Ratunku! Moje dziecko budzi się zbyt wcześnie!

Co zrobić, gdy maluch wstaje, zanim zrobi się widno?
Ratunku! Moje dziecko budzi się zbyt wcześnie!
fot. istock.com
12.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wielu rodziców po narodzinach dziecka zapomina, czym jest budzik. Maluchy skutecznie budzą rano i nie pozwalają się wylegiwać... taki los rodzica. Jednak zdarza się, że maluchy wstają o nieludzkich porach. I choć 10-15% maluchów ma naturę rannych ptaków, większość dzieci budzi się zbyt wcześnie i możesz to skorygować. Czy wiesz, że jeśli maluch pada ze zmęczenia i ciężko mu usnąć zazwyczaj potem budzi się wcześniej? Zamiast "przeciągać" malucha spróbuj naszych podpowiedzi.

Co zrobić, gdy maluch wstaje za wcześnie?

#1 Zabaw się w detektywa

Sprawdź, czy jest jakaś zewnętrzna przyczyna tak wczesnej pobudki np. śpiew ptaków tuż pod oknem, zbyt dużo światła z latarni lub słońca tuż po wschodzie. Aby to sprawdzić, nastaw budzik 10-15 minut przed stałą porą pobudki malucha i obserwuj. Czasem rolety lub zamknięte okno pozwalają zlikwidować problem.

#2 Spróbuj malucha położyć, spać wcześniej

O tak wcześniej! Wielu rodziców widząc, że maluch budzi się rano próbuje "przeciągnąć" malucha licząc, że dziecko później wstanie. Badania dowodzą, że przesunięcie pory spania o dwadzieścia minut wcześniej wydłuża sen malucha. 

Sen dziecka

fot. istock.com

Zobacz więcej: Jakie tajemnice skrywa układ pokarmowy niemowlęcia?

#3 Nie pomijaj drzemek

Wielu rodziców, by bardziej zmęczyć dziecko, pomija dzienną drzemkę. Niestety maluchy, które mają bardzo krótkie drzemki lub ich w ogóle nie mają, śpią gorzej w nocy, co może prowadzić do wczesnych pobudek.

#4 Użyj regulatora snu

Jest to specjalny zegar dla dzieci, który zmienia kolor i wizualnie oraz dźwiękowo pokazuje dziecku, kiedy jest pora snu, a kiedy jest czas by wstać. Możesz stopniowo przesuwać czas pobudki co 15 minut, by malucha przestawić np. ze wstawania o 5 rano na 7.

#5 Daj dziecku szansę

Staraj się od razu nie reagować, gdy maluch się budzi. Jeśli dziecko bawi się w łóżeczku, siada lub się kręci, a nie sygnalizuje wyraźnie, że czas wstać, daj mu możliwość samodzielnego powrócenia do snu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie