Nadpobudliwe dziecko? Zastanów się, ile bajek ogląda twój maluch. To może być przyczyna!

Każdy z nas widział jak kolorowy, ruchomy obraz na ekranie działa na dziecko.
Nadpobudliwe dziecko? Zastanów się, ile bajek ogląda twój maluch. To może być przyczyna!
fot. istock.com
05.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Maluch praktycznie nie odrywa wzroku od monitora i jest maksymalnie skoncentrowane na tym, co ogląda. Dziecko jest jakby nieobecne, niemalże zahipnotyzowane. Umiejętność tak długiego czasu koncentracji na ekranie telewizora, tabletu czy telefonu, jednak nie jest niczym dobrym. Nawet jeśli dziecko ogląda materiały edukacyjne. Niedojrzały układ neurologiczny dziecka nie jest jeszcze gotowy na taką ilość bodźców. Dla porównania, 5 minutowa bajka dla dwuletniego dziecka, ma podobny efekt jak godzina spędzona w kinie przez dorosłego człowieka! Zastanów się jak czujesz się zaraz po wyjściu z kina - lekka dezorientacja, spowolnienie, problem koncentracją, to samo się dzieje z dzieckiem po jego "małych seansach" z tabletem, telefonem, czy telewizorem.

Nadpobudliwe dziecko - co ma na to wpływ?

Co ciekawsze wiele dzieci jednocześnie, po kontakcie z telewizją reaguje pobudzeniem psychoruchowym, większa nerwowością, wzmożoną aktywnością na bodźce, drażliwością. U innych dzieci można zaobserwować wycofanie z kontaktów między ludzkich, agresje zwłaszcza przy próbach wyłączenia bajki. U maluchów, które często siedzą przed ekranem, można też zaobserwować opóźnienie rozwoju mowy. Okazuje się, że dzieci z zaburzeniami tego typu mogą być nawet błędnie zdiagnozowane, gdy rodzice szukaj pomocy. Objawy wynikające z nadmiernego kontaktu z monitorem, mogą wskazywać równe dobrze na ADHD, autyzm, czy zespół Aspergera.

Zobacz więcej: Z niemowlakiem nie musisz siedzieć w domu!

Nie bagatelizuj problemu

Jeśli zauważasz u swojego dziecka trudności z kontrolowaniem zachowania czy emocji, problemy z koncentracją lub dużą nadpobudliwość ruchową, a pozwalasz dziecku oglądać telewizję, ogranicz ją. Może to rodzić bunt, agresję słowną lub czynną w początkowym etapie. Skonsultuj się ze specjalistą. Dobry psychiatra dziecięcy ustali przyczyny zaburzonej interakcji z otoczeniem, opóźnienia rozwoju mowy, nadruchliwości, wybuchów złości, impulsywności, zaburzeń koncentracji uwagi. Jednak jeśli ma pomóc dziecku, nie zapomnij poinformować, jak dużo czasu dziecko spędza przed ekranem.

Dziecko i komputer

fot. istock.com

Multimedia - znak czasów?

Statystyki są przerażające! Aż 90% dzieci poniżej drugiego roku życia ogląda treści na telefonie, tablecie, komputerze lub w telewizji. Średnio dzieci do 2 roku życia oglądają 1-2 godziny telewizji dziennie. Natomiast ponad 30% trzylatków ma już swój telewizor w pokoju. 39% rodziców przyznaje, że telewizor w domu jest włączony co najmniej przez 6 godzin dziennie.

Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (AAP) nie wykazały, by oglądanie przez niemowlęta telewizji rozwijało jakiekolwiek jego umiejętności. Natomiast zaobserwowano szereg niekorzystnych konsekwencji wynikających z korzystania z mediów elektronicznych przez tak małe dzieci. Badacze zauważyli, że częste korzystanie z elektroniki przez dzieci wpływa na zmniejszenie interakcji między rodzicem a dzieckiem, w tym rozmowy i czytanie książek. To ma bezpośredni wpływ na rozwój mowy, a raczej opóźnienie tego rozwoju czy zasób słownictwa. AAP zaobserwowało, że u dzieci poniżej trzeciego roku życia częste oglądanie telewizji powoduje także zaburzenia snu.

Jeśli chcesz, by dziecko miało kontakt z mediami:

  • unikaj udostępniania mediów dzieciom poniżej 2 roku życia,
  • sprawdź, czy program, który będzie oglądało dziecko, jest dostosowany do jego wieku i jakie wartości prezentuje,
  • nie umieszczaj telewizora w pokoju dziecka, 
  • unikaj narażania dziecka na programy telewizyjne dla dorosłych, nawet jeśli dziecko bezpośrednio nie ogląda, 
  • zachęcaj dziecko do innej zabawy niż oglądanie telewizji.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie