszkami i inne zabawki do manipulowania, które maluch będzie próbował brać do rączek.

Zobacz więcej: Czy pozwolenie dziecku na jedzenie z własnego talerza przynosi więcej szkody czy pożytku?

#8 Motoryka duża

Zapewnij maluchowi jak najwięcej okazji do samodzielnego wykonywania ćwiczeń ruchowych. Dzieci trzymane w łóżeczkach lub leżaczkach mogą się rozwijać ruchowo wolniej, gdyż mają ograniczone pole do manewru. Jak najczęściej kładź malucha na brzuszku, na bezpiecznej przestrzeni np. specjalnej macie na podłodze. Aby pobudzić aktywność fizyczną dziecka, zmieniaj mu co jakiś czas pozycje oraz zabawki, które widzi. Niech zabawki nie będą w zasięgu rączek maluszka, by zachęcić go do ćwiczenia.

#9 Rozwój umysłowy

Troska o harmonijny rozwój wszystkich zmysłów, a także rozwój motoryczny korzystnie wpływają na dojrzewanie umysłowe dziecka. Cokolwiek robisz nie zapominaj, że stymulując malucha chodzi nie o wyniki, ale przede wszystkim o dobrą zabawę.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie