Według naukowców wielkość głowy dziecka świadczy o... Sprawdź koniecznie!

Badania brytyjskich naukowców sugerują, że ten szczegół odwzorowuje inteligencję dziecka.
Według naukowców wielkość głowy dziecka świadczy o... Sprawdź koniecznie!
fot. istock.com
01.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Specjaliści z Brytjskiego Biobanku, zajmujący się statystykami przeanalizowali wielkość główek maluszków zaraz po narodzinach i odkryli, że to ma wpływ na dalszy rozwój dziecka. Okazało się, że statystycznie wielkość głowy u noworodków płci męskiej wynosi 36 cm, natomiast u noworodków płci żeńskiej 35 cm, a dzieci, które mają większą główkę, mają też większą szansę na odniesienie sukcesu w życiu i karierę zawodową. Jak podaje magazyn "Morecular Psychiatry" powiązanie inteligencji z wielkością główki wynika z dużej objętość mózgu. Naukowcy dowiedli również, że mądrość dziecka jest związana także z genami, które maluch otrzymał w spadku od swoich rodziców.

Co warto jeszcze wiedzieć o główce maluszka?

Natomiast naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy w Australii doszli do wniosku, że przyrost wagi w pierwszych tygodniach życia dziecka może wpływać na zwiększone IQ w okresie wczesnoszkolny. Dzieci, które po upływie 30 dni od narodzin ważyły o 40% więcej niż po porodzie, uzyskiwały o 1,5 punktu wyższe od swoich rówieśników IQ jako sześciolatki.

Obwód główki jest mierzony zaraz po urodzeniu i podczas kontrolnych wizyt u lekarza, a wynik jest porównywany do siatek centylowych. Kiedy maluszek przychodzi na świat, obwód jego główki wynosi między 33 a 38 centymetrów, zazwyczaj jest to 1-2 cm więcej niż obwód klatki piersiowej dziecka. Obwody te wyrównują się dopiero około 4 miesiąca życia niemowlęcia.

Zobacz więcej: Te bardzo ważne pytania powinnaś zadać swojemu dziecku na koniec dnia

Część mózgowa czaszki jest dużo większa od części twarzowej. U niemowlęcia ciężar mózgu stanowi aż 14% całkowitej masy ciała. Kości czaszki dziecka są jeszcze niezrośnięte, łączą się ze sobą luźno, a na główce dziecka znajdują się dwa ciemiączka. Proces zrastania się trwa do około 18 miesiąca życia.

Dziecko - rozwój

fot. istock.com

O czym może świadczyć mała główka dziecka?

Dziecko może się urodzić z małą główką lub małogłowie może się pojawić, gdy będzie dziecko starsze. Mała główka dziecka może być związana z zespołami wad genetycznych i być cechą wrodzoną. Zbyt mała objętość czaszki i mózgu, może wiązać się z funkcjonowaniem mózgu i rozwojem fizycznym dziecka. Małogłowie wtórne może mieć miejsce, gdy szwy czaszkowe zrastają się zbyt wcześnie. Blokuje to dalszy rozwój mózgu dziecka.

O czym może świadczyć duża główka dziecka?

Duży obwód główki noworodka może wskazywać na wodogłowie, czyli wewnątrz czaszki dziecka zbiera się nadmierna ilość płynu mózgowo-rdzeniowego. Główka taka zaczyna się zniekształcać. Wodogłowie wrodzone jest objawem zespołów wad, takich jak zespół Dandy`ego-Walkera czy zespół Arnolda-Chiariego. Wodogłowie nabyte jest natomiast wywołane krwawieniem dokomorowym wewnątrz mózgu.

Zbyt mała lub zbyt duża główka wcale nie musi wskazywać na nieprawidłowości. W wielu przypadkach zbyt duża lub zbyt mała główka dziecka jest po prostu cechą osobniczą, którą dziecko dziedziczy po rodzicach. W celu wykluczenia nieprawidłowości stosuje się przezciemiączkowe USG.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie