W jaki sposób rozmawiać z niemowlęciem?

Dowiedz się, jak pomóc dziecku w rozwoju mowy.
W jaki sposób rozmawiać z niemowlęciem?
fot. istock.com
28.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Kiedy rodzi się maluszek, świat staje na głowie. Wszystko kręci się wokół nowego członka rodziny, ale w całym zamieszaniu rodzice czasem zapominają o jednym - żeby mówić do tego małego człowieka. Wiele osób wręcz uważa, że do dziecka należy zacząć mówić, dopiero jak ono zacznie mówić, bo przecież nic nie rozumie. Jest to bardzo błędne nastawienie, gdyż dziecko zaczyna rozumieć znacznie wcześniej i warto z tego korzystać, by się "dogadać".

W jaki sposób rozmawiać z niemowlęciem?

Warto zacząć mówić do dziecka, gdy jest jeszcze w brzuchu. Wiadomo już, że dziecko słyszy i rozpoznaje głosy, mimo że nie rozumie znaczenia słów, wyczuwa nastroje. Im wcześniej zaczniesz mówić do dziecka, tym bardziej naturalne będzie to dla ciebie. Może na początku dziwne, jak mówienie do siebie, ale zanim się spostrzeżesz, będziesz miała małego kompana rozmów.

Niemowlę

fot. istock.com

Mówienie do maluszka może także wspomóc rozwój mowy dziecka. Podpowiadamy jak mówić do maluszka:

  1. Zwolnij, żeby maluch miał szanse na "wyłapanie" poszczególnych słów, mów wolniej, wyraźniej i prościej.
  2. Koncentruj się na pojedynczych słowach: opowiadaj maluchowi, co robisz i zaznaczaj poszczególne słowa, np. Nalewam sok do kubka, pokaż sok i kubek. Po "prezentacji" rób przerwę by maluszek miał szansę na przyswojenie tego, co mówisz.
  3. Unikaj zaimków: mów: To książka mamy, Klocki Mikołaja.
  4. Naśladowanie: gdy maluch wydaje różne dzięki (ma około pół roku), możecie naśladować się na wzajem. Gdy dziecko mówi da-da, ty powtarzaj da-da, próbuj też ”zagadywać” może maluch zacznie powtarzać. Jednak nic na siłę.
  5. Opowiadanie: mów do dziecka cały czas, o czymkolwiek. Niech twoje wypowiedzi będą naturalne i niech nie będą zdziecinniałe czy sepleniące.
  6. Piosenki i wierszyki: czytanie czy powtarzanie tych samych wierszyków może być dla ciebie nudne, jednak maluszki to uwielbiają i w ten sposób wiele się uczą.
  7. Książeczki: nie od razu maluch będzie zainteresowany słuchaniem bajek, ale książki z obrazkami, gdzie będziesz pokazywać i nazywać poszczególne rzeczy mogą przykuć uwagę dziecka. Zadawaj pytania, np. Gdzie jest piesek? i połóż paluszek dziecka na właściwym miejscu.
  8. Czekaj na odpowiedź: choć jeszcze dziecko nie mówi, przetwarza informacje i reaguje na twoje wypowiedzi. Zadawaj pytania i daj szanse “odpowiedzieć”, na początku będą to piski lub gesty.
  9. Bądź stanowcza: dziecko musi uczyć się reagowania na polecenia typu: Zrób pa-pa. Pamiętaj, że dziecko nie wypełni tych próśb jeszcze przez parę miesięcy, ale dzięki temu zapamiętuje. Kiedy maluszek nauczy się reagować, nie traktuj go jak tresowanej małpki i nie każ mu powtarzać.

Maluszek powoli zaczyna rozumieć otaczający go świat, a rozumienie zawsze wyprzedza mówienie. Mimo że tego jeszcze nie widzisz, dziecko przygotowuje się do rozwiązywania problemów, obserwowania i zapamiętywania. Oprócz mówienia do dziecka możesz wspierać rozwój mowy poprzez wyostrzanie słuchu dziecka. Zwracaj uwagę na dźwięki was otaczające i je nazywaj. Powoli wprowadzaj dziecko w świat dźwięków i nie zapominaj o cmokaniu i kląskaniu, czy pogwizdywaniu. Maluszek próbując cię naśladować, będzie ćwiczył buzię.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie