Jak stosować tablice motywacyjne, żeby działały?

Ta pomoc wychowawcza stała się ostatnio bardzo popularna, jednak nie każdy wie, jak ją stosować.
Jak stosować tablice motywacyjne, żeby działały?
fot. istock.com
21.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Tablice motywacyjne są pomocą dla rodziców, która ma wspierać wykształcenie u dziecka nawyków w wykonywaniu obowiązków domowych, ale także innych czynności np. korzystania z nocnika czy nauki. Narzędzie to pozwala także wyeliminować zachowania, które nam nie pasują. Tablice są przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, jednak upraszczając zasady, mogą zostać zastosowane nawet u mniejszych dzieci.

Jak stosować tablice motywacyjne, żeby działały?

Niektórzy rodzice nie są przekonani do skuteczności tej metody, jednak zazwyczaj wynika to z niewiedzy lub błędnego stosowania tablic motywacyjnych.

Od czego zacząć?

Tablice motywacyjną kupisz w internecie. Warto jednak taką tablice przygotować własnoręcznie z dzieckiem. Maluch zaangażowany w jej przygotowanie będzie bardziej zainteresowany i będzie ona bardziej "jego".

Na początku zastanówcie się wspólnie jakie obowiązki ma maluch i które sprawiają najwięcej problemów np. mycie zębów, sprzątanie zabawek, grzecznie idę spać itp. Sporządzoną tablicę wspólnie zamontujcie w ustalonym miejscu. Dziecko za ustalone w tablicy zachowania jest oceniane. Tak zwany system żetonowy polega na umieszczeni przy wykonanej czynności żetonu. Wspólnie ustalcie, czy to będzie uśmiechnięta buźka, kwiatek, gwiazdka - coś, co podoba się dziecku.

Zobacz więcej: 93% dzieci na świecie bawi się, oddychając zanieczyszczonym powietrzem. Co to oznacza dla zdrowia dzieci?

tablice motywacyjne
fot. istock.com

Koniecznie wytłumacz zasady

Gdy macie gotową tablice i zestaw naklejek, czas na wytłumaczenie zasad. Każdego dnia będziesz oceniać zachowanie dziecka, jeśli maluch wykonał swój obowiązek, dostaje ustaloną naklejkę, jeśli się będzie dobrze zachowywać cały tydzień, czeka je nagroda. Nagrodę ustalcie wspólnie, jednak najlepiej by była to mile spędzony czas np. wyjście do kina, a nie słodycze czy zabawki. Można ustalić dwa Rodezję nagrody małą i dużą. Po skończonym tygodniu dziecko może otrzymać mała nagrodę lub poczekać np. do końca miesiąca na duża, oczywiście musi cały miesiąc się dobrze zachowywać. Jeśli nie, nie dostanie żadnej nagrody.

Najczęstsze błędy przy stosowaniu tablic motywacyjnych

  • źle dobrana nagroda, nie zawsze ustalona nagroda jest wystarczająca motywująca dla dziecka, czasem należy przetestować kilka różnych nagród;
  • zbyt rozbudowana tablica - u małych dzieci nie może na tablicy znajdować się zbyt wiele zachowań. Np. 4 latkowi wystarczą trzy zachowania, nad którymi chcecie pracować. Zbyt wiele oczekiwań względem dziecka może być utrudnieniem i zniechęcać malucha do pracy;
  • nie równe zadania - rodzica podobnie oceniają np. umycie dębów i ubranie się a dla dziecka każde z tych zadań ma inny poziom trudności, maluch może się zniechęcać. W takiej sytuacji warto wprowadzić inny system punktacji np. za umycie zębów 1 naklejka a za ubranie aż 2, bo to trudniejsze zadanie.
  • zbyt duże oczekiwania - korzystanie z tablicy motywacyjnej nie przynosi natychmiastowej zmiany w zachowaniu dziecka. Proces taki może trwać nawet trzy miesiące;
  • stosowanie punktów ujemnych i negatywnych ocen - niektóre wzory tablic motywacyjnych posiadają negatywne żetony. Pamiętaj, że zła ocena dziecka kieruje uwagę na jego złe zachowanie, zadaniem tablicy jest pozytywne wzmocnienie pozytywnych zachowań.

Nie zapominaj, by chwalić dziecko za każde wykonane zadanie od razu po jego wykonaniu i natychmiast umieść naklejkę na tablicy malucha. W ten sposób dziecko dokładnie wie, że robi dobrze. To naprawdę skuteczna pomoc dla rodzica jeśli tylko ma się cierpliwość i dobrze ją stosuje.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie