Te bardzo ważne pytania powinnaś zadać swojemu dziecku na koniec dnia

Oto 4 bardzo ważne pytania, które powinnaś zadać swojemu dziecku na koniec dnia.
Te bardzo ważne pytania powinnaś zadać swojemu dziecku na koniec dnia
fot. istock.com
31.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Każdy rodzic kocha swoje dzieci bez wątpienia, ale w porze snu często rodzice są wycieńczeni po całym dniu. Jednak wieczorna pora to ten czas, kiedy można się wyciszyć i porozmawiać z dzieckiem o ważnych sprawach. Jeśli będziesz co wieczór zadawać swojemu maluchowi te 4 pytania, nieważne jak bardzo będziesz zmęczona czy niecierpliwa, to w przyszłości to zaowocuje. Nauczysz się wiele o swoim dziecku, o sobie, a także masz szanse pracować nad waszymi relacjami. W chaosie dnia codziennego warto czasem się zatrzymać i pogadać...

4 bardzo ważne pytania, które powinnaś zadać swojemu dziecku na koniec dnia

#1 Jaka była twoja ulubiona część dnia? 

To pytanie pozwala dziecku spojrzeć pozytywnie na miniony dzień i poszukać dobrych chwil. Takie pozytywne utrwalenie tego, co spotkało malucha, pozwoli mu iść spać w dobrym humorze. Odpowiedzi twojego dziecka mogą cię zaskoczyć, nauczysz się wiele o twoim maluchu: co lubi, co jest dla niego ważne i na co zwraca uwagę. 

#2 Jaka część dnia najmniej ci się podobała?

Nikt nie jest idealny i odpowiedź czasem może dotyczy twojego zachowania, czasem zachowania dziecka. Jednak ważne, by umieć mówić o tym, co poszło nie tak z szacunkiem i wyrozumiałością. To pytanie daje rodzicowi drugą szansę, gdy za pierwszym razem maluch wyprowadził cię z równowagi, teraz możecie jeszcze raz sytuację przegadać na spokojnie. Pytanie takie pozwala także wyłapać inne sytuacje poza waszym domem, o których niekoniecznie musisz wiedzieć. Jest to szansa, by wesprzeć malucha, gdy ma np. problemy z kolegami w przedszkolu lub co mu sprawia trudność. Zawsze przypominaj dziecku, że jutro jest nowy dzień, aby spróbować ponownie.

#3 Czy masz jakieś pytania na temat tego, co się dziś wydarzyło?

Pamiętaj, że dla dziecka nie wszystko jest oczywiste, a także dziecko widzi czasem więcej, niż nam się wydaje. Zawsze pozwalaj dziecku na zadanie pytania, wysłuchaj i nie pozostawiaj pytania bez odpowiedzi. Pytanie to pomaga nie tylko wyjaśnić wątpliwości, ale także pokazuje dziecku, że jesteś osobą z którą zawsze można pogadać. Dzięki temu będziesz ostoją. Kimś, kto zawsze wysłucha, kto nie ocenia, nie złości się i bez problemu można przyjść do ciebie nawet z trudnym tematem. 

Sen dziecka

fot. istock.com

Zobacz więcej: Czy pozwolić dziecku na popełnianie błędów?

#4 W jaki sposób dziś okazaliśmy sobie miłość i dobroć?

To najprostsze i najpotężniejsze pytanie. Zachęca to do dobrych gestów, nawet gdy nikt nie patrzy. Czasem dziecku nie jest prosto podpowiedzieć na takie pytanie, jednak każdy z nas robi coś dla drugiego człowieka, którego kocha. Drobne gesty jak ładna zabawa z rodzeństwem, czy samodzielne posprzątanie to bardzo istotne gesty. Rozmawiając o tym z dzieckiem, pokazujesz mu jak może czynić dobro. Rozmowa o tak miłych rzeczach przed snem na pewno nastroi was wszystkich do spokojnego snu.

Warto codziennie znaleźć chwilę na rozmowę. Takie pytania pozwolą ci dowiedzieć się więcej o swoich dzieciach, o tym, co lubią i czego nie lubią, czego się boją, jak się zmieniają, ale także w pewnym momencie mogą się stać polem do rozmów na poważne tematy np. o paleniu papierosów, czy niepełnosprawnych dzieciach. Nigdy tego nie pożałujesz!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 2 / 5
Anka (Ocena: 2) 11.06.2021 05:37
Świetny sposób na wypranie uczuć, gratulacje.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie