Ile powinno pić niemowlę?

Kiedy maluch jest karmiony piersią, to do końca 6 miesiąca życia mleko mamy zaspokaja nie tylko jego głód, ale także jego pragnienie. Co jednak podawać dziecku do picia później? W jakiej ilości?
Ile powinno pić niemowlę?
fot. istock.com
21.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Jeśli chodzi o ilość płynów wypijanych przez niemowlę ważące do 10 kg, to przyjmuje się zasadę, że powinno się podawać 100 ml płynu na każdy kilogram masy ciała. Więc jeśli twój maluch waży 10 kg, powinien wypijać aż 1 litr płynów dziennie.

Dzieci ważące od 10 do 20 kg powinny wypijać 1 litr płynu dziennie plus 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kg.

Ile powinno pić niemowlę?

Jeśli karmisz piersią, może ci się wydawać, że podajesz dziecku za mało płynu. Pamiętaj, że w powyższe kalkulacje wlicza się wszystkie podawane płyny - soki, herbatki, mleko matczyne, a także zupki czy przeciery owocowe. Naturalnie 100 ml w tą czy w tą nie robi różnicy. Kieruj się intuicją, a nie szwajcarską precyzją.

Czym poić niemowlę?

#1 Woda

Niech będzie ona pierwszym po mleku napojem twojego dziecka. Doskonale nawadnia organizm. Ma neutralny smak. Podając ją od początku, nie przyzwyczajasz dziecka do smaku słodkich napojów. Te drugie zdążysz wprowadzić, ale zrobisz to w momencie, kiedy twój maluch będzie miał „zaprogramowany” smak na nienadużywanie słodyczy.

Wybieraj wodę źródlaną, nie mineralną, bo taka jest dla niemowlęcia zdrowsza. Składniki zawarte w wodach mineralnych i mineralizowanych mogą obciążać nerki i podrażniać delikatną śluzówkę żołądka.

Woda, którą kupujesz dziecku powinna być wysokiej jakości, najlepiej rekomendowana dla niemowląt od urodzenia lub od 1 roku życia. Jeśli wybierzesz wodę przegotowaną, pamiętaj, by nie gotować jej w zakamienionym czajniku. Dobrze by było, gdybyś używała dzbanka z filtrem.

#2 Soki

Możesz zacząć je podawać od 7 miesiąca życia dziecka, kiedy karmisz piersią, a już od 5 miesiąca, jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym. Podawanie maluszkowi soczku to naturalny sposób zaspokajania jego ciekawości smaków i rosnących potrzeb żywieniowych.

Wprowadzaj soki stopniowo, najpierw po 2 łyżeczki, zwiększając ilość z dnia na dzień. Możesz początkowo także rozcieńczać je z wodą. Wszystko po to, by uniknąć przykrych niespodzianek gastrycznych.

Czym poić dziecko?

fot. istock.com

Na początku przyjęło się wprowadzać dziecku sok marchwiowy i jabłkowy, po jakimś czasie inne: jagodowe, gruszkowe, malinowe. Następnym etapem może być podawanie soków z owoców egzotycznych i cytrusowych, a także z warzyw takich jak burak czy pomidor.

Zachęcamy gorąco do tego, byś robiła dziecku soki samodzielnie. Zakup sokowirówki może się szybko zwrócić, a sok zrobiony w domu, to gwarancja zdrowia. Bez trudzenia się rozszyfrowywaniem etykiet produktów sklepowych, masz pewność, ze podajesz dziecku sok bez cukru i bez konserwantów.

Nie dosładzaj. Dziecko nieprzyzwyczajone nadmiernie do słodkich smaków nie krzywi się dlatego, że coś jest np. kwaśne czy gorzkie. Krzywi się, bo smak jest nowy lub po prostu mu nie smakuje. Czegokolwiek byś nie posypała cukrem, dziecko to zje. Ale po co? Unikaj cukrów w diecie swojego dziecka. Zwłaszcza tych syntetycznych. Naturalnych jest wystarczająca ilość w żywności (w mleku, owocach, warzywach czy miodzie). 

#3 Herbatkę zaparzyć też warto

Po pierwsze - nie czarną. Czarna herbata pobudza, zawiera niezdrowe teiny i tak jak nie dajesz dziecku kawy, tak nie oferujesz używki jaką jest czarna herbata.

Ziołową, choć nie w nadmiarze. Koperkową – na kolkę, rumiankową – na żołądek i uspokojenie, melisę – na dobry sen, lipę – na odporność. Ziołową herbatkę możesz zmieszać z sokiem jabłkowym. To pyszne połączenie. Wybierz także herbaty owocowe. Dla niemowląt bezpieczny jest hibiskus, dzika róża, aronia, głóg i malina.

Kupuj herbaty atestowane, w aptece lub w sklepie ze zdrową żywnością, najlepiej przeznaczone dla niemowląt. Jednak jeśli masz do wyboru np. herbatę koperkową droższą z etykietą „dla dzieci” i tańszą, ale dobrej, pewnej marki, możesz śmiało wybrać tę tańszą.

Pamiętaj, ze herbatka, którą podajesz dziecku, nie może być zbyt mocno zaparzona, wręcz powinna być bardzo delikatna.

Nie nabieraj się na tzw. „herbatki dla dzieci” - granulaty. Ich skład to 90 % glukoza czyli cukier. Nie ma w nich prawie w ogóle herbaty. To napój bezwartościowy dla twojego dziecka. Już lepiej podać mu wodę, niż taki ulepek.

Zobacz więcej: Cała prawda o karmieniu piersią - poznaj fakty i mity

Kiedy dziecko zaczyna pić soczki i herbatki, już coraz mniej bezpieczne są jego ząbki. Regularne ich mycie to jedno, ale nie zapomnij, by zawczasu zrezygnować z butelki ze smoczkiem. Nie na siłę, ale planowanie i przemyślanie postaraj się zastąpić ją jak najszybciej właściwym i najwygodniejszym dla twojego dziecka kubeczkiem.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Was (Ocena: 5) 05.09.2020 10:55
Polecam! Zdrowa żywność z Gruzji! https://wailz.pl/
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.08.2020 13:36
Jeszcze karmię piersią ale w porozumieniu z pediatrą wprowadzam pomału wodę. Podaję maluszkowi moją pierwszą cisowiankę, ma wygodny ustnik i spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie