Twoje dziecko płacze w nocy? To może być twoja wina!

Łzy dziecka nie muszą być spowodowane złym snem lub potworem spod łóżka.
Twoje dziecko płacze w nocy? To może być twoja wina!
fot. istock.com
03.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Często rodzice nie zdają sobie sprawy, jaki wpływ na ich dzieci mają konkretne zachowania. Rodzice nie chcą zaszkodzić swojemu dziecku fizycznie czy to psychicznie, ale jeśli nie będą ostrożni to może się zdarzyć. Twoje działania mogą sprawić, że dzieci będą płakać w nocy, a ty nie będziesz wiedziała, jaka jest tego przyczyna.

Dlaczego twoje dziecko płacze?

Dzieci nie mają doświadczenia w przetwarzaniu tragicznych wiadomości. Dla nich wszystko jest bardzo realne, jakby działo się tuż obok i mogło wydarzyć się w ich własnym domu. Nawet jeśli jest to prawdopodobne, małe dzieci nie powinny być obarczane świadomością tego. Zwracaj uwagę na to, co dzieci widzą w wiadomościach telewizyjnych i co mówisz w ich obecności. Maluchy często nie wiedzą, jak mówić o swoim strachu. Zachęcaj je by wyjawiały, czego się boją. Rodzice muszą być na to uwrażliwieni i strzec dzieci przed nadmiernym narażeniem na tragiczne wiadomości.

Pewna psycholog wyjaśniła, co działo się po atakach z 11 września 2001 roku, kiedy wiadomości na okrągło pokazywały moment zawalenia się dwóch wież World Trade Center, nawet przez kilka tygodni. Dorośli wiedzieli, że jest to powtarzający się raport z jednego tragicznego ataku. Dzieci myślały, że to dzieje się codziennie. Były przestraszone o wiele bardziej, niż można to sobie wyobrazić. Dlatego tak ważne jest, by strzec dzieci przed wiadomościami tego typu.

Kłótnia między rodzicami negatywnie wpływa na dziecko

Naprawdę myślisz, że Twoje dziecko nic nie słyszy przez cienkie domowe ściany? Dziecko słyszy wszystko i nienawidzi tego. Jeśli kłócisz się ze współmałżonkiem, myśli, że coś strasznego wydarzy się w waszej rodzinie. To nie jest ciężar, którym powinien zostać obarczony maluch.

Zobacz więcej: Kiedy ja będę rodzicem, nigdy nie pozwolę mojemu dziecku na...

Płacz dziecka

fot. istock.com

Dzieci nie mają umiejętności wyczucia, czy Wasze głośne wymiany zdań są poważne czy nie. Dla nich to wszystko brzmi bardzo poważnie. Dlatego należy wyciszyć się, uspokoić, a omawiając problemy ze współmałżonkiem mówić cicho. Albo wybrać się na spacer lub przejażdżkę, podczas której dzieci nie będą w stanie usłyszeć kłótni. Wszystko to nie oznacza jednak, że dzieci nie powinny słyszeć i wiedzieć, że rodzice mają różne opinie na konkretne tematy i rozmawiają o tym. To kłótnia, krzyki, głośne mówienie i przekleństwa sprawiają im przykrość i powodują, że chowają głowy w poduszki i płaczą, bo często nie widzą rozwiązania w danej sytuacji.

Rozwód - wpływ na emocje dziecka

To bardzo ciężka sytuacja dla dziecka i nie ma sposobu, by ulżyć jego bólowi. Są sytuacje, w których rozwód jest koniecznością, ale mówienie: „Nie możemy się dogadać. To będzie lepsze dla naszych dzieci.” nie jest prawdą. Rozwód nie jest wyjściem z sytuacji i jest bardzo bolesny dla malucha.

W książce „The Unexpected Legacy of Divorce”, autorzy piszą: „Dla dzieci rozwód jest przełomem, który trwale zmienia ich życie. Świat zostaje na nowo postrzegany jako mniej wiarygodny i bardziej niebezpieczny, ponieważ najbliższe relacje w ich życiu rozpadają się. Ten nowy niepokój oznacza koniec dzieciństwa bardziej niż cokolwiek innego.”. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o rozwodzie, postaraj się zrobić wszystko, by naprawić małżeństwo. Utrzymaj je dla dobra swoich dzieci. Nie bądź powodem ich nocnego płaczu.

Zobacz więcej: Co robić, gdy dziecko gryzie i drapie?

Jak obrażanie dzieci wpływa na ich emocje?

Obrażając swoje dzieci, nazywając je leniwymi, złymi, bezwartościowymi możesz bardzo mocno je zranić. Jeśli w przypływie złości używasz obraźliwych określeń w kierunku dzieci, natychmiast przestań! To boli je bardziej, niż może ci się wydawać. Twoje słowa na pewno nie będą inspirowały ich do bycia lepszymi. Wręcz przeciwnie, będą podcinać im skrzydła i przyniosą odwrotny skutek.

Jeśli zdarza ci się uderzyć własne dziecko dajesz mu do zrozumienia, że bicie jest akceptowalne. A przecież można być silnym rodzicem, który potrafi zdyscyplinować swoje dziecko, bez krzywdzenia go. Ustal granice ze swoimi dziećmi, będąc miła, taktowna i delikatna. Osiągniesz tym sam o wiele większy skutek i nie będziesz powodem łez twojego dziecka w nocy. Co więcej, zamiast uczyć je, że przemocą da się wpłynąć na kogoś poprzez wywołanie u niego lęku, pokaż, że każdy konflikt da się zażegnać z klasą.

Daj swoim dzieciom miłość, na jaką zasługują. Pokaż im, że je kochasz za pomocą słów i czynów. Odwdzięczą ci się dozgonną miłością.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Florka (Ocena: 5) 03.08.2021 11:41
Też przeszłam przez tą ciężką drogę, okazało się, że córka odczuwała moje nerwy związane z pracą i przez kilka pierwszych dni nie wiedziałam, co robić. Zawsze uspokajała się wtulona w swój ulubiony kocyk Minky Sensillo i po godzinie szła dalej spać. Poczytałam trochę i przez kolejne dwa tygodnie ją uważamy na nasze reakcje i zachowanie.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie