Jak dieta dziecka wpływa na jego zgryz?

Zła dieta może mieć niekorzystny wpływ zarówno na zdrowie zębów, jak i powstawanie wad zgryzu.
Jak dieta dziecka wpływa na jego zgryz?
fot. istock.com
22.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Na pewno zależy ci na pięknych i zdrowych zębach u twojego dziecka. Czy wiesz, że dieta wpływa nie tylko na stan ich zdrowia, ale także na zdrowy zgryz? Ortodonci przestrzegają, że zła dieta może mieć bardzo niekorzystny wpływ na rozwój zgryzu dziecka. Wpływ mają nie tylko składniki odżywcze, które znajdują się w pożywieniu, ale również konsystencja pokarmu czy sposób podania. Jak więc możesz wpłynąć korzystnie na uzębienie malucha, by potem nie miał krzywych zębów?

Jak dieta dziecka wpływa na jego zgryz?

Przede wszystkim istotne są nawyki, które rodzic wpaja dziecku od pierwszych miesięcy życia. Decyzje, które podejmujesz, będą miały ogromny wpływ na zgryz twojego maluszka. Pierwszą z nich jest decyzja o sposobie karmienia. To czy karmisz dziecko naturalnie - piersią, czy sztucznie - butelką i mlekiem modyfikowanym. Ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie dziecka. Nie bez znaczenia jest aspekt techniczny ssania, który pomaga dziecku w prawidłowy sposób kształtować układ szczęk i odpowiednio wysuwać żuchwę, dzięki temu w przyszłości zęby będą miały okazję prawidłowo się ustawić. Warto także zaznaczyć, że mleko matki, w odróżnieniu od mieszanki, nie jest próchnicotwórcze.

Próchnica w pierwszych latach życia może mieć duży wpływ na wcześniejsze wypadanie mleczaków, a co za tym idzie problemy z "ustawianiem" się zębów stałych i zgryzem. Dodatkowo zęby stałe także mogą wyrastać już zaatakowane próchnicą. 

Zobacz więcej: Dlaczego twoje dziecko nie powinno jeść cukru?

Wielu rodziców popełnia duży błąd przy rozszerzaniu diety malucha. Specjaliści radzą, by w miarę możliwości zacząć wprowadzać do diety malucha pokarmy stałe. Ortodonci chwalą sobie tzw. metodę BLW (baby-led weaning). Polega ona na wprowadzaniu stałych pokarmów do diety dziecka, dzięki czemu ma ono szansę na naukę samodzielnego jedzenia i gryzienia już w bardzo młodym wieku. Podany w ten sposób pokarm pomaga w kształtowaniu prawidłowego zgryzu znacznie bardziej niż papki i zmielone jedzenie, podawane dzieciom zdecydowanie zbyt długo.

Jak prawidłowo dobrać menu dla dziecka?

Istotne jest także samo menu. Dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, zazwyczaj mogą już spożywać większość potraw. A wczesna umiejętność żucia i gryzienia jest niezbędna do prawidłowego rozwoju zgryzu, ponieważ podczas tych czynności pracuje większość mięśni twarzy, jamy ustnej i języka, dzięki czemu kości szczęk mogą się rozwijać i wzmacniać.

Dieta dziecka

fot. istock.com

Warto także jak najszybciej zrezygnować z butelki i wodę podawać dziecku w kubeczku. Zbyt długie podawanie płynów przez smoczek prowadzi do wady zgryzu - górne zęby wychylają się i między nimi a dolną szczęką zaczyna być widoczna przestrzeń tzw. szpara przednio-tylna.

Spożywane w nadmiarze cukry i żywność przetworzona, a także niedobór witamin i minerałów (np: witamina D3, kwasy tłuszczowe omega 3) nie są bez znaczenia. Sprzyjają podtrzymywaniu chronicznego stanu zapalnego u dziecka, a więc pośredniej przyczyny wad zgryzu. Tyczy się to także napojów, dlatego dziecko warto nauczyć picia czystej wody.

Dysbioza jelitowa - czym jest?

Warto także zadbać o prawidłową florę bakteryjną w jelitach. Dysbioza jelitowa może być jedną z przyczyn przewlekłych infekcji i alergii, dlatego warto również zadbać o to, aby dieta naszego dziecka była bogata w liczne prebiotyki (szparagi, karczochy, cykoria, warzywa strączkowe, cebula) oraz probiotyki (m.in. kiszona kapusta, ogórki, buraki).

Również zwróć uwagę, jak oddycha twoje dziecko. Maluszki, które mają częste infekcje, katar, alergie, powiększone migdałki oddychają przez usta. W ten sposób nie dość, że dziecko jest bardziej podatne na infekcje, szkodzi to prawidłowemu rozwojowi szczęki. U dzieci z takimi problemami, górna szczęka staje się ona wąska, zęby górne wychylają się, a żuchwa ustawia się do tyłu. Może to powodować także tzw. zgryz krzyżowy. Zamiast aparatu ortodontycznego możesz o to zadbać na etapie uzębienia mlecznego.

Warto zadbać o to, by nasze pociechy mogły się cieszyć w przyszłości dobrym zdrowiem, a także pięknymi zębami.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.06.2021 22:58
Od pierwszych dni karmię synka humaną z butelki, w tej chwili ma roczek i żadnych problemów ze zgryzem. Ze smoczkiem sytuacja wygląda podobnie, to nie to co kiedyś, bo cienka i miękka szyjka smoczka zmniejsza ryzyko wystąpienia wad zgryzu.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie