Jak pomóc dziecku uporać się z lękami?

Kiedy bojaźń dziecka utrudnia mu funkcjonowanie warto sięgnąć po sprawdzone metody.
Jak pomóc dziecku uporać się z lękami?
fot. istock.com
26.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Dzieci są różne. Jedne bardziej odważne, inne niczego i nikogo się nie boją, jeszcze inne są bardzo ostrożne i wstydliwe, ale i są takie, które boją się bardziej. Niepokój, który czują te dzieci, często utrudnia maluchom dobrą zabawę, a rodzicom normalne funkcjonowanie. Podpowiadamy jak sobie radzić z niepokojami malca i jak uczyć dziecko radzenia sobie w trudnych sytuacjach. 

Jak pomóc dziecku uporać się z lękami?

#1 Napisz i wyrzuć

Następnym razem, gdy coś będzie dręczyć malucha, zapiszcie to na kartce lub narysujcie, następnie daj dziecku zgnieść kartkę i ją wyrzucić. Są badania, które udowodniły, że fizyczne wyrzucenie kartki, wielu osobom pomaga w pozbyciu się także myśli na określony temat.

#2 Pamiętnik

Naukowcy z Harvardu odkryli, że pisanie przez 15 minut dziennie o swoich lękach paradoksalnie zmniejsza odczuwanie tych niepokojów przez resztę czasu. Załóżcie specjalny pamiętnik lub zeszyt do rysunków, gdzie maluch będzie mógł przelać swój strach.

#3 "Pora na martwienie się"

Wyznacz codziennie stałą porę 10-15 minut, gdy maluch może dać upust swoim niepokojom, gdy minie czas zamknijcie wszystkie te zmartwienia w pudełku i pożegnajcie się. Gdy malec zaczyna się czegoś obawiać przypomnij, że to nie jest właściwy czas i że musi poczekać na odpowiednią porę.

#4 List do siebie

Gdy znowu pojawia się lęki, poproś dziecko, by napisało list do siebie pokazując współczucie lub podpowiadając jak sobie radzić obiektywnie z zaistniałą sytuacją.

Zobacz więcej: Jak zrozumieć dziecięce lęki?

#5 Rozmowa z lękiem

Personifikacja zmartwień pomaga dzieciom sobie z nimi radzić. Można stworzyć lalkę, którą dziecko może nauczyć, dlaczego nie należy się martwić i bać.

Jak sobie radzić z lękami?
fot. istock.com

#6 Przytulanie

Dotyk fizyczny uwalnia oksytocynę, hormon dobrego samopoczucia.

#7 Zidentyfikowanie źródła obaw

Pomóż dziecku zrozumieć, że niepokój i lęk są normalnymi emocjami. Pojawia się mały problem, gdy mózg uruchamia alarm i nie pozwala myśleć logicznie, ale to tymczasowy stan.

#8 Rozciąganie

Badania opublikowane w the Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics wykazały, że dzieci, które praktykują jogę, uzyskują korzyści nie tylko fizyczne. Dzieci te są znacznie bardziej rozluźnione i mniej zestresowane.

#9 Wyciszenie i kontrolowany oddech

Głęboki i świadomy oddech, pomagają się rozluźnić, ale i są dzieci, które w ten sposób mogą się bardziej stresować. W takim przypadku warto spróbować przestawiania ściany. Malec, który próbuje przesunąć ścianę napina wszystkie mięśnie, po czym odpuszczając, oddycha głęboko. Powtórzcie taki cykl trzy razy, w każdej turze siłowanie się i głębokie oddychanie niech trwają po 10 sekund.

Zobacz więcej: Koszmary senne u dziecka - oto 5 sytuacji, które powinny cię zaniepokoić

#10 Rąbanie drewna

Dzieci maja często problem z głębokim oddychaniem, metoda ta "wymusza" prawidłowe oddychanie i relaksuje. Nakłoń dziecko, by stanęło z rozstawionymi nogami i uniosło ręce nad głowę, niech "rąbie" drewno, a przy każdym zamachu niech wykonuje wdech lub przy "rąbaniu" wydech.

#11 Trening Jacobsona

Ta technika relaksacji może się wam przydać. Malcowi, który leży na podłodze, podpowiadasz, które mięśnie ma napiąć, a potem rozluźnić. Wędrując przez całe ciało, pozwalasz uwalniać napięcie z poszczególnych partii.

#12 Super bohater

Maluch, który się boi, kurczy się i "zapada", pomóż mu się rozprostować, a także nabrać pewności siebie. W tym celu namów malucha, by przyjął pozycję superbohatera, przydatna może być peleryna. Ręce na biodrach, wyprostowany, gotowy do walki. Badania wykazały, że silna pozycja przez zaledwie dwie minuty może zwiększyć poczucie pewności siebie.

#13 Ruch

Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, a ćwiczenia mogą zmniejszyć fizyczną reakcję organizmu na niepokój.

Dziecięce lęki

fot. istock.com

#14 Detoks

Nowe badania wykazują, że ograniczenie oglądania telewizji, korzystania z tabletów, telefonów czy gier na rzecz bardziej kreatywnie spędzanego czasu, wpływa korzystnie na spokojniejszy sen i obniża poziom stresu.

#15 Kontakt z naturą

Badania pokazują, że obcowanie z roślinami, a także zwierzętami szczególnie w przypadku dzieci uspokaja umysł.

Lek jest częścią naszego życia, warto uczyć dziecko, że taki stan jest normalny i nie trwa wiecznie. W sytuacji, gdy nie jesteście sobie w stanie poradzić, warto odwiedzić specjalistę, który podpowie jak pomóc dziecku.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie