Czy dzieci płaczą bez powodu?

Czy na pewno maluch nie ma powodu? A ty jak reagujesz na płacz swojego dziecka?
Czy dzieci płaczą bez powodu?
fot. istock.com
29.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Maluchy płaczą: jedne więcej, inne mniej, jedne mają powód, a inne… no właśnie! Jak często zdarza ci się myśleć, że twoje dziecko płacze bez powodu? Wielu z nas popełnia ten błąd i bardzo często robi to nieświadomie. Musisz wiedzieć, że nie ma czegoś takiego ja "płacz bez powodu", Dzieci płaczą, bo się czegoś boją, bo je coś boli, bo chcą zwrócić na siebie uwagę. Powodów, nawet absurdalnych, może być setki…i każdy jest dobry.

Dlaczego dziecko płacze bez powodu?

Wiele z nas zniecierpliwiona niestety reaguje podobnie: “daj spokój, nic się nie stało”, “przecież nie bolało”, “przestań się mazać’" itp. Często rodzice płacz biorą za wymuszanie, czy humory dziecka i w takich sytuacjach nie tylko nie mają empatii dla dziecka, ale także potrafią się denerwować i podnosić głos. Niestety w ten sposób robią dziecku krzywdę. Każde dziecko jest małym człowiekiem, który ma swoje emocje i odczucia i ma do nich prawo. Nawet jeśli jest to próba wymuszenia, pamiętaj, że dzieckiem targa autentyczne poczucie krzywdy i jest to istotny sygnał dla rodzica, którego nie wolno bagatelizować.

Zobacz więcej: Co robić, gdy dziecko się jąka?

Rodzic, który nie pozwala się dziecku wypłakać, niestety może wpływać niekorzystne na rozwój swojego dziecka. Płacz jest formą uwalniania nagromadzonych emocji. Dziecko, które uczymy, że nie wolno płakać lub trzeba się łez wstydzić, będzie z czasem emocje kumulować w sobie i będzie coraz bardziej sfrustrowane. Płacz pozwala się rozluźnić i uwolnić emocjonalne napięcie.

Co robić, gdy dziecko płacze?

Nie zniechęcaj malucha, bądź przy nim i go wpieraj, ale nie neguj jego zachowania. Twoim zadaniem jest pomóc dziecku przejść przez trudniejszy moment i zrozumieć emocje.

płacz dziecka
fot. istock.com

Gdy dziecko płacze pokaż i powiedz mu, że jest bezpieczne i jesteś przy nim. Powiedz, że rozumiesz, że jest mu źle lub jest smutne, lub złe. Powiedz, ze zaraz będzie lepiej lub jak możesz mu pomóc. Dzięki takiej postawie dziecko uczy się, że może na ciebie liczyć, a także że z problemów jest wyjście i bliscy chętnie pomogą. Maluch w ten sposób jest w stenie się uczyć, jakie targają nim emocje, rozumieć je i sobie z nimi radzić w przyszłości.

Nigdy nie zawstydzaj dziecka, nie bagatelizuj jego uczuć!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie