Czy żłobek to dobry wybór?

To częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc babci.
Czy żłobek to dobry wybór?
fot. istock.com
19.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wiele mam, które decydują się na powrót do pracy, czy to ze względów ekonomicznych, czy potrzeby samorealizacji ma dylemat, czy oddać dziecko do żłobka. Nie mając do dyspozycji babci lub nie chcąc takiej pomocy, muszą decydować między żłobkiem a opiekunką. Niektórzy nie decydują się na opiekunkę ze względów finansowych, dla innych nie do pomyślenia jest, by dzieckiem zajmowała się jedna - obca osoba, gdyż boją się zbyt silnego jej wpływu na malucha i przywiązani dziecka do opiekunki.

Czemu rodzice wysyłają maluszki do żłobka?

Oprócz kwestii ekonomicznych rodzice twierdzą, że maluszek w grupie szybciej się uczy zarówno relacji z innymi dziećmi - dzielenia, czy radzenia sobie z problemami, a także przez obserwacje, jak i naśladowanie szybciej nabywa przydatnych umiejętności. Dziecko szybciej staje się niezależne i samodzielne, wyprzedza rówieśniku pod względem rozwoju języka, czy intelektu (do takich wniosków doszli psychologowie amerykańscy, brytyjscy i szwedzcy). 

Na szczęście czasy PRL-u, obrosłe mitami na temat siermiężnych i nieczułych opiekunek przedszkolnych, to już tylko czarno-białe wspomnienia i obecnie w żłobkach i przedszkolach pracują osoby odpowiednio do tego przygotowane, a nawet, można zaryzykować takim stwierdzeniem - do tego powołane. Oczywiście zawsze dobrze jest zapytać znajomych matek, co sądzą o danym żłobku (najlepiej jeśli są to świeże informacje) lub w ostateczności zasięgnąć opinii w internecie. 

Zobacz więcej: Żłobek, opiekunka czy babcia - co najlepsze dla malucha?

W jakim wieku maluszek może iść do żłobka?

Żłobki są przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat. Psychologowie są jednak zdania, że rodzice powinni poczekać, przynajmniej do czasu aż maluszek ukończy pierwszy rok życia. Dziecko przez pierwsze 12 miesięcy potrzebuje bliskiej osoby, która go dobrze zrozumie. Ten czas powinien być czasem opieki indywidualnej, gdyż w żłobku maluszek może czuć się pominięty i niezrozumiany. Specjaliści zalecają, by maluch pozostawał pod opieką rodzica lub bliskiej osoby do trzeciego roku życia.

Specjaliści przeciw żłobkom

Specjaliści twierdzą, że w rzeczywistości tak małe dziecko nie ma jeszcze potrzeby socjalizacji. Najpełniej wspólna zabawa realizowana jest dopiero u czterolatków i wystarczy maluchowi zaledwie 2-3 kolegów. Warto także zauważyć, że oprócz pożądanych cech maluszek może "chłonąc" złe zachowania od kolegów. Wrażliwy maluszek może czuć się zagubiony opuszczony, gdyż nie ma w żłobku osoby, która by reagowała natychmiast na jego potrzeby. Specjaliści twierdzą, że dziecko najlepiej rozwija się przy bliskich mu osobach, gdyż na tym etapie potrzebne jest przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa. Badania angielskich i amerykańskich badaczy pokazują, że dziecko odseparowane od rodziców przed trzecim rokiem życia doznaje głębokiego stresu i deprywacji. Niemowlęta pod opieką instytucjonalną, którym zapewniło się co prawda podstawowe potrzeby, jak jedzenie, higiena, opieka medyczna, ale nie miały kogoś bliskiego przy sobie, zaczynały się cofać w rozwoju, wykazywać oznaki głębokiego cierpienia, traciły na wadze, a nawet umierały. 

żłobek

fot. istock.com

Zobacz więcej: Pseudosamotne matki kontra rodzina. I kto tu jest dyskryminowany? - list czytelniczki

John Bowlby (Teoria przywiązania) odkrył, że wszystkie wyższe żywe istoty mają ewolucyjnie wkodowany, biologiczny mechanizm przywiązania, który ma im zagwarantować przeżycie i dotrwanie do dorosłości. Pomimo braku wspomnień z pierwszych lat życia, wszystko, co wydarzy się w tym kluczowym dla rozwoju, zapisuje się w mózgu najmocniej. Niektórzy badacze twierdzą, że stres wywołany brakiem kogoś bliskiego może prowadzić do braku apetytu, problemów ze snem, apatii i częstych chorób dziecka, a zaburzenia poczucia bezpieczeństwa wpływają na systemy biologiczne dziecka. Przewlekły stres w pierwszych latach życia dziecka może prowadzić nawet do uszkodzeń mózgu maluszka, a także może skończyć się zaburzeniami emocjonalnymi na całe życie. 

Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że maluch, który chodzi do żłobka, ma kontakt z chorymi dziećmi i może więcej chorować. To może być korzystne, poprzez nabywanie odporności, jednak może komplikować twoje plany zawodowe.

Warto zaznaczyć także, że żłobek żłobkowi nie jest równy. Są żłobki gdzie jedna pani ma pod opieką zaledwie trójkę maluchów, a są takie, gdy na jedną panią "przypada" nawet ośmioro. Niestety trzeba przyznać, że są placówki, w których o maluchy bardziej się dba lub kładzie się większy nacisk na różne aspekty opieki nad dzieckiem.

Czy posyłać dziecko do żłobka?

Żyjemy w takich czasach, że dla wielu rodziców to jedyna możliwość opieki nad maluchem, gdy rodzice muszą iść do pracy. Powinnaś sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, jaka jest twoja motywacja, by to był żłobek, a także należy uwzględnić własne potrzeby i gotowość dziecka.

Każda sytuacja wymaga indywidualnego potraktowania. Pamiętaj, że nie każde dziecko jest takie samo. Jeżeli rówieśnik twojego malucha chodzi do żłobka i jest zadowolony, wcale nie znaczy to, że z twoim dzieckiem będzie tak samo. Inni namawiają cię, by posłać maluszka do żłobka? Nie ulegaj na mowom. Gruntownie to przemyśl i podejmijcie decyzje najwłaściwsza dla was.

Drogie Mamusie jak sądzicie, dziecko lepiej wysłać do żłobka, czy powinno pozostać w domu np. z opiekunką?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie