Czy trzylatek powinien mieć drzemki?

Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy przyjrzeli się trzylatkom.
Czy trzylatek powinien mieć drzemki?
fot. istock.com
21.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

To często nurtuje rodziców. Jedni na siłę usypiają, a potem walczą z dzieckiem wieczorem, inni pozwalają maluchowi szaleć, a potem dziecko pada (albo i nie) wcześniej wieczorem.

Ostatnio naukowcy z amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation doszli do wniosku, że niektóre dzieci po 2. roku życia po prostu nie potrzebują drzemki w środku dnia. 

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Arizony są zupełnie innego zdania. Z badań opublikowanych w magazynie "Child Development" wynika, że drzemka w środku dnia korzystnie wpływa na zdolność zapamiętywania nowych słów.

Czy trzylatek powinien jeszcze mieć drzemki?

Badacze obserwowali trzyletnie dzieci, a raczej to, jak przyswajają nowe słowa. W badaniach wzięło udział 39 prawidłowo rozwijających się trzylatków, które podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa to dzieci, które na drzemki chodziły często (cztery lub więcej dni w tygodniu), drugą stanowiły maluchy, które spały mniej niż trzy razy w tygodniu. Aby sprawdzić, jak to wpływa na pamięć maluchów, badacze wymyślili dwa nieistniejące czasowniki i pokazywali dzieciom nagrania, na których aktorzy prezentowali ich znaczenie.

drzemki
fot. istock.com

Następnie maluchy mogły iść na drzemkę lub były aktywne. 24 godziny później pokazywano dzieciom nagrania, na których inni aktorzy wykonywali czynności, a malec miał sobie przypomnieć słowo, które tę czynność opisywało. Oczywiście chodziło o słowo, które poznały dzień wcześniej. Zadanie było o tyle trudne, że dotyczyło czasownika, a więc zrozumienia pokazywanej czynności. Malec, który zobaczył czynność w innym kontekście, musiał się wykazać nie tylko dobrą pamięcią, ale i umiejętnością generalizacji.

Zobacz więcej: Jak zrozumieć dziecięce lęki?

Jak się okazało maluchy, które poszły na drzemkę w ciągu godziny od poznania nowego słowa, znacznie lepiej radziły sobie z zadaniem niż dzieci, które szły spać dopiero wieczorem. Co ciekawsze działo się tak niezależnie od tego, jak często dziecko sypia w ciągu tygodnia. Jak twierdzą naukowcy, pozytywne rezultaty mogą być wynikiem utrwalenia słów w pamięci w fazie snu wolnofalowego.

- Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają spać mniej w ciągu dnia. Najważniejsze jest jednak, by w ciągu doby dzieci spały nie mniej niż 10-12 godzin, sumując sen nocny oraz drzemki w ciągu dnia - mówi autorka badań dr Rebecca Gómez.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie