Co potrafi nienarodzone dziecko?

Sprawdź, co dziecko zaczyna robić jeszcze w łonie matki, choć mogłoby się to wydawać niemożliwe.
Co potrafi nienarodzone dziecko?
fot. istock.com
17.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

W momencie zapłodnienia, gdy jajeczko kobiety łączy się z plemnikiem mężczyzny, zaczyna się nowe życie. Od tego momentu, przez 9 miesięcy dziecko będzie rozwijało się, aż będzie gotowe do narodzin.

Czy wiesz, że tylko 5% dzieci rodzi się dokładnie w terminie? By dowiedzieć się, jaki maleństwo będzie miało kolor oczu czy włosów będziesz musiała poczekać, jednak by zobaczyć dziecko, wystarczy zrobić USG. Najpierw zobaczysz małą "fasolkę" z bijącym serduszkiem, a potem swojego małego chłopca lub dziewczynkę.

Co potrafi nienarodzone dziecko?

Oprócz tego, jak maluszek będzie wyglądać, czy zastanawiałaś, co twój maluszek robi przez 9 miesięcy w twoim łonie? Na pewno słyszałaś, że słyszy i rozpoznaje dźwięki, a szczególnie twój głos.

1. Dziecko może się uśmiechać

Maluszki mogą się uśmiechać, gdy czują, że jest im dobrze. Badania USG 4D i inne badania potwierdzają, że ten słodki grymas pojawia się już w 26 tygodniu ciąży.

2. Dziecko może tworzyć oczy

Twój maluszek może otworzyć oczy około 28 tygodnia ciąży. Nie za wiele zobaczy, ale dzieci w drugim trymestrze zaczynają reagować na światło, jakie trafia do łona przez powłoki brzuszne. Choć jasne światło nie szkodzi maluszkowi, ten raczej stara się od niego uciekać, to udowodnione przez naukowców. Niektórzy nawet twierdzą, że to skuteczna metoda "nakłonienia" maluszka do obrócenia się do porodu.

Dziecko w łonie matki

fot. istock.com

3. Dziecko może mieć czkawkę

Maluch może dostawać czkawki już w pierwszym trymestrze ciąży. Większość kobiet nie czuje, że maluszek czka. Jeśli będziesz jedną z tych mam, które czują - na pewno ją rozpoznasz, że to czkawka.

4. Dziecko może spróbować jedzenia w łonie matki

Maluch, który jest odżywiany za pośrednictwem pępowiny, może czuć smak jedzenia, które zjadasz za pośrednictwem płynu owodniowego. Już od 15 tygodnia ciąży u maluszka kształtują się preferencje żywieniowe. Dla maluszka szczególnie wyczuwalne są bardzo ostre smaki jak czosnek czy imbir także bardzo słodkie smaki.

5. Dziecko może płakać

Choć może ci się wydawać to nieco trudne, ale twój maluszek "trenuje" płacz jeszcze w łonie. Naukowcom udało się zidentyfikować drżąca wargę, gdy dziecko w łonie matki płacze, a także uchwycić płacz za pomocą technologii ultradźwiękowej.

6. Dziecko może oddychać w łonie

Twój maluszek czerpie tlen za pośrednictwem pępowiny, ale "ćwiczenie" oddychania zaczyna się jeszcze w łonie matki i to już od dziewiątego tygodnia ciąży. Pierwszy samodzielny oddech oczywiście ma miejsce zaraz po porodzie i jest połączony z płaczem.

 7. Dziecko siusia w macicy

Twój maluszek zaczyna wydalanie moczu już pod koniec pierwszego trymestru. Dziecko połyka i trawi płyn owodniowy, następnie filtruje go przez nerki i oddaje z powrotem do macicy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie