Sen niemowlęcia - obalamy mity!

Kiedy rodzi się dziecko, wszystko zaczyna się kręcić wokół jego snu, czyż nie?
Sen niemowlęcia - obalamy mity!
fot. istock.com
23.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Krewni i znajomi są niezawodni i zawsze służą cennymi radami w sprawie opieki nad dzieckiem. Rodzice, którzy dopiero się uczą swojego dziecka i rozpoznawania jego potrzeb, często nie wiedzą, w co wierzyć. Niestety często wskazówki bywają mało użyteczne, a nawet mogą dać przeciwny efekt.

Teorie na temat snu niemowląt - co jest prawdą a co mitem?

Nie wolno budzić śpiącego dziecka: Prawda, jeśli mówimy o niemowlęciu, które odrobiło swoją masę urodzeniową i w kontekście nocnego snu. Nie musisz maluszka budzić co trzy godziny w nocy na karmienie, chyba że są inne zalecenia lekarza np. dziecko przybiera za mało. Jednak pozwalanie dziecku na ciągły sen 6-7 godzin w ciągu dnia może sprawić, że dziecko nie będzie chciało spać w nocy, lub się będzie często budziło. Mała pobudka co 3-4 godziny pozwoli dziecku nauczyć się, kiedy jest dzień, a kiedy noc.

Im później dziecko uśnie, tym później wstanie: Może się to sprawdzić w przypadku dużych dzieci. W przypadku niemowląt jest to mit. Według specjalistów, najlepsza pora na sen dla niemowlęcia to ta, gdy maluch jest śpiący i nie można "przeciągać" maluszka.

Zobacz więcej: Czy wiesz, że usypianie dziecka "po dobranocce" ma sens?

Należy usypiać maluszka bujając na rękach ze smoczkiem: Noworodki po wieczornej kąpieli i karmieniu często nie mają problemów z samodzielnym usypianiem. Jeśli dziecko jest spokojnie nie warto przyzwyczajać do bujania przed snem, wcześniej wypróbuj utulenie i głaskanie.

Noworodek śpi przynajmniej 16 godzin w ciągu doby: Fałsz. Każde dziecko ma inne zapotrzebowanie na sen, jedne śpią więcej inne mniej. Dodatkowo u niemowlęcia ciężko odróżnić czy śpi, czy tak naprawdę znajduje się w stanie półsnu.

Niemowlę powinno spać w pościeli: Fałsz. Pod główkę niemowlęcia nie wkładamy poduszki i maluszka przykrywamy kocykiem. Niemowlętom o wiele wygodniej i bezpieczniej zasypia się na płaskich i twardych powierzchniach. Zamiast poduszki pod główkę, dla higieny, można położyć pieluszkę tetrową.

Sen dziecka

fot. istock.com

Sen dziecka - jaka jest idealna temperatura pomieszczenia?

Optymalna temperatura dla dziecka to 18 - 22 stopnie. Jeżeli dziecku będzie za gorąco, będzie czuło dyskomfort i nie zaśnie, albo będzie się co chwilę budzić. Pokój należy koniecznie wywietrzyć przed snem, nie należy też ubierać zbyt grubo dziecka do snu.

Sześciomiesięczne niemowlę powinno przesypiać całą noc: Fałsz. Zdarzają się maluszki, które przesypiają w tym wieku całą noc, jednak nie ma na to reguły. Niemowlęta szybko głodnieją, bo mają małe żołądki, i nie są w stanie się najeść, tak by przespać całą noc. Niektórzy rodzice też oczekują, że dziecko będzie spało 12 godzin w ciągu. 8 godzin w ciągu można zaliczyć jako przespaną noc dla maluszka.

Dziecko powinno spać na wznak: Fakt. Najbezpieczniejszą pozycją dla dziecka jest pozycja na boku, szczególnie gdy niemowlę ulewa. Jednak gdy maluszek rośnie i samodzielnie zaczyna się układać w łóżeczku niekoniecznie musi być zainteresowany tą pozycją.

Noworodek musi od początku spać w swoim łóżeczku (i pokoju): Niekoniecznie. Wspólne spanie ma wiele zalet, nie trzeba wstawać, by uspokoić czy nakarmić malucha, szczególnie gdy dziecko często się budzi. Maluch przyzwyczajony do bliskości rodziców może niechętnie uczyć się samodzielnego spania, ale nie jest to regułą. Niektóre maluchy “dojrzewają” do tego, by zacząć spać wygodnie we własnym łóżku i pokoju.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.07.2021 23:48
Przy karmieniu piersią wspólne spanie to wygoda. Kupiliśmy łóżeczko dostawne caretero i mogę karmić synka w półśnie bez wstawania. Ani ja ani on się nie umęczymy, na osobny pokój dziecięcy przyjdzie jeszcze czas.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie