Jaki rodzaj inteligencji posiada twoje dziecko?

Humanista, czy umysł ścisły – jakim typem jest twoje dziecko?
Jaki rodzaj inteligencji posiada twoje dziecko?
fot. istock.com
19.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Niektórzy badacze twierdzą, że preferencje do przedmiotów ścisłych, bądź humanistycznych wykształcają się już w łonie matki. Czy mamy zatem wpływ na to, jakim typem naukowca będzie nasze dziecko?

Jak rozpoznać i pobudzać jego zdolności naukowe dziecka?

Powszechnie znany podział na umysły ścisłe i humanistyczne uwidacznia się w momencie, gdy dziecko zaczyna swoją przygodę z edukacją. Zazwyczaj to zainteresowania dziecka i jego łatwość w rozwiązywaniu zadań z danego przedmiotu jest argumentem decydującym przy wyborze profilu klasy. Naukowcy przestrzegają jednak przed takim uogólnieniem, sugerując, że inteligencja człowieka jest wieloraka, a każdy z nas posiada takie same zdolności, jednak w różnym stopniu nasilenia.

Jakie wyróżniamy zdolności umysłowe?

Wyróżnia się parę rodzajów zdolności umysłowych, zwanych „inteligencjami”. Jak rozpoznać, które z nich posiada twoje dziecko?

Inteligencja językowa: dziecko, które ma ją rozwiniętą, wyprzedza rówieśników techniką czytania i pisania. Cechuje go łatwość doboru odpowiedniego słownictwa, którym wyraża swoje myśli. Lubi czytać i chętnie pisze własne opowiadania. Jest to znak, że dziecko ma zadatki na pisarza, dziennikarza, copywritera, scenarzystę, albo PR-owca.

Inteligencja matematyczno-logiczna: rozwiązywanie zadań matematycznych i skomplikowanych łamigłówek przynosi dziecku radość i satysfakcję. Cechuje go spostrzegawczość i umiejętność wyciągania logicznych wniosków. Fizyk, matematyk, inżynier albo makler giełdowy to zawody, w których odnajdzie się najlepiej.

Zobacz więcej: Co powiedziałoby twoje dziecko, gdyby tylko umiało?

Inteligencja wizualno-przestrzenna; dziecko ma świetną orientację przestrzenną i z łatwością zapamiętuje kształty i obrazy. Fascynują je mapy, globus i sztuka, dlatego wymarzony zawód dla niego to pilot, architekt, grafik albo twórca gier komputerowych.

Inteligencja cielesno-kinestyczna (ruchowa): dziecko wykazuje się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną i umiejętnością koordynacji ruchowej. Jeśli te umiejętności dobrze rozwinie, w przyszłości może zostać sportowcem, tancerzem albo choreografem.

Inteligencja muzyczna: dziecko uwielbia wsłuchiwać się w dźwięki, pragnie nauki gry na instrumentach i ma duże poczucie rytmu. Kompozytor, gitarzysta w zespole, albo producent muzyczny to zawód dla niego.

Inteligencja muzyczna dziecka

fot. istock.com

Inteligencja przyrodnicza: jeśli twoje dziecko jest wrażliwe na los zwierząt i interakcja z nimi przychodzi mu z łatwością, oznacza to, że ma zadatki na ekologa, weterynarza lub projektanta ogrodów.

Inteligencja interpersonalna: dostrzeganie emocji i pragnień innych ludzi i właściwe ich interpretowanie to znak, że dziecko będzie w przyszłości dobrym nauczycielem, coach’em, terapeutą albo sprzedawcą.

Inteligencja interpersonalna: pewność siebie, świadomość własnych mocnych stron, słabości i celów to cechy idealnego polityka, filozofa, psychoterapeuty albo teologa.

Jak podtrzymywać zainteresowania dziecka?

Nie tylko wrodzone umiejętności i zainteresowania dziecka w danym kierunku są gwarancją, że w przyszłości stanie się w niej ekspertem.

Zobacz więcej: Jak kłótnie rodziców wpływają na dziecko?

Problem pojawia się wtedy, gdy dana dyscyplina wskakuje na wyższy poziom, a niekompetentny nauczyciel, bądź nieodpowiednio dostosowany program nauczania skutecznie zniechęcają dziecko do zgłębiania danej dziedziny nauki. Należy wciąż poszukiwać rozwiązań, które wspomogą dziecko w rozwijaniu jego talentów poza szkołą i spowodują, że dany przedmiot stanie się jego pasją, a nie tylko przedmiotem szkolnym, z którego dostaje dobre oceny.

Dzieci uwielbiają naukę połączoną z zabawą, dlatego wynik ten jest jak najbardziej zrozumiały. Poznawanie sztuki i historii poprzez zwiedzanie Muzeum Narodowego, zasad fizyki i techniki poprzez wizytę w Centrum Nauki Kopernik, albo powtarzanie materiału szkolnego poprzez gry edukacyjne na platformach edukacyjnych sprawią, że dziecięce zainteresowanie daną dziedziną, pozostanie takim w życiu dorosłym.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.08.2021 22:07
Mój syn ma ścisły umysł, widzę to po zabawkach, jakimi najchętniej się bawi. Aby rozwijać jego zainteresowania kupuję mu gry logiczne z serii IQ Games np. Dekoder, a na konsolę czy psp przyjdzie jeszcze czas.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie