Uwaga, dziecko w kuchni!

Bałagan, dezorganizacja… i dobra zabawa.
Uwaga, dziecko w kuchni!
fot. istock.com
04.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wizja twojego malucha w kuchni może przywoływać sceny niczym z filmu grozy, rozsypana mąka i makaron, wszędzie sos pomidorowy. To nie na twoje nerwy? A może warto zdobyć się na trochę więcej luzu i odwagi! Maluszki same garną się do pomocy, warto wykorzystać ten zapał i zarazić dziecko pasją do gotowania. Trening czyni mistrza, nawet jeśli maluch początkowo doda ci pracy (sprzątania będzie niemało), z czasem zyskasz samodzielnego pomocnika.

Dlaczego warto gotować z dzieckiem?

Gotowanie to matematyka w praktyce. Ciągłe odmierzanie składników, obliczanie proporcji przyda się nie tylko w kuchni, ale i w szkole. Podstawowe umiejętności kulinarne, powinien posiadać każdy. Na pewno znasz przypadki, gdy dorośli ludzie mają problem z podstawowymi czynnościami w kuchni. Chyba nie chcesz by dwoje dziecko, miało dwie lewe ręce. Wspólne gotowanie to zdobywanie zdrowych nawyków żywieniowych. Dziecko jednocześnie uczy się szacunku do jedzenia, poznaje składniki i docenia posiłki. 

Małe rączki, oczy, węch, smak, słuch, wszystko to bierze udział w gotowaniu. Wasze kuchenne rewolucje będą świetną okazją do rozwijania motoryki mniejszej (przyda się przy nauce pisania), a także wpłyną pozytywnie na rozwój sensoryczny dziecka. Gotowanie to także idealna okazja do pobycia razem, wspólnych rozmów i wzmocnienia więzi rodzinnych. Docenianie malucha za pracę (a nie tylko rezultat) korzystnie wpłynie na jego poczucie własnej wartości. Gotowanie z dziećmi to dobra rzecz! Wahasz się, zobacz nasze wskazówki jak się zabrać do wspólnego gotowania.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w kuchni

Mimo że będziecie razem gotować, przygotuj stanowisko pracy tak by w zasięgu rąk dziecka, nie znajdowało się niezabezpieczone gniazdko, ostre noże, ruchome urządzenia miksery, krajalnice, które dziecko może zrzucić lub się skaleczyć. Stanowisko dla dziecka powinno być z dala od piekarnika i płyty kuchenki.

Wybierz dzień, w którym czujesz się zrelaksowana i masz dużo wolnego czasu. Gotowanie z maluchem na pewno zajmie dużo dłużej niż byś robiła to sama. Oczywiście sprzątania też będzie więcej.

Zobacz więcej: W jaki sposób rozmawiać z niemowlęciem?

Gotowanie z dzieckiem

fot. istock.com

Zadania stosowne do wieku

Najmłodszym może wystarczyć zabawa w gotowanie obok mamy. Daj dziecku "dorosłe naczynia". Maluch może przelewać wodę, czy przesypywać mąkę. Z pewnością nastaw się na bałagan. Maluch może także przerzucać pokrojone warzywa z miski do garnka lub ugniatać kawałek ciasta na pierogi.

Starsze dzieci mogą już działać według przepisu. Pokaż dziecku jak odmierzać ilość składników miarkami lub na wadze. Dziecko może też podejmować pierwsze próby krojenia składników, tarcia ich na tarce, mieszania lub ubijania trzepaczką.

Dobrymi przepisami na początek są wszelkie pizze, sałatki, babeczki i ciastka. To, co dziecko może rolować, wałkować i wycinać foremkami. Innym pomysłem mogą być przystawki, jak smarowanie szynki i zwijanie jej w ruloniki, robienie koreczków czy sałatek.

Dzieci w wieku szkolnym, nadal potrzebują nadzoru, ale mogą działać już dużo bardziej niezależnie - samodzielnie wybrać przepis i realizować go krok po kroku.

Przy wspólnym gotowaniu ucz dziecka higieny i bezpieczeństwa. Przypominaj o myciu rąk mydłem, zachęcaj do noszenia fartucha i daj czystą szmatkę, by dziecko mogło w razie czego przetrzeć blat. Rozmawiajcie o jedzeniu, produktach i o tym, co i dlaczego jest zdrowe.

I zawsze chwal za chęci i wysiłki!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.08.2021 13:35
Gotowanie razem z dzieckiem to mój sposób na małego niejadka. Staram się angażować dziecko w przygotowywanie potraw, dzięki czemu chętniej je zjada. Efektem ubocznym jest bałagan, ale roomba Zosia na bieżąco wciąga to co się rozsypie, no i od czego jest zmywarka.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie