Chcę być znowu dzidziusiem!

Co zrobić, gdy pojawia się niemowlę, a starsze dziecko dziecinnieje?
Chcę być znowu dzidziusiem!
fot. istock.com
08.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Gdy w domu pojawia się drugie dziecko czasem pierworodne zaczyna się pieścić i dziecinnieje. Nie trać głowy mimo, że może to być bardzo irytujące. Tzw. "cackanie się", "zachowania regresyjne" lub "chwilowe uwstecznianie" jest chwilowym etapem i pojawia się najczęściej u dzieci 3- i 4-letnich.

Nie ma nic dziwnego w zazdrości o nowego - małego członka rodziny. Dzieci, które niedawno same były wożone w wózku i dopiero się uczą obowiązków i odpowiedzialności, patrząc na młodsze rodzeństwo, tęsknią za beztroskim czasem. Może to brzmi groteskowo, ale patrząc na noworodka, starszy maluch widzi, że bycie dzidzią się opłaca. Dzieci są niezwykle bystrymi obserwatorami. Dzidziuś tylko leży w łóżeczku, jest noszony, a jego każdy płacz wzbudza zainteresowanie rodziców. 

Co zrobić, gdy pojawia się niemowlę, a starsze dziecko dziecinnieje?

Nie martw się dziecko "nie uwsteczni się" na stałe i nie grożą jej też zaburzenia rozwoju. Jednak takie zachowanie to sygnał dla rodzica, że należy coś zmienić.

Warto pamiętać, by nie wybuchać i nie ulegać irytacji, gdy starsze dziecko próbuje naśladować młodsze rodzeństwo. Takie zachowania nie są złe i złośliwe, jedynie dziecko zauważyło, że w przypadku młodszego brata czy siostry takie postępowanie się sprawdza. 

Zobacz więcej: Naucz swoje dzieci radzić sobie z emocjami

Pojawienie się młodszego rodzeństwa, często wiąże się z rozczarowaniem i smutkiem, a czasem nawet i ze złością starszego dziecka. Okazuje się bowiem, że z małym dzidziusiem nie można się pobawić, a za to często płacze i "zabiera" uwagę rodziców. Dla rodziców drugie dziecko to nowa sytuacja, ale role mamy już przecież znasz, za to dla twojego dziecka bycie starszym rodzeństwem to duża nowość.

Pamiętaj:

  • nie porównuj,
  • nie skupiaj całej swojej uwagi na niemowlęciu,
  • w okresie oczekiwania na maleństwo nie podawaj starszemu dziecku nieprawdziwych informacji (np. że będzie mogło się z nim bawić; uprzedź, że maluszek będzie czasami płakał i dużo spał),
  • w żadnym wypadku nie pozwalaj dziecku tłumić w sobie złości.

Postaraj się codziennie znaleźć czas wyłącznie dla starszego dziecka. Kiedy mniejsze dziecko śpi, róbcie coś tylko we dwoje. Jeśli masz możliwość zostawienia młodszego dziecka pod czyjąś opieką, idźcie nawet na krótki spacer tylko ze starszym dzieckiem. Nie jest istotna długość, ale jakość wspólnie spędzonego czasu. Pamiętaj, starsze dziecko do tej pory było samo i nie musiało się tobą z nikim dzielić. 

Rodzeństwo

fot. istock.com

Gdy malucha chce być dzidziusiem, pozwalaj na to, ale zaznaczaj, że to zabawa. Nie karć dziecka gdy chce pieluchę albo mleko z butelki, mimo, że dawno już tego nie praktykuje. Do zachowań regresyjnych często zaliczają się także, zaburzenia snu, problemy z samodzielnym zasypianiem, moczenie się, powrót do ssania smoczka, chęć ssania piersi, niechęć do samodzielnego jedzenia. Poświęć swoją uwagę i utul w ramionach, bo to właśnie to twoją uwagę chodzi.

Często "zdziecinniałe" zachowania dotyczą mowy. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest uporczywe mówienie: "Nie rozumiem cię", gdy dziecko się pieści. 

W tym delikatnym czasie nie wymagaj od starszego dziecka by było "dużą dziewczynką" czy "dużym chłopcem", ale zachęcaj do bycia dużym poprzez chwalenie dorosłych zachowań, np. gdy samo posprząta lub siada na nocnik. Opowiadaj dziecku, że kiedyś było kochaną małą dzidzią, a teraz jest kochaną dziewczynką lub chłopczykiem. Powiedz dziecku, że uwielbiasz je za to, że tak urosło i że tak pięknie mówi i dużo potrafi. 

Gdy dziecko zaczyna się zachowywać jak maluszek, przytaczaj plusy bycia starszym dzieckiem, np. że może zjeść lody albo iść do kina, a maluszek nie. Wkrótce dziecko samo zauważy, że fajniej być "dorosłym dzieckiem" niż dzidziusiem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie