Płacz niemowlęcia jest ciężki do zniesienia - dlaczego?

Płacz dziecka - każdy rodzic wie, jakie uczucia wywołuje, ale naukowcy odkryli, dlaczego nie da się wobec niego przejść obojętnie.
Płacz niemowlęcia jest ciężki do zniesienia - dlaczego?
fot. istock.com
17.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Niektóre dźwięki, które słyszymy, wyzwalają strach, a także pobudzają mózg do działania. Do takich dźwięków należą między innymi alarm samochodowy czy dźwięk budzika. Naukowcy postanowili sprawdzić, dlaczego właśnie takie, a nie inne odgłosy wywołują natychmiastowe i silne reakcje. Do badań wykorzystano rezonans magnetyczny, za pomocą którego monitorowano mózgi badanych, którzy słuchali różnych dźwięków w tym płaczu dziecka.

Dlaczego płacz dziecka bywa nie do zniesienia?

Płacz i krzyk dziecka posiadają "unikalne cechy" działające na mózg, dzięki którym rzeczywiście może wywołać strach u osób, które go słyszą – wyjaśnia David Poeppel, autor nowych badań opublikowanych w periodyku "Cell Biology".

Eksperyment pokazał, że krzyk jest przez słuchaczy oceniany jako wyjątkowo przerażający i wywołuje najwyższy poziom aktywacji. Krzyk ma "wyjątkową zdolność" do wywoływania aktywność w jądrze migdałowatym, które ma kluczową rolę w powstawaniu strachu. Jaki ma to związek z płaczem dziecka? Poeppel podejrzewa, że dzieci mają silnie rozwinięty instynkt przetrwania. Płaczą, krzyczą, bo dzięki temu wywołują natychmiastową aktywację ciała migdałowatego opiekuna.

Płacz dziecka

fot. istock.com

Zespół badaczy z Oxfordu odkrył kilka lat temu, że płacz niemowlaka wywołuje emocjonalną reakcję w mózgu w zaledwie 100 milisekund, a ostre reakcje w mózgu nie pozwalają na ignorowanie płaczu. Wcześniej uważano, że mózg nie jest w stanie w tak krótkim czasie przetworzyć skomplikowanych dźwięków. Naukowcy twierdzą, że taka reakcja mózgu jest zmianą ewolucyjną i wytworzyła się byśmy mogli szybciej reagować na potrzeby dziecka.

Jak mózg dorosłego reaguje na płacz dziecka?

Co ciekawsze badacze z Oxfordu przebadali zarówno kobiety, jak i mężczyzn, osoby z dziećmi i bezdzietne, a także te, które mają do czynienia z cudzymi dziećmi i okazało się, że u wszystkich mózg reagował jednakowo szybko na płacz. Badacze zaznaczają jednak, że na rozpoznanie potrzeb dziecka i przyczyny płaczu mózg potrzebuje więcej czasu. Naukowcy zaznaczają także, że mózg kobiety po porodzie, która przechodzi depresję poporodowa, nie koniecznie musi właściwie odbierać wskazówki wysyłane przez dziecko.

Zobacz więcej: Regularnie używasz detergentów - to tak, jakbyś paliła 20 papierosów!

Badania te potwierdzają, że jesteśmy niejako "zaprogramowani" na reagowanie na płacz dziecka. A więc okazuje się, że to nie o nadopiekuńczość matki sprawia, że ta ma ochotę utulić szlochającego maluszka. Oprócz badań naukowych pokazują to różne sytuacje określane mianem cudów. Pokazują one, że płacz dziecka rzeczywiście trafia znacznie szybciej i głębiej niż jakikolwiek inny dźwięk.

Shelly Ann Cowley 5 września 2014 roku przeszła cesarskie cięcie, dzięki któremu na świat przyszła jej córeczka. W trakcie operacji jednak doszło do zakrzepu i młoda mama zapadła w śpiączkę. Pielęgniarki niemal bez zastanowienia rozebrały malutką Rylan i położyły na matce, by utrzymać kontakt skóra do skóry”. Dopingowały maleństwo, by jak najgłośniej płakało...

Kobiety chciały, by matka pogrążona w śpiączce usłyszała płacz swojego dziecka. Po dziesięciu minutach stał się cud! Shelly się obudziła!

Rok po tym tragicznym dniu, mama Rylan udzieliła wywiadu dla magazynu "People" i powiedziała w nim między innymi: - Patrząc na moją córkę, mam dowód na ogromną siłę więzi pomiędzy matką i dzieckiem. Kiedyś będę mogła jej powiedzieć, że uratowała mi życie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie