Dlaczego należy doceniać prace plastyczne dziecka?

"Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, jak nim pozostać, kiedy dorastamy" - zastanawiał się sam Pablo Picasso.
Dlaczego należy doceniać prace plastyczne dziecka?
fot. istock.com
24.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Jako dzieci uwielbiamy rysować, malować, tworzyć, a potem dojrzewamy i u wielu z nas taka spontaniczna chęć tworzenia zanika. Niektórzy specjaliści uważają, że to kwestia rozwoju, a samokontrola, która dochodzi do głosu, zaczyna ograniczać naszą wyobraźnię i kreatywność. Jako dorośli bardzo często wiemy, że kreatywność i spontaniczność jest dla nas czymś szalenie trudnym. Niestety w całym tym procesie często proces edukacji, a i nie rzadko rodzice tworzą rolę kotwicy, która poprzez krytykę i wpisywanie w schematy, skazuje edukację plastyczną dziecka na porażkę. Pablo Picasso powiedział: „Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, jak nim pozostać, kiedy dorastamy”... 

Dlaczego należy doceniać każdą pracę plastyczną dziecka?

Aktywność plastyczna wywiera istotny wpływ na całokształt procesów rozwojowych dziecka, zarówno w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej, percepcyjnej, społecznej i estetycznej. Jej wartość jest nie do przecenienia. Edukacja plastyczna w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym spełnia wiele istotnych zadań i jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka.

Co możesz zrobić, by wspomóc rozwój dziecka w tym obszarze? Przede wszystkim nie zmuszaj dziecka do tego typu aktywności. Pozwól na plastyczne zabawy, wtedy gdy dziecko ma na to ochotę. Pozwól także dziecku na skończenie pracy, gdy dziecko już nie ma ochoty na twórczy proces. Również pozwól, by dziecko samo zadecydowało, czy jego praca jest już zupełnie gotowa, nawet jeśli ¾ kartki jest białe.

Zobacz więcej: Jak często mówić dziecku „KOCHAM CIĘ”?

prace plastyczne dziecka
fot. istock.com

Warto tworzyć warunki, proponować, pokazywać ciekaw techniki możliwości wykonywania prac plastycznych. Różnorodność pozwala na eksperymentowanie i odkrywanie. Taka forma jest znacznie ciekawsza niż tylko kredki i mała kartka papieru, co jest najczęściej preferowane, ze względu na “czystą” formę zabawy. Nie bójcie się farb i bałaganu. Sama czujesz się niezbyt twórcza? W księgarniach i internecie znajdziesz wiele ciekawych inspiracji. Pamiętaj także, by nie ingerować w pracę dziecka, możesz pokazywać, inspirować, ale nie ingeruj w dzieło dziecka.

Nie bójcie się kreatywności swoich dzieci

Wielu rodziców i nierzadko nauczycieli "wymaga" od dziecka żółtego słońca i zielonej trawy, kwadratowego domu, psa na czterech łapach itp. Choć oczywiście opiekunowie chcą dobrze, niestety w ten sposób zabijają wszelką kreatywność, a także prowadzą do odtwarzania utartych schematów. Każde dziecko ma prawo do tworzenia niepowtarzalnych dzieł, które są zgodne z jego wyobraźnią. Czasem wystarczy porozmawiać z dzieckiem, by zrozumieć jego zamysł twórczy. Choć może dziecko niekoniecznie się spotka z docenieniem oryginalności i indywidualności swojej wizji w przedszkolu czy szkole ważne, by rodzic umiał to docenić.

I tu pojawia się bardzo ważny temat, jak docenianie prac plastycznych dziecka. Często na samym początku zachwycamy się, gdy dziecko samodzielnie trzyma kredkę i potrafi świadomie zrobić pierwsze kółko lub kreskę. Z czasem z kółek i kresek powstają pierwsze obraz, jednak z czasem zainteresowanie rodzica mija.

W aktywności plastycznej najważniejszy jest sam proces twórczy, a nie ostateczny efekt

Doceniając dziecko, musisz wykazać się elastycznością pokazać, że znaczenie ma to, że włożyło wiele pracy w swoje dzieło, że wykonało je samodzielnie. Nie oczekuj efektu wysokiej jakości i działa o wysokiej jakości estetycznej. Nie musisz rozumieć, nie musi ci się też podobać dzieło dziecka, ale podziwiaj. Nie krytykuj i pamiętaj, wartością dzieła twojego malucha jest jego autentyczność i oryginalność i to powinnaś doceniać.

Zobacz więcej: Jak jakość opieki wpływa na przyszłość dziecka?

Ważnym elementem docenienia pracy plastycznej dziecka, jest ekspozycja. Nie pozwól by prace malca lądowały "w szufladzie", koniecznie stwórzcie miejsce, gdzie prace będą eksponowane. Specjalna tablica, czy lodówka, powinny być galerią wszystkich prac. Nie oceniaj, co jest najładniejsze, nie wybieraj. Docenianie i wspieranie działań plastycznych motywuje i rozwija malucha do dalszych działań.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.04.2021 16:46
Cały czas doceniam moje szkraby, zawsze mogą liczyć na dobre słowo z mojej strony. Córka naprawdę malując czy rysując stara się być dokładna, nie wychodzi za linie itd. Jak kupiłam jej Piaskowe Malowanki od alexandra to bardzo ładnie pomalowała pieska kolorowym piaskiem. Dzieło wyglądało jakby wykonała je 6 czy 7 latka, a nie niespełna czterolatka. Kto wie, może rośnie nam mała artystka. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie