Jak podróżować z dzieckiem?

Dowiedz się, jak zaplanować podróż z dzieckiem.
Jak podróżować z dzieckiem?
fot. istock.com
11.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Zanim na świecie pojawi się dziecko, podróże nie wymagają specjalnego planowania. Wystarczy w mig się spakować i spontanicznie pojechać gdzieś samochodem lub polecieć samolotem. Jednak odkąd w życiu rodziców pojawił się maluszek, wszystko uległo zmianie. Nawet spontaniczne weekendowe wypady wymagają dokładnego planowania. Każda wyprawa musi być teraz odpowiednio przygotowana. Jak sobie z tym poradzić?

Podróżowanie z małym dzieckiem

Wybierając się w podróż z dzieckiem, nie należy planować zbyt wielu atrakcji. Nie obmyślaj zwiedzania na każdy dzień. Maszerowanie po mieście dzień w dzień, będzie uciążliwe nie tylko dla Was, ale i dla dziecka. Pomyśl też o dodatkowym „rezerwowym” dniu na wypadek, gdyby nie wszystko poszło po waszej myśli. Maluszek może mieć przecież problemy z brzuszkiem, a wy nieprzespaną noc, a szkoda byłoby stracić jakąkolwiek zaplanowaną atrakcję. Pomyśl też o uzupełnieniu apteczki o kilka dodatkowych pozycji, np. kropelki na bolący brzuszek, coś przeciwbólowego dla twojego malucha. Podróżując samochodem staraj się omijać godziny szczytu lub pory, w których ruch jest wzmożony. Mimo tego, że będziecie zatrzymywać się na posiłki po drodze, pamiętaj o dużej ilości wody, czy soku dla maluszka. Przygotuj też przekąski, np. chipsy z jabłuszek, owoce, chrupki, orzeszki – czyli wszystko to, co lubi twoje dziecko.

Zobacz więcej: Niezdarny maluch - jak mu pomóc?

Rezerwując hotel lub pensjonat, weź pod uwagę swoją pociechę. Czy jest on przystosowany na przyjmowanie rodzin? Ma plac zabaw albo salę z animatorami? Uważnie przejrzyj wszystkie oferty i wybierz tę najodpowiedniejszą dla ciebie. Pakując się nie zapomnij o zabrać ze sobą lekkiego wózka-parasolki. Będzie idealny na spacery po mieście. Możesz pomyśleć też o przenośnym krzesełku do karmienia, o ile twoje dziecko jeszcze go potrzebuje, a pensjonat lub hotel, który wybrałaś, nie udostępnia go swoim gościom. Pakując maluszka pamiętaj o: nieprzemakalnej kurtce, sweterku, pampersach na czas podróży i kilka pierwszych dni wypoczynku, mokrych chusteczkach, maści na odparzenia, śliniaku, kremie z filtrem, kocyku i zabawkach. Wybierz kilka ulubionych maskotek lub samochodzików czy lalek. Decydując o liczbie ubrań pamiętaj, że małe dzieci brudzą wszystko w dużej ilości. Nie bierz nigdy niczego „na styk” chyba, że chcesz codziennie odwiedzać pralnię. Biorąc pod uwagę delikatną skórę dziecka, weź ze sobą wszystkie jego kosmetyki. Ty możesz używać hotelowego mydła, ale dla skóry dziecka jest ono nieodpowiednie.

Daleko jeszcze? – czym zająć dziecko w podróży

Podczas długotrwałej jazdy samochodem dzieci bardzo szybko mogą się znudzić. Oprócz zabawek, weź kilka książeczek, które będziesz mogła poczytać swojemu maluszkowi. Jeżeli dziecko jest starsze, możecie razem pośpiewać piosenki, albo obejrzeć jego ulubioną bajkę na laptopie lub komputerze. Warto przygotować kilka wierszyków, rymowanek i piosenek, których nauczycie się w samochodzie. Nie dość, że to świetna okazja do treningu pamięci u dziecka, to jeszcze pozwoli wam mieć „muzyczne” wspomnienia z wyprawy. Pamiętaj, by robić przerwy w podróży co około 2 godziny. W tym czasie coś zjedzcie, wybierzcie się na mały spacer albo poćwiczcie na trawie. Ruch trochę zmęczy twojego malucha i po ponownym ruszeniu w trasę, może na chwilę się zdrzemnie.

Podróże z dzieckiem

fot. istock.com

Akcesoria podróżne dla dzieci

By umilić wam podróż, pomyśl o akcesoriach, które mogą się przydać nie tylko tobie, ale i dziecku w podróży. Swojego maluszka możesz wyposażyć w plecaczek, do którego spakujesz wszystkie jego zabawki. Będzie miał frajdę z wyciągania i wkładania ich do niego. Warto też pomyśleć o zestawie podróżnym – zagłówek i nakładki na pasy. Zagłówek pozwoli utrzymać główkę dziecka podczas jazdy w odpowiedniej pozycji, a nakładki na pasy zapobiegną otarciom. Jeśli twoje dziecko jest bardzo małe i przewozisz je w nosidełku, pomyśl o pasie do niego. Dzięki temu przenoszenie dziecka w nosidełku będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Pas ten ma antypoślizgową podkładkę na ramię, która uniemożliwia ześlizgnięcie się oraz jest regulowany, dzięki temu mogą go używać osoby o różnym wzroście. Pamiętaj również o torbie termicznej. Jeśli włożysz do niej zamrożone wkłady, Wasze napoje nie zagrzeją się podczas podróży samochodem.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ala (Ocena: 5) 12.08.2021 13:17
Sama zastanawiam się jak to będzie, bo z mężem dość sporo podróżujemy. Teraz jest dla nas najważniejsze, żeby znaleźć odpowiedni fotelik samochodowy, zastanawiamy się nad którymś z caretero. Mamy niby jednego faworyta, ale co kupimy to się jeszcze okaże. Jestem pełna nadziei, że jak będziemy przyzwyczajać maluszka od małego do podróży to będzie w miarę grzeczny :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie