Kto radzi sobie lepiej w czasie życia płodowego i podczas porodu - chłopcy, czy dziewczynki?

Okazuje się, że płeć dziecka wpływa na to, jak przebiega ciąża, poród, a nawet jak maluch znosi konfrontacje ze środowiskiem zewnętrznym po narodzinach.
Kto radzi sobie lepiej w czasie życia płodowego i podczas porodu - chłopcy, czy dziewczynki?
fot. istock.com
13.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Szpital Kliniczny San Cecilio w Granadzie, w Hiszpanii to właśnie dziewczynki znacznie lepiej radzą sobie ze stresem w łonie matki, niż chłopcy.

Naukowcy przeanalizowali 56 zdrowych ciąż (27 z nich zakończyło się narodzinami chłopca a 29 urodzeniem dziewczynki). Stres był stwierdzany na podstawie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego lub zdolności organizmu do detoksykacji potencjalnie szkodliwych wolnych rodników.

Walka płci - kto radzi sobie lepiej?

Badania wykazały, że to właśnie żeńskie płody mają większą obronę antyoksydacyjną i mniej stresu oksydacyjnego na swoich błonach komórkowych niż płody męskie. Co ciekawsze podczas porodu dziewczynki, która ma większą obronę antyoksydacyjną, dochodzi do mniejszej ilości uszkodzeń biomolekularnych, w porównaniu do porodu chłopca. Co to oznacza? Poród dziewczynki jest dla kobiety łatwiejszy do zniesienia niż poród chłopca. Oprócz tego płeć malucha wpływa na sposób konfrontacji noworodka ze środowiskiem zewnętrznym, czyli światem pozamacicznym.

Zobacz więcej: Przespana noc w ciąży: jak znaleźć wygodną i zdrową pozycję?

Walka płci

fot. istock.com

Naukowcy mają nadzieję, wyniki te będą prowadzić do lepszego zrozumienia, w jaki sposób płeć wpływa na zdrowie dziewczynek i chłopców, zwłaszcza w fazach noworodkowych.

Choć to pierwsze badanie, które analizowało działanie stres ciała podczas ciąży i porodu na płeć dziecka, to nie jest to pierwsze badanie sugerujące, że w zależności od płci dzieci inaczej znoszą ciążę. W 2014 roku opublikowano badania, z których wynika, że płeć dziecka wpływa na to, jak rozwija się ciąża. Jak sugerują badacze, geny sprawiają, że płody męskie rosną w szybszym tempie niż żeńskie, co stawia je w grupie podwyższonego ryzyka niedożywienia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie