Gdy dziecko traci zainteresowanie piersią...

Maluch bawi się guzikami, włosami, interesuje go wszystko, oprócz piersi - co robić?
Gdy dziecko traci zainteresowanie piersią...
fot. istock.com
19.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

W pierwszych miesiącach całe życie dziecka kręci się wokół piersi. Niektóre maluszki wykazują chęć jedzenia z piersi bardzo długo i odstawienie maluszka jest rzeczą trudną. Inne “same się odstawiają”. Jeśli dziecko jest już wystarczająco duże i je inne posiłki w ciągu dnia można przyjąć, że dziecko wie, co jest mu potrzebne i dojrzało do tego, by się żywić już jak dorosły. Jednak jeśli uważasz, że to za wcześnie, bo dziecko jest zbyt małe lub ty zakładałaś dłuższe karmienie, nie poddawaj się bez walki.

Powodów niechęci do piersi może być wiele

Maluch odmawia piersi, gdy ssanie sprawia mu ból. Tak może się zdarzyć, gdy dziecko boleśnie ząbkuje, ma w jamie ustnej pleśniawki lub opryszczkę, ma zapalenie gardła, ma zapalenie ucha, a nawet gdy cierpi na kolkę niemowlęcą. Co więcej, dziecko może nie chcieć ssać, gdy zbliża się infekcja, mimo że ty jeszcze nie widzisz objawów. Zapchany nos także utrudnia oddychanie i maluch przerywa ssanie.

Maluch nie chce ssać, ponieważ jest niespokojny w nowym otoczeniu. Więc jeśli taka sytuacja ma miejsce na wakacjach, w nowym mieszkaniu lub dziecko ostatnio miało wiele wrażeń. Daj mu kilka dni na oswojenie się i wyciszenie. Pamiętaj także, że kilkumiesięczne dzieci już widzą i słyszą więcej i świat coraz bardziej je interesuje. Czasem “nie chęć do piersi” jest tylko pozorna, a dziecko nie może się skupić na jedzeniu, bo interesuje je wszystko wokoło. 

Czasem bojkot jest chwilowy i wynika z faktu, że zmienił się smak mleka np. po zjedzeniu przez ciebie czegoś o bardzo intensywnym smaku jak bigos czy czosnek. Smak mleka może się zmienić także pod wpływem procesów hormonalnych np. przed miesiączką lub w ciąży.

Dziecko nie jest głodne. Przeanalizuj pory i ilości posiłków dziecka, jeśli maluszek je już “normalne posiłki” może być najedzony i nie mieć ochoty na pierś. Jeśli dokarmiasz dziecko butelką, może się okazać, że maluch nie chce piersi, bo musi się bardziej napracować.

Zastanów się, czy nie zmieniłaś szamponu lub innego kosmetyku, lub płynu do prania. Czasem nowy zapach odrzuca dziecko od matki, której zapach tak dobrze zna.

Zobacz więcej: Czego szczerze nienawidzimy w karmieniu piersią?

Zły nastrój karmiącej mamy może udzielić się dziecku. Jeśli mama jest zdenerwowana i niespokojna, maluch także będzie rozdrażniony, płaczliwy i może odmawiać ssania piersi.

Karmienie piersią

fot. istock.com

O to kilka rad jak przekonać malucha do piersi

Spokój: Aby pomóc dziecku maksymalnie się skoncentrować na jedzeniu, karm je w cichym pomieszczeniu (zgaś telewizor lub radio), warto także by światło było przytłumione. Głaszcz maluszka uspokajająco, gdy je.

Karm, gdy dziecko jest zaspane: Przystawiaj malucha do piersi zaraz po przebudzeniu lub tuż przed snem, po wieczornej kąpieli.

Karm w ruchu: Jeśli dziecku nie pasuje cisza i spokój, może się okazać, że karmienie chodząc po mieszkaniu, jest bardziej skuteczne. Są dzieci, które lubią wiedzieć, że są w centrum wydarzeń. Do takiego karmienia użyj chusty. Możesz też karmić w fotelu bujanym.

Wyeliminuj niedogodności: Jeśli podejrzewasz zęby - nasmaruj dziąsła przed karmieniem. Jeśli maluszek ma katar, pamiętaj o czyszczeniu noska przed karmieniem.

Nie dopajaj: Aby maluch ssał pierś z apetytem, nie dokarmiaj go mieszanką ani nie dopadaj glukozą czy herbatką. Do 5.-6. miesiąca twój pokarm zupełnie mu wystarcza. Dodatkowe napoje także nie są potrzebne, nawet w upał. Większemu dziecku zmień pory przystawiania do piersi, może dziecko je na tyle dużo “normalnych" posiłków, że nie ma aż takiej potrzeby jedzenia mleka z piersi. 

Jeśli mimo to maluszek nadal będzie odmawiał piersi, spróbuj podawać swoje odciągnięte mleko w butelce, kubeczku lub łyżeczką. Nadal nic nie pomaga? Zasięgnij porady konsultanta lub doradcy laktacyjnego - zaproś go do domu lub wybierz się do poradni

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Elka (Ocena: 5) 22.07.2021 15:21
Córcie dość szybko przestałam karmić piersią przez problemy z laktacją. Teraz podaje jej mleko modyfikowane i Acolic, bo ma problem z kolkami. A raczej miała do czasu, aż nie zaczęłam podawać jej tego suplementu. Teraz wszystko jest okej :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie