Zamiast zabawek podaruj dziecku swoją uwagę – czy poświęcamy jej wystarczająco dużo?

Czy współcześni rodzice mają czas dla swoich dzieci?
Zamiast zabawek podaruj dziecku swoją uwagę – czy poświęcamy jej wystarczająco dużo?
fot. istock.com
05.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Nic tak nie cieszy dzieci jak wspólna zabawa z rodzicami. Jako rodzice, odpowiedzmy sobie jednak na pytanie: ile razy zdarzyło się, że nasza pociecha domagała się naszej uwagi, ale byliśmy zbyt zajęci pozornie ważniejszymi obowiązkami? W dobie chronicznego braku czasu, warto pamiętać, że wspólne chwile spędzone z dzieckiem, to najpiękniejszy prezent, jaki możemy mu podarować.

Czy współcześni rodzice mają czas dla swoich dzieci?

Każdy rodzic chciałby mieć ze swoim dzieckiem relację opartą na przyjaźni i zaufaniu. Podstawą do trwałej więzi są wspólne wspomnienia, które w przyszłości dla naszych pociech będą najbardziej cenną pamiątką z dzieciństwa. Ważne jednak, by przebywając z dzieckiem, wykorzystywać ten czas jak najpełniej, w sposób kreatywny i mądry. Jak wynika z badań, aż 72% rodziców spędza czas wolny z dziećmi na świeżym powietrzu, a co trzeci rodzic przeznacza ten czas na wspólne oglądanie telewizji.
Bardziej wartościowe od kilku godzin oglądania filmów będzie przygotowanie posiłku, wyjście na spacer czy do teatru. Wyjazd w góry czy maraton gier planszowych z pewnością znaczyć będą więcej niż kolejna pluszowa maskotka. Często rodzice o tym zapominają i kupują swoim pociechom drogie prezenty, łudząc się, że w jakimś stopniu zastąpi to czas, który powinni spędzić z dzieckiem.

Zobacz więcej: Jak zapewnić małemu sportowcowi odpowiednią dawkę energii?

Rodzice i dziecko

fot. istock.com

Dziecko u sterów

Planując wspólny czas z dzieckiem, staramy się wymyślić zajęcia, które będą zgodne z potrzebami naszej pociechy, ale też sprawią nam przyjemność. Czasami jednak warto oddać im kontrolę i pozwolić, by danego dnia to dzieci zaplanowały wasz wolny czas. Jeśli zechcą zrobić fort na środku salonu i bawić się w nim cały dzień – pozwól na to.

Spędzanie czasu z rodzicami jest kluczowym zajęciem, które pozwala nawiązać trwałą więź z bliskimi osobami i zbuduje w dziecku poczucie bycia ważnym i kochanym. Rodzice powinni pamiętać, że to oni są podstawowymi opiekunami dziecka i ich obowiązkiem jest dbanie o rozwój emocjonalny pociechy poprzez wspólnie spędzony czas. Nikt bowiem nie jest w stanie zastąpić rodzica i jego miłości. Czas z dzieckiem warto wykorzystać na swobodną zabawę, rozmowy, spacery oraz aktywności, które będą atrakcyjne zarówno dla dziecka, jak i dla nas. Bo to właśnie czynności, które kojarzą nam się z przyjemnością bycia razem najlepiej pozwalają budować bliskość i więź.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.05.2021 18:55
Zgadzam się w 100% zabawki nie zastąpią dziecku rodziców. Ja ze swoimi bliźniaczkami spędzam każdą wolną chwilę. Razem gramy w Kwaki Rozrabiaki, gotujemy, czytamy książeczki. Staram się jak mogę, by dziewczynki miło wspominały swoje dzieciństwo. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie