Kamienie milowe w rozwoju dziecka, o których nie piszą w podręcznikach dla rodziców

Są wyczekiwane i wzruszają do łez, ale z czasem często o nich zapominamy...
Kamienie milowe w rozwoju dziecka, o których nie piszą w podręcznikach dla rodziców
fot. istock.com
16.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wszystko, co dzieje się w życiu naszego dziecka jest pierwsze, szczególnie pierwszy rok życia dziecka obfituje przełomowe momenty, na które każdy rodzic czeka. Każdy z nas wertuje podręczniki dla rodziców i sprawdza, czy już czas na pierwsze… posiłki, kroki, słowa. Jest wiele pięknych chwil, niektóre udaje się zapamiętać na zawsze inne sfotografować, jeszcze nagrać, ale i są takie, które rozczulają, jednak z czasem uciekają z pamięci. Są też te pierwsze chwile, o których nie piszą w podręcznikach dla rodziców, ale także na nie się czeka i potrafią bardzo wzruszyć. 

Chwile w rozwoju dziecka, które warto zapamiętać

#1 Pierwsze zdanie

Czekasz na pierwsze słowo i zazwyczaj pamiętasz do końca życia, co twój maluch powiedział. Jednak tak samo, jak czekasz na to jedyne słowo, czekasz na pierwsze zdanie. Wyczekujesz tego momentu, gdy maluch, zamiast posługiwać się pojedynczymi słowami, zaczyna tworzyć pierwsze zdania. Te pierwsze konstrukcję są wyjątkowo urocze, często zabawne i rozczulające.

#2 Pierwszy świadomy taniec

Moment, gdy maluszek świadomie zaczyna reagować na muzykę, jest bardzo wzruszający. Bez względu czy to podrygiwanie, bujanie się do muzyki, czy próby nucenia, a nawet pierwsze śpiewy potrafią sprawić, że rodzice są dumni, a łza kręci się w oku.

#3 Pierwszy wspólny posiłek w restauracji

Takie pierwsze wspólne wyjście, gdy możecie razem dobrze się bawić i coś zjeść. Nie zawsze super czysto, ale takie wyjście może być naprawdę pięknym wspomnieniem.

Zobacz więcej: Twoje dziecko jest nadpobudliwe? To wcale nie musi być ADHD!

#4 Pierwszy spacer bez wózka

A potem coraz więcej takich wycieczek uświadamia rodzicom, że maluszek już nie jest wcale taki mały. Coraz dłuższe dystanse napawają dumą rodziców. A mama w końcu może odetchnąć, bo nie musi w wózku taszczyć pół szafki zabawek.

Rozwój dziecka

fot. istock.com

#5 Pierwsze skaleczenie

"Rana" zdobyta podczas odkrywania świata potrafi rozczulić. Z jednej strony mama uświadamia sobie, jak odkrywczy maluch próbuje samodzielnie zdobywać świat, z drugiej dowiaduje się jak bardzo magiczną moc ma jej pocałunek.

#6 Pierwsze oznaki samodzielności

Ten moment, gdy maluch może ci pokazać swoje zdanie, gdy umie pokazać lub powiedzieć, na co ma ochotę. A do ciebie dociera, że to nie dzidziuś, tylko poważny mały człowiek, który wie, czego chce.

#7 Pierwsze dzieło

Namalowane świadomie pierwsze kółko czy kreska, pierwszy rysunek, konstrukcja z klocków takie chwile wzruszają, gdy maluch zaczyna się nie tylko bawić czym zgodnie z jego przeznaczeniem, ale i wykazuje się pierwszymi oznakami twórczości.

#8 Pierwsze przejawy miłości

Pierwsze świadome przytulanie się do mamy, pierwsze słowa Kocham Cię mamusiu, tulenie zabawki, czy okazanie czułości do domowego pupila. Wszystkie przejawy uczuć, jakie maluch ma do otaczającego go świata i ludzi wzruszają bez wątpienia. "Wisienką na torcie" jest pierwszy świadomy całus, skradziony mamie. Nie ma nic piękniejszego i czystszego niż dziecięca miłość.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie