Czy wiesz, że usypianie dziecka "po dobranocce" ma sens?

Przez wiele lat pokolenia dzieci chodziły spać po dobranocce i choć wieczorynki już nie ma a każdy maluch (i rodzic) ma do dyspozycji kanały z bajkami przez cała dobę, 19.30 wcale nie jest takim przeżytkiem.
Czy wiesz, że usypianie dziecka "po dobranocce" ma sens?
16.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Badania konsekwentnie pokazują, że zmierzch jest naturalną porą na odpoczynek dla organizmu, szczególnie tego małego. Chodzenie do łóżka wcześniej jest korzystne dla fizycznego, emocjonalnego i poznawczego rozwoju dzieci. Rodzice wracający późno z pracy chcą więcej czasu spędzić z dzieckiem i przeciągają moment ułożenia go do snu. "Przemęczone dziecko zaśnie znacznie później" - twierdzi specjalista od zaburzeń snu Jill Spivack. Kiedy dziecko jest zmęczone, jest mu nie tylko trudniej zasnąć, ale taki maluch budzi się o wiele wcześniej, niż gdyby zasnęło o odpowiedniej dla niego porze.

Ile dziecko powinno spać?

Niestety wiele dzieci w dzisiejszych czasach ma problem z wysypianiem się. Według badań przeprowadzonych przez National Sleep Foundation, około 30% dzieci w wieku poniżej 11 lat i ponad połowa nastolatków śpi mniej, niż jest zalecane. I choć wielu ekspertów radzi by dzieci kłaść do łóżka między 18 a 20, połowa przedszkolaków i 64% dzieci w wieku wczesnoszkolnym chodzi spać po 21.

Wcześniej znaczy dłużej

Badania wykazały, że pora, o której dziecko idzie spać, wpływa na to, ile dziecko śpi. I nie chodzi o to, że dziecko, które pójdzie spać 20 minut wcześniej, będzie miało o 20 minut więcej snu. Wiele badań wykazało, że dzieci, które idą do łóżka później, mają większy problem z zaśnięciem niż te dzieci, które chodzą spać wcześniej. Jednocześnie maluchy te także częściej budzą się w nocy i nie są w stanie nadrobić tych deficytów snu.

Zobacz więcej: Ratunku! Moje dziecko budzi się zbyt wcześnie!

Jedno badanie wykazało, że nastolatki, które miały narzuconą przez rodziców porę usypiania ustaloną na godzinę 22 lub wcześniej, spały o 40 minut dłużej niż dzieci, które mogły siedzieć do północy. Za to maluchy usypiane przed 21 spały 78 minut dłużej niż te, które chodziły spać później. Nadal uważasz, że ciebie to nie dotyczy i jeśli położysz dziecko spać godzinę wcześniej, godzinę wcześniej wstanie? W ramach tego samego badania poproszono rodziców 7-11 latków, by położyli dzieci do łóżka godzinę wcześniej, przez pięć kolejnych nocy. Okazało się, że dzieci średnio każdej nocy spały o 27 minut dłużej.

Sen regeneruje najlepiej

Oprócz długości snu wczesne usypianie malucha ma inne korzyści. Marc Weissbluth, pediatra i autor bestsellerowej książki o śnie dziecka uważa, że „Sen nie jest luksusem, tylko biologiczną potrzebą, dzięki niemu mózg dziecka rozwija się prawidłowo.” Weissbluth uważa, że sen, który ma miejsce wcześniej, jest bardziej regenerujący niż sen, który ma miejsce późna nocą, czy nad ranem. Tak więc wcześniejsze usypianie dziecka sprawi także, że sen będzie spokojniejszy i milszy dla dziecka.

Dziecko sen

fot. istock.com

Dobrze wypoczęte dzieci zachowują się zupełnie inaczej niż te, które snu miały mniej

W eksperymencie, w którym poproszono o wcześniejsze wyznaczenie pory snu dla 7-11 latków, poproszono także o ocenę zachowania dzieci. Nauczyciele, który nie wiedzieli o tym, że dzieci chodzą spać o godzinę wcześniej, ocenili dzieci jako mniej drażliwe i mniej impulsywne niż zwykle.

Podobne badania wykazały, że chodzenie spać o godzinę wcześniej przez 4 dni wpłynęło korzystnie na badane dzieci. 8-12 latki biorące udział w badaniu miały lepszą koncentrację i zapamiętywały więcej w porównaniu z dziećmi, które szły spać później. Inne badanie wykazało, że dwulatki, które chodziły spać wcześniej w wieku lat 8 aż w 62% miały mniejsze problemy z koncentracją a w 81% mniejsze problemy z agresywnymi zachowaniami, w porównaniu do dzieci, które chodziły spać później.

Zobacz więcej: Co robić, gdy maluch nie chce samodzielnie usypiać?

Japońscy naukowcy natomiast odkryli, że 18-miesieczne dzieci, które chodzą spać przed 22, są mniej narażone na zaburzenia w rozwoju, w porównaniu do dzieci, które chodzą spać później. Warto, jednak zaznaczyć, że zaburzenia w rozwoju mogą także powodować zaburzenia snu.

Korzyści ze snu płyną nie tylko dla maluszków. W jednym badaniu stwierdzono, że nastolatki, które chodziły spać przed 22 były o 24% mniej narażone nad depresję w porównaniu z dziećmi chodzącymi spać później. Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu dziecka w każdym wieku. Jednak jeśli dziecko "odsypia" w weekend oznacza to, że w tygodniu ma zbyt mało snu. Niestety w ten sposób organizm nie jest się w stanie właściwie zregenerować. Badania wykazały, że nastolatki śpiące dużo w weekendy robią więcej błędów na testach wymagających koncentracji.

Sen wpływa na metabolizm

Badania wykazały ciekawy związek między czasem snu i czuwania a metabolizmem. Dzieci, które mniej śpią, są bardziej narażone na otyłość. Nawet jeśli dzieci mają tę sama ilość snu, a chodzą spać o innych porach widać różnicę. Większą korzyść niesie wcześniejsze chodzenie spać. Badacze nie wiedza jeszcze dokładnie czemu tak się dzieje, ale zmiany w poziomie hormonów, które regulują apetyt i głów mogą mieć znaczenie.

Badania wykazują, że maluch powinien chodzić spać w miarę wcześnie. Jednak każde dziecko jest inne i musisz "wyczuć", kiedy jest ten odpowiedni czas. Jedno dziecko będzie wolało spać trochę wcześniej inne później. Warto jednak nie “przeciągać” dziecka. Nie zapominaj także, że ilość czasu spędzonego przed monitorem może wpływać na problemy z zasypianiem. Obserwuj dziecko i pamiętaj, że jeśli maluch budzi się wcześnie, nie musi to oznaczać, że należy go kłaść później spać. Paradoksalnie, kiedy dziecko (i dorosły) jest pozbawione snu, organizm uwalnia hormony m.in. kortyzol, adrenalinę i noradrenalinę, które sprawiają, że trudniej jest mu wcześnie rano spać. Konsekwentne kładzenie dziecka wcześniej spać może ograniczać życie towarzyskie czy czas wspólny z dzieckiem. Jednak można "dopracować" harmonogram i np. cieszyć się wspólnym czasem z partnerem, a także tym, że maluch się regeneruje.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie