Jak korzystanie z urządzeń cyfrowych wpływa na dziecko?

Rozwój fizyczny i emocjonalny, a także rozwój mowy, mogą być zagrożone.
Jak korzystanie z urządzeń cyfrowych wpływa na dziecko?
fot. istock.com
13.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Niezaprzeczalnie żyjemy w czasach gdy technologia cyfrowa zawładnęła naszym życiem. I choć większość rodziców chce widzieć pozytywny wpływ tych urządzeń na nasze życie, należy także mieć świadomość, że nadmierne korzystanie z nich sprawia, że przekraczamy cienką linię. Coraz częściej sięgamy po takie urządzenia nie dlatego, że mamy prawdziwą potrzebę, ale dlatego, że telefony "przyrosły" nam do rąk. Problem tyczy się to nie tylko dorosłych.

Jak korzystanie z urządzeń cyfrowych wpływa na dziecko?

Wielu rodziców skutecznie wykorzystuje tablety i telefony jako uspokajacze dla małych dzieci. We wszelkich czynnościach, które mogłyby zakończyć się awanturą np. posiłek, czy podróż stają się pierwszym "kołem ratunkowym" dla rodzica. Czy wiesz, że w przypadku dziecka, które nie ukończyło jeszcze drugiego roku życia może to nieść za sobą wiele negatywnych skutków?

Pierwsze dwa lata życia twojego malucha to bardzo intensywny rozwój. Mózg nie tylko zwiększa swoją objętość trzykrotnie, ale rozwija się bardzo intensywnie. To, w jaki sposób zależy na jakie bodźce “narażone” jest dziecko.

Telefon i dziecko

fot. istock.com

Zobacz więcej: Mówisz "normalnie" do dziecka? To może być błąd!

Wyniki badań dr Jenny Radesky z Uniwersytetu w Bostonie potwierdzają, że nadmierna i niekontrolowana stymulacja rozwijającego się mózgu dwu- i trzylatka, która wynika z jego częstych kontaktów z urządzeniami mobilnymi i nowymi technologiami, opóźnia jego rozwój funkcji poznawczych, a także prowadzi do deficytu funkcji wykonawczych. W tym wieku dzieci powinny badać otaczający je świat, będąc w ciągłym ruchu. Siedzenie w miejscu i bycie pod wpływem takiego bodźca jak ekran jest bardzo nienaturalne. Wpływa to niekorzystnie na układ mięśniowo-szkieletowy dzieci. Maluchy, które głównie bawią się telefonami i tabletami, nie mają odpowiednio do wieku rozwiniętych mięśni dłoni, gdyż za mało rysowały czy trenowały motorykę mniejsza w innych zabawach manualnych.

Urządzenia cyfrowe jako uspokajacz?

Dodatkowo zdaniem m.in. Jennny Radesky można zauważyć tendencje do stosowania urządzeń cyfrowych jako uspokajaczy. Specjaliści ostrzegają, że dawanie sfrustrowanym dzieciom tabletu jako narzędzia służącego do walki z nudą lub przywrócenia dobrego nastroju, może doprowadzić do utraty przez nie samokontroli, a także nieradzenia sobie z trudnymi emocjami w przyszłości.

Nie jest tak, że nowoczesne urządzenia to tylko zło. Sami specjaliści badający wpływ nowych technologii na dzieci podkreślają, że korzystanie z technologii pod bacznym okiem rodzica pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Jednak jednocześnie następuje przebodźcowanie dzieci i osłabienie zdolności empatii.

Jak urządzenia cyfrowe wpływają na mowę?

Maluchy, które spędzają dużo czasu przed telewizorem czy tabletem, zostają pozbawione obcowania z drugą osobą. W ten sposób dziecko nie ma okazji do komunikowania się w naturalnych warunkach, a mowa, wymowa i słownictwo kuleją. To nie wszystko! Specjaliści ostrzegają, że bodźce płynące z ekranów urządzeń takich jak komputer, telewizor, smartfon, powodują zahamowanie naturalnego rozwoju komórek lewej półkuli mózgu (odpowiedzialnej za tworzenie i odbieranie mowy). Język nie rozwija się lub czyni to z wielkim opóźnieniem.

Ponieważ sprzęty elektroniczne kuszą i wciągają zarówno dorosłych, jak i dzieci, należy wyznaczyć granice. Nie udostępniaj smartfona dziecku przed ukończeniem drugich urodzin, jeśli uznasz, że to już czas, pamiętaj:

  • nie codziennie,
  • pierwsze lata tylko razem,
  • jednorazowo nie dłużej niż 15 minut,
  • dziennie nie dłużej niż 30 minut,
  • nie przy jedzeniu,
  • nie przed snem,
  • tylko sprawdzone treści dla dzieci,
  • nie jako nagroda lub kara.

Przed udostępnieniem dziecku urządzenia mobilnego zadbaj o jego odpowiednie zabezpieczanie. Na rynku dostępne są aplikacje do kontroli rodzicielskiej. Dają możliwość filtrowania treści, kontrolowania czasu i aktywności online (np. zablokować możliwość kupowania czy oglądania podcastów dla dorosłych).

Rolą rodzica jest nie tylko wyznaczenie granic oraz kontrola tego, co dziecko robi. Ważne, by swoim postępowaniem dawać przykład, że telefon nie jest najważniejszy i nie spędzać całego wolnego czasu grając czy surfując w internecie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie