Jak nauczyć niemowlę odróżniać dzień od nocy?

Jeśli będziecie przestrzegać kilku zasad, szybko zaczniecie się na nowo wysypiać.
Jak nauczyć niemowlę odróżniać dzień od nocy?
fot. istock.com
12.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Przyszli rodzice czują gęsią skórkę na swoim ciele, gdy myślą o tym, jakie noce czekają ich za kilka miesięcy. W wyobraźni widzą długie, koszmarnie ciągnące się, nieprzespane godziny, bo ich maluch ma problemy z zasypianiem. Znajomi też nie pomagają, mówiąc: „Lepiej się teraz wysypiajcie, bo jak się dziecko urodzi, to Wam nie pozwoli”. Ile w tym prawdy? Niewiele, ale pod jednym warunkiem: Musicie od pierwszego dnia życia maluszka nauczyć je, czym jest noc, a czym jest dzień i my wam w tym pomożemy.

Jak nauczyć niemowlę odróżniać dzień od nocy?

Przede wszystkim… konsekwencja

To, zaraz po bezpieczeństwie, najważniejsza zasada przy niemowlaku. Jeżeli decydujecie się na kąpiel o godzinie 20, róbcie to o godzinie 20. Dziesięć minut opóźnienia oczywiście nie ma aż tak dużego znaczenia, pamiętaj jednak: Rytm dnia niemowlaka zaczyna się od wieczornej kąpieli. Może to absurdalne, ale popatrz na to z innej strony: to dla waszego malucha rzecz stała, a rzeczy stałe dają poczucie bezpieczeństwa. Po kilku tygodniach dziecko zakoduje sobie, że wieczorem, gdy Tata wraca z pracy, a Mama szykuje czyste ubranka – to jest to czas na kąpiel.

Rodzaj oświetlenia to bardzo ważny element

Pamiętaj więc, aby twój maluszek od początku widział w nim różnicę. W ciągu dnia mamy światło dzienne i nie chrońmy przed nim dziecka. Niektóre mamy zasłaniają rolety, zamykają drzwi, robiąc z pokoju, w którym zasypia, maluch istną izolatkę. Nie tędy droga. Oczywiście nie chodzi o to, żeby w dzień ustawiać niemowlaka przodem do słońca, ale o to, by mały człowiek był uczony tego, że dzień jest od czuwania i ucinania drzemek, nie zaś od twardego snu. Inaczej rzecz ma się nocą. Wtedy proponujemy zapalenie lampki dającej delikatne światło, które zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa (w końcu widzi własne rączki i otaczające go przedmioty), a tobie ułatwi przewijanie. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: dzięki lampce nie musisz palić w pokoju światła do zmiany pampersa czy nakarmienia i przez to maluch nie rozbudza się niepotrzebnie.

Zobacz więcej: Czy warto posyłać dziecko do przedszkola?

Czy lubisz przed spaniem szczelnie owinąć się kołdrą lub wskoczyć w ciepłą pidżamę?

Uwierz, twoje dziecko również. Tak jak dorośli w ciągu dnia, ucinając sobie drzemkę, śpią pod kocem, nie pod kołdrą, tak maluszek dzięki bardziej przewiewnemu ubranku w dzień i bardziej przytulnemu w nocy, unormuje swój sen – będzie on twardy w nocy i lżejszy w ciągu dnia. Lżejsze ubranko w dzień, w czasie czuwania, zapewnia maluchowi większą swobodę i zmniejsza ryzyko otarć oraz praktycznie eliminuje odparzenia.

Masaż niemowlęcia

Wieczorny masaż oliwką lub innym specyfikiem to doskonały sposób na przygotowanie malucha do snu. Ma on same plusy: bliskość mamy, rozluźnienie, przyjemny zapach, ukojenie… Czy wiedziałaś, że masaż to stymulowanie prawidłowego rozwoju dziecka? Może warto spróbować?

Wieczorny czas czuwania

Sprzyjającym czynnikiem, który ułatwi wieczorne usypianie, jest aktywność dziecka przed snem. Warto zadbać o to, by twój maluszek około dwóch godzin przed kąpielą nie ucinał sobie drzemki. Zapewnij mu w tym czasie rozrywkę. Przenieś się z pociechą na łóżko, pokazuj różne przedmioty, zagaduj, zabawiaj, baw się jego rączkami i nóżkami lub po prostu weź je na ręce i pokazuj mu domowy świat. Jest tyle ciekawych rzeczy w jego otoczeniu, na przykład lusterko… Widzieliście już swoje wspólne odbicie?

Sen dziecka

fot. istock.com

To, gdzie znajduje się łóżeczko twojego dziecka jest bardzo ważne

Niektórym dzieciom nie robi różnicy, czy śpią w jednym pomieszczeniu ze swoimi opiekunami, czy też nie. Dla innych natomiast ma to ogromne znaczenie. Dzieci lubią czuć się bezpiecznie, zresztą jak każdy z nas, a dla naszych podopiecznych to my, rodzice, jesteśmy najlepszą oazą bezpieczeństwa. W momencie, gdy zauważycie, że maluch rozbudza się, gdy próbujecie wyjść z pokoju lub często budzi się w nocy i wcale nie chodzi tu o jedzenie czy mokrą pieluchę, spróbujcie przenieść łóżeczko do Waszej sypialni. Świadomość bliskości opiekunów może rozwiązać problem bezsennych nocy.

Istotną rolę w nauce odróżniania dnia od nocy odgrywają dźwięki

Dbaj o to, by w nocy twój maluszek miał zapewnioną ciszę, a jedynym dźwiękiem ją rozpraszającym był twój szept. W dzień natomiast nie chodź na palcach i nie siedź w miejscu, modląc się o to, by nie zadzwonił domofon, gdy twój maluch ucina sobie drzemkę. Domowe dźwięki w ciągu dnia przyzwyczają niemowlaka do hałasu, dzięki czemu będziesz mogła bez problemu poodkurzać mieszkanie nawet w trakcie jego drzemki

Inne usypianie w dzień, a inne w nocy

Przyzwyczajenie dziecka do tego, że wieczorem zasypia w łóżeczku, a nie na rękach czy w bujającym się wózeczku, na co można przymknąć oko w ciągu dnia, to również znak dla dziecka, że zaczyna się noc i jest to czas na dłuższy, twardszy sen. Utulenie malucha do snu poprzez głaskanie go po czółku czy trzymanie za rączkę pozwoli mu na wyciszenie się. Być może w Waszym przypadku sprawdzi się kołysanka. Nieważne, jakiego sposobu użyjesz, ważne jest, żeby młody człowiek widział różnicę w sposobie zasypiania, a ten ma bardzo duże znaczenie w nauce odróżniania dnia od nocy.

Zobacz więcej: Czyste i zadbane zabawki - nie bagatelizuj higieny tych przedmiotów!

Wietrzenie pokoju

Jeśli kąpiecie swoje maleństwo w tym samym pokoju, w którym później śpi, z pewnością odkręcacie grzejnik na maksymalną temperaturę, może nawet włączacie farelkę w celu lepszego dogrzania pomieszczenia. Po takim zabiegu powietrze jest gęste i gorące, co na pewno nie sprzyja dobremu zasypianiu. Sprawdzi się tutaj przeniesienie karmienia do innego pomieszczenia. Macie wtedy czas na wywietrzenie sypialni bobasa i doprowadzenie jej do normalnej temperatury. Świeże powietrze to lżejsze powietrze.

Pielucha z zapachem mamy

Dziecko, szczególnie te najmniejsze, bazuje na bliskości swojej mamy. Jej głos, dotyk i ciepło to bezwzględne bezpieczeństwo, dlatego też tak trudno się bez niej zasypia. Wzięcie niemowlaka do swojego łózka i spanie we trójkę nie jest dobrym rozwiązaniem. Dziecko szybko przyzwyczaja się do takiej wygody. Warto nadmienić również, że nie jest to bezpieczne wyjście. Oczywiście śpisz czujnie i słyszysz płacz swego dziecka, jednak wystarczy minuta głębszego snu twojego lub twojego partnera, by niechcący tak kruchemu niemowlakowi stała się krzywda. Mamy jednak inny pomysł: pielucha z twoim zapachem, który jest przecież tak kojący, to drobna część ciebie, którą możesz położyć przy główce swojego malucha. 

Jeśli będziecie przestrzegać tych kilku zasad, szybko zaczniecie się na nowo wysypiać i zaskoczycie swoich znajomych bezproblemowymi nocami. Życzymy słodkich snów!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie