Mamo, chodź się bawić!

Większość rodziców dostaje białej gorączki na myśl o zabawie zabawkami. W co się bawić, gdy nie masz na to ochoty?
Mamo, chodź się bawić!
fot. istock.com
05.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Na forach roi się od wpisów, na których matki żalą się, że nie chcą i nie mają ochoty bawić się z własnymi dziećmi. Aż 83% rodziców deklaruje, że nie ma czasu na zabawę z dziećmi. Jednak badania wykazały jednocześnie, że deklarowany brak czasu może wynikać z faktu, że rodzice narzucają sobie nierealistyczne wymagania dotyczące wspólnej zabawy. Rodzice często myśląc o zabawie z dzieckiem, myślą o przykrym obowiązku. Większość z rodziców nie wie, w co się bawić z dzieckiem, a wszelkie dziecięce zabawy uważa za nudne.

Zabawa z dzieckiem - co robić by fajnie spędzać czas?

Nie można jednak zapominać, że zabawa istotna dla rozwoju dziecka, za wiele nie da, jeśli rodzic jest znudzony i niechętny. Mamy jednak dla rodziców, którzy nie lubią się bawić zabawkami ściągawkę - co robić z maluchem by fajnie spędzać czas. Ważne, by uświadomić sobie, że maluch nie potrzebuje, byś się z nim bawiła Barbie lub klockami, potrzebuje kilkanaście minut wspólnego czasu, który będzie tylko wasz - bez telefonów, telewizora, spędzonego na wspólnym robieniu czegokolwiek. Na pewno znajdziesz coś dla siebie:

1. Szycie i łatanie dziur, przyszywanie guzików, robienie mini poduszeczek na szpilki, pomysłów może być wiele. Nie umiesz, nie szkodzi, nauczcie się razem. Warto pamiętać, że nie chodzi o efekt i piękny ścieg, a o wspólnie spędzony czas i fajną twórczą rozrywkę.

2. Nadawanie drugiego życia codziennym przedmiotom. Nawlekanie pomalowanych rolek po papierze toaletowym na sznurek i robienie girland, układanie obrazków z kasztanów, robienie bukietów z liści czy innych smarów ze spaceru. Zabawa taka potrafi twórczo zająć dzieci na długie… minuty.

Zobacz więcej: Twoje dziecko jest nadpobudliwe? To wcale nie musi być ADHD!

3. Możecie wspólnie pielęgnować kwiatki, sprzątać, liczy się wspólną rozmowa działanie i zabawa.

4. Rozbieranie na czynniki pierwsze! W dzisiejszym świecie plastikowych zabawek często zapominamy, że śrubokręt czy młotek pod kontrolą rodzica to może być także świetna zabawa. Rozkręćcie stare radio, czy zegarek i sprawdźcie, co kryje wnętrze. To świetne źródło wiedzy o tym, jak funkcjonuje otaczający nas świat.

5. Zabawa starociami i poszukiwanie skarbów. Warto odwiedzić strych u babci lub targ staroci i pooglądać stare rzeczy - zastanowić się co to jest i do czego służyło. Płyty gramofonowe, magnetofon szpulowy mogą być niesamowitym odkryciem. Może poszukajcie czegoś, co było twoją ukochana zabawką z dzieciństwa np. walkman, czy rzutnik Ania.

Zabawa z dzieckiem

fot. istock.com

6. Robienie wszelkich eksperymentów. Wystarczy jakiś prosty przepis na ciastka i przygotujcie je wspólnie. Zarówno wspólne gotowanie, jak także prowadzenie eksperymentów fizycznych czy obserwacji przyrodniczych może być nie lada frajdą zarówno dla dużego, jak i dla małego.

7. Róbcie wspólne wycieczki, nie musza to być wielkie wyprawy. Spacer do lasu tropem ptaków. Wycieczka do antykwariatu, czy na pocztę. Do takiej wyprawy możecie się wcześniej przygotować i to będzie także na pewno fajna zabawa. Spontaniczne oglądanie chmur, wcale nie musi być złym pomysłem.

8. Robienie prezentów, nie tylko z jakiejś okazji może być bardzo zajmujące. Zróbcie bransoletkę dla babci, zaproszenie na niedzielny obiad dla cioci, pocztówkę z wyprawy do parku, pudełko na mleczka itp. Możesz także pokusić się o kronikę waszego rodzinnego życia, którą wspólnie będziecie prowadzić, wklejać zdjęcia i pamiątki.

9. Zaraź dziecko własną pasją. Dziecko nie jest nigdy za małe by się "wciągnąć" w twoje hobby. To może być wspólny taniec, jazda na rowerze cokolwiek co obojgu sprawi radość. 

10. Przebieranie się. Jeśli nie chcesz wybebeszać całej szafy, miej pudełko z dziwnymi rzeczami, pióra, kapelusze, korale. Mała sesja zdjęciowa to także fajna zabawa.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.07.2021 10:19
W naszym domu najlepiej sprawdzają się planszówki. Mamy ich sporo od Gorącego Ziemniaka po Kwaki Rozrabiaki. Dzieciaki je uwielbiają. Lubią również spędzać czas na dworze. Mają trampolinę, huśtawkę i piaskownice. Poświęcamy im tyle czasu, ile możemy. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie