Twój maluch zaczyna chodzić? Zwróć uwagę na kilka rzeczy

Sprawdź, co jest normą, a co powinno cię zaniepokoić.
Twój maluch zaczyna chodzić? Zwróć uwagę na kilka rzeczy
fot. istock.com
24.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Pierwsze kroki malucha mogą pojawić się w przeciągu kilku dni lub kilku miesięcy od momentu, w którym zaczyna on stać i coraz częściej pionizować swe ciało. W takiej pozycji może zobaczyć o wiele więcej z otaczającego świata - to kusząca perspektywa.

Twój maluch zaczyna chodzić? Zwróć uwagę na kilka rzeczy

Rozwój motoryki w tym okresie wygląda następująco - po podciągnięciu się do stania pojawiają się pierwsze kroki wspomagane trzymaniem się mebli lub wysokich przedmiotów (9-10 miesiąc). Kiedy dziecko nabiera nieco pewności i sprawności - próbuje już chodzić samodzielnie, bez wspomagania. Większość dzieci nie chodzi przed pierwszymi urodzinami, lecz zaczyna to robić tuż po nich (średnio około 14 miesiąca), choć pierwsze kroki dopiero w 18 lub już w 7 miesiącu też nie są niczym niezwykłym.

Dziecko jeszcze nie chodzi?

To kiedy twoje dziecko zacznie chodzić, zależy od kilku czynników - po pierwsze ma ono swój rozwojowy plan zapisany w genach, zatem mogło odziedziczyć szybszy rozwój po tobie lub swym ojcu. Budowa ciała malucha i jego temperament też ma niebagatelne znaczenie - drobny i energiczny dzieciak zacznie chodzić prawdopodobnie wcześniej niż ten pulchny i nieco flegmatyczny. Podobnie dzieci śmiałe i mniej bojaźliwe mają czasową przewagę nad ostrożnymi.

Zobacz więcej: Co robić, gdy maluch nie chce samodzielnie usypiać?

Jedno jest pewne - twoja pociecha w końcu nauczy się chodzić - ale według swojego, a nie twojego harmonogramu. Pamiętaj, że rozwój to nie wyścig. Istnieją różne sposoby, aby wspomagać umiejętności ruchowe - jednak, zamiast koncentrować się na efekcie, zaopiekuj się tymi wszystkimi krokami malucha, które on po drodze wykona.

Większość dzieci zaczyna swoja przygodę z chodzeniem między 12. a 15. miesiącem życia dziecka, ale są i takie, które pierwsze kroki stawiają w wieku 10. lub 18. miesięcy. Więc nie panikuj. Jeśli maluch podejmuje jakiekolwiek próby nie ma się czym martwić. Możesz zachęcać malucha do chodzenia, ale nigdy go do tego nie zmuszaj!

Jeśli dziecko po ukończeniu roku, dziecko nawet nie podejmuje prób wstawania, koniecznie udaj się do lekarza.

fot. istock.com

Płaskostopie u dzieci

Na stopę dziecka składa się 26 kości połączonych ścięgnami i mięśniami. Stópka małego dziecka jest bardzo mięciutka, elastyczna, giętka, ponieważ nie posiada łuków sklepienia, jak u dorosłych, dlatego sprawia wrażenie płaskostopia. Stópka jest pulchna, bo posiada sporo tkanki tłuszczowej, a jej mięśnie nie są w pełni rozwinięte. Pamiętaj, że poduszki tłuszczowe maskują prawdziwe odbicie stopy. U dzieci w wieku dwóch-trzech lata, naturalna szpotawość kolan przechodzi w koślawość i nadal utrzymuje się płaskostopie fizjologiczne. Znika ono około 4 roku życia i jeśli twój czterolatek nadal ma płaską stopę, należy udać się do lekarza. Kolanka mogą być jeszcze koślawe. Taki stan kolan utrzymuje się jeszcze w pięciolatka, ale jego stopy powinny mieć już zarysowane sklepienie podłużne. 

Pamiętaj, mała, stópka dopiero się rozwija, treningi chodzenia wypracują dopiero odpowiedni kształt stopy a płaskostopie zaniknie. Dlatego, zamiast kupować ortopedyczne buty pozwól maluchowi, jak najwięcej biegać na bosaka.

Dziecko jest niezgrabne

Maluchy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z chodzeniem, są bardziej niezdarne i często upadają. Maluch nie zna jeszcze dobrze pionowej pozycji i dopiero uczy się utrzymywać równowagę i koordynować swoje ruchy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że roczne maluszki nie są w stanie się skoncentrować na jednej rzeczy i często rozkojarzone tracą równowagę.

Najlepszą metodą na upadki jest trening, nie ograniczaj więc dziecka w kojcu, tylko pozwól eksplorować otoczenie. Kup skarpetki antypoślizgowe, w zwykłych dziecko może się ślizgać.

Dziecko ciągle chodzi na palcach

Taka metoda chodzenia jest ułatwieniem dla malucha. Chodzenie na palcach pomaga łatwiej utrzymać równowagę. Do drugiego roku życia dziecko powinno zacząć chodzić na całej stopie.

Zobacz więcej: Jak pomóc maluchowi, który ma problemy z koncentracją?

Stopy do środka

Takie ułożenie stóp jest normalne u małych dzieci, po prostu w ten sposób jest maluchowi łatwiej chodzić. Jednak jeśli ten nawyk nie mija lub dziecko układa stopy do środka także, gdy leży skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy do ortopedy z dzieckiem?

Po raz pierwszy maluch trafia do ortopedy miedzy 4 a 6 tygodniem życia na kontrolę stawów biodrowych. Panewki otoczone torebką stawową stanowią staw biodrowy, czasem jednak elementy stawu nie pasują idealnie do siebie. Mówimy wtedy o dysplazji. Potem rodzice często przez lata nie pojawiają się u ortopedy. Tymczasem powinniście pojawić się na kontroli, gdy maluch zaczyna raczkować, a potem chodzić. Lekarz podpowie jak dobrać obuwie i sprawdzi, czy wszytko przebiega prawidłowo.

Zwracaj uwagę, jak maluch stawia stopy, siada, czy się nie garbi, czy kolana "nie uciekają" do środka lub na zewnątrz, czy kręgosłup lub brzuch zbytnio nie wystaje, a także czy klatka piersiowa się nie zapada. Zwróć uwagę na to lekarzowi pediatrze podczas wizyty, powinien skierować dziecko do specjalisty. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, ortopedę warto odwiedzić profilaktycznie przed rozpoczęciem szkoły. Później profilaktycznie warto odwiedzać ortopedę raz w roku, zwłaszcza gdy dziecko szybko rośnie lub przybiera na wadze.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie