Czego tak naprawdę potrzebują twoje dzieci?

Aspekty te pomogą im wyrosnąć na silnych i przygotowanych do życia, ale też empatycznych członków społeczeństwa.
Czego tak naprawdę potrzebują twoje dzieci?
fot. istock.com
03.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Rodzicielstwo jest piękne, ale nie jest łatwe. Są dni, kiedy jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, to nie poddawać się. Z kolei w inne dni zobaczysz, że Twoja ciężka praca, dyscyplina i nieprzespane noce, zaczynają się opłacać.

Rodzicielstwo jest niezwykle ważne. Silne rodziny są podstawą silnych społeczeństw i kultur. Bez silnych rodziców wychowujących silne dzieci, kultury dotyka paraliż i stagnacja. To rodzice kształtują drogę swoim dzieciom. Prawdą jest jednak, że wychowywanie dzieci nie jest rzeczą łatwą. Niektórzy sądzą, że do wychowania dziecka przydałaby się instrukcja postępowania. Wszystko dzieje się tak szybko. Jest naprawdę niewiele czasu na wychowanie i przygotowanie maluchów do życia. Pod maskami, które nakładają na twarz znajdują się prawdziwe potrzeby. By rozwijały się dobrze, potrzebują kilku rzeczy.

Czego tak naprawdę potrzebują twoje dzieci?

Dzieci żądają, by poświęcać im czas. Potrzebują go bardzo dużo, a obowiązkiem rodziców jest im go zapewnić. Należy inwestować w nie teraz, by odniosły sukces w przyszłości. Jednym z najlepszych sposobów na inwestowanie w dzieci, jest inwestowanie we własne małżeństwo.

Jeśli dzieci będą miały pierwszeństwo przed małżeństwem, stracisz zarówno je, jak i własne małżeństwo. Przestanę spełniać twoje oczekiwania i zawsze będziesz wymagała od nich więcej, niż potrafią udźwignąć. Dlatego mów swoim dzieciom, że ich tata jest dla Ciebie bardzo ważny. Nie pozwól, by przerywały wam, kiedy rozmawiacie. Okazujcie sobie czułość. Niech zobaczą, jak wygląda miłość.

Zobacz więcej: Możesz się nie zgadzać, ale taka jest prawda - każdy rodzic faworyzuje!

Ustal granice dostępu do nowoczesnych technologii

Bez względu na to, czy twoje dzieci są noworodkami, niemowlakami czy nastolatkami, twoją pracą jest ustalić im granice w dostępie do technologii. Jeśli domyślną odpowiedzią na ich nudę lub napady złości w miejscu publicznym będzie gra komputerowa lub telewizor, zbudujesz w nich nieustającą ochotę do rozrywki. Nauczysz ich, że życie kręci się wyłącznie wokół zabawy. A twoim zadaniem nie jest przecież tylko zabawianie własnych dzieci w każdym momencie ani chronienie ich przed nudą.

Czego potrzebują twoje dzieci?

fot. istock.com

Technologia jest dobra, kiedy dzieci znają granice. Ustal czas, kiedy korzystanie z komputera czy telewizora jest dozwolone. Pozwól dzieciom poczuć znudzenie i samodzielnie rozpracować je. Zabawą jest, gdy odwiedza się Disneyland  co kilka lat. Przestaje być zabawne i fajne, gdy Disneylandem staje się twój dom.

Częściej zachęcaj swoje dzieci niż je strofuj

Czasami twój dzień z dzieckiem kręci się wokół wiecznych zakazów. Musisz odmówić mu dodatkowej porcji lodów i powiedzieć „stop”, gdy ogląda za dużo bajek. Bardzo łatwo podwoić ilość negatywnych komentarzy, zapominając o pozytywach. Dzieci są niezdarne i uparte, ale robią wiele innych rzeczy, za które należy je chwalić. Twoje pochwały powinny przewyższać zakazy.

Jak często mówisz swojemu dziecku: jestem z ciebie dumna, kocham cię, jestem szczęśliwa, że cię mam? Nie zdajesz sobie sprawy, jaką siłę sprawczą mają pozytywne komentarze i pochwały.

Mów im, że życie nie jest sprawiedliwe

W prawdziwym życiu nie każdy dostaje trofeum, nie każdy wygrywa. Są wygrani i przegrani. Ale dzięki przegranej, stracie i odrzuceniu, uczymy się, rozwijamy wytrwałość. Porażka może złamać, ale daje szansę odbudowania się silniejszym niż wcześniej.

Ucz swoje dzieci, że porażki i straty to podstawowe elementy życia. Czasami coś im się nie uda, odniosą porażkę, ale porażka ta nie będzie ostateczna.

Naucz się mówić „nie” i chroń granice swoich dzieci

Dzieci od samego początku będą cię sprawdzać i testować. Wszystko po to by przekonać się, czy faktycznie istnieją jakiekolwiek granice.

Zobacz więcej: Pomysły na randki dla świeżo upieczonych rodziców

Ustal granice między swoimi dziećmi a twoimi oczekiwaniami. Powinny one jasno wiedzieć, co jest właściwe. W związku z tym musisz ustalić również granicę miedzy nimi, a ich możliwościami. Dzieci chcę zrobić wszystko, każda okazja wygląda dla nich dobrze, ale to niemożliwe. Nie mogą doświadczyć wszystkiego. Twoim zadaniem jest utrzymanie swoich dzieci „przy ziemi” i nie pozwolenie im na „zatopienie się” w nadmiarze aktywności.

Cieszymy się, kiedy nasze dziecko jest najlepsze we wszystkim, ale to stworzy tylko nastolatków, którzy mają obsesję na punkcie osiągnięć i są pełne niepokoju i lęku.

Pozwól dziecku stać się tym, kim zostało stworzone a nie tym, kim ty chcesz, by było

Każdy z nas ma jakieś marzenia związane ze swoim dzieckiem. Ojcowie najczęściej chcą, by ich syn został piłkarzem, a mamy widzą w córkach drugie primabaleriny. Pamiętajmy jednak, że nie naszym zadaniem jest wybieranie naszemu dziecku przyszłości. To już jest ustalone. My tylko musimy spokojnie doprowadzić nasze dziecko do mety i pomóc mu ominąć wszelkie przeszkody.

Pomóż własnemu dziecku stać się mężczyzną lub kobietą, jakim stworzył je Bóg. To powinno być Twoim celem. Pomóż dziecku w poznaniu siebie i rozpoznaniu swoich darów i umiejętności. Daj mu też przestrzeń do odkrywania i poznawania nowych rzeczy. Nie narzucaj swoich oczekiwań i nie porównuj go z innymi dziećmi, bo każde dziecko jest wyjątkowe. Nie ma jednakowych dzieci. Naucz je, by konkurowały ze sobą, by były lepsze niż dnia poprzedniego. Nie nakłaniaj ich do niezdrowej rywalizacji z innymi.

Rozmawiaj z dziećmi o seksie i poruszaj inne ważne tematy wcześnie i często

Już 3-letnie dziecko zaczyna interesować się swoim ciałem. Pyta i zastanawia się, dlaczego chłopcy i dziewczynki nie wyglądają tak samo. Dlatego ważne jest, by już na wczesnym etapie rozmawiać z dziećmi na takie tematy. Mówić im, dlaczego różnią się od siebie, do czego służą im konkretne części ciała, i że nikt nie ma prawa dotykać ich tam, gdzie nie chcą być dotykane.

Nie możesz unikać ciężkich tematów. Twoje dziecko nieuchronnie dowie się o seksie. Usłyszy też o narkotykach i alkoholu. Pytanie jest tylko jedno: od kogo się o tym dowie? Musimy tworzyć kulturę otwartego dialogu. Jeśli tego nie zrobimy dziecko znajdzie miejsce, w którym dowie się tego, czego nie chcą powiedzieć mu rodzice. Ale pobyt w takim miejscu i w takim towarzystwie zazwyczaj nie kończy się dobrze.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Miśkaa (Ocena: 5) 03.08.2021 14:35
Moje dzieciaki mają ograniczony dostęp do elektroniki i od samego początku stawiamy im granice. Lubimy razem spędzać czas i do tego uczymy je radzić sobie z frustracją i przegraną. Jedną z ulubionych rozrywek w naszym domu jest gra Gorący Ziemniak. Zabawa polega na szybkim udzieleniu odpowiedzi na pytanie i przekazaniu dalej pluszowego ziemniaka. Fajna gra na refleks i szybkie myślenie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.08.2021 14:33
Dzieci potrzebują uwagi, miłości, spędzania z nimi czasu, organizowania różnych atrakcji. Jak dzieciaki mają wakacje to jeździmy z nimi w różne miejsca, dużo spędzamy czasu na dworze, wieczorami czytamy książki, gramy w planszówki. Gorący Ziemniak u nas zajmuje pierwsze miejsce. Co do technologii to moje dzieci mało z niej korzystają.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie