Rytuały snu, które POKOCHA TWÓJ MALUSZEK

„Wyśpij się póki możesz” – ile razy słyszałaś taką radę, będąc w ciąży?
Rytuały snu, które POKOCHA TWÓJ MALUSZEK
fot. istock.com
24.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wśród młodych rodziców krążą historie o notorycznie zarywanych nocach. Młode mamy licytują się na ilość pobudek, a świeżo upieczeni tatusiowe przysypiają w pracy. Słowa „śpi jak niemowlę” nabierają zupełnie nowego znaczenia, gdy odkrywa się coraz to bardziej zaskakujące fakty na temat cyklu snu małych dzieci. Bo kto by przypuszczał, że norma to pobudki co 40-60 minut, sygnalizowane głośnym płaczem lub krzykiem, gdy tylko próbuje się ułożyć malucha w łóżeczku?

Rytuały snu, które POKOCHA TWÓJ MALUSZEK

Z pomocą w usypianiu przychodzą rytuały. Regularnie powtarzane, „programują” one dziecko do snu i pozwalają gładko przejść od szalonej zabawy do wypoczynku.

Jesteś szczęśliwą mamą małego śpiocha? A może temat snu twojego dziecka spędza ci….sen z powiek? Rytuały sprawdzą się w obu tych przypadkach, bo przede wszystkim mają być one przyjemnym akcentem dnia – zarówno dla usypiającego, jak i usypianego.

Zjedźcie wspólną kolację. Przygotowanie do snu zaczyna się na długo przed tym, jak przebierzesz dziecko w piżamkę. Smaczny i lekki posiłek, zjedzony całą rodziną, to dobry zwyczaj, rozluźniający po intensywnym dniu.

Zobacz więcej: 7 rzeczy, których nie powinnaś robić, gdy twoje dziecko ma napad złości

Zrób przyjemną kąpiel. Większość dzieci to uwielbia i zrobi wiele, żeby przedłużyć czas spędzony w wodzie. Pozwól maluszkowi na zabawę i chlapanie, niech spożytkuje resztki energii, które zostały mu po całym dniu. Wrzuć do wody gąbkowe puzzle, wodoodporne książeczki lub cokolwiek, co maluszek aktualnie lubi.

rytuały senne dziecka

fot. istock.com

Zaśpiewaj lub włącz muzykę. Spodoba się to brzdącowi w każdym wieku. Możesz wybrać łagodne melodie z karuzeli nad łóżeczkiem, ulubione kołysanki z CD lub choćby YouTube, czy też takie śpiewane przez rodzica. Znajomy głos uspokoi maluszka i da mu poczucie bezpieczeństwa, a wtedy będzie już o krok od odpłynięcia do krainy snów. 

Włącz biały szum. Większość dzieci uwielbia dźwięk mruczącego silnika samochodu, suszarki czy odkurzacza, a to dlatego, że kojarzy im się z czasem w brzuchu mamy. Odtwarzanie go jest skutecznym sposobem na wyciszenie. Harvey Karp, autor m.in. książki „Najszczęśliwszy śpioch w okolicy” jest zdania, że biały szum pozwala spać lepiej nawet dorosłym. W sieci można znaleźć dużo jego odmian, np. przypominający padający deszcz. Są nawet darmowe aplikacje, które odtwarzają dźwięki przypominające suszarkę, pralkę czy odkurzacz.

Przytul. Kto tego nie lubi? Noworodki, przyzwyczajone do ciasnego brzucha mamy, czują się najbezpieczniej w chustach lub po prostu w objęciach rodzica. Wiele z nich uwielbia zasypiać leżąc na brzuchu jednego z rodziców. Z wiekiem maluchy nie wyrastają z przytulania, ale poza mamą lub tatą chętnie wybiorą miękkiego misia, ulubiony kocyk lub inny ulubiony przedmiot.

Zrób masaż. Jeśli Twoje dziecko zachowuje spokój przy wieczornych zabiegach, możesz wypróbować relaksującego masażu, wcierając delikatnie nawilżający olejek.

Poczytaj. To jeden z tych rytuałów, z których się nie wyrasta. Najmłodszym spodobają się obrazkowe książeczki, starszakom wierszyki czy ciekawe historyjki. Wybieranie książki na wieczorną lekturę, a potem wspólne czytanie i oglądanie obrazków jest jednym z najprzyjemniejszych możliwych rytuałów. Pobudzi wyobraźnię dziecka i zagwarantuje przyjemne sny.

Opowiedz bajkę. Alternatywa do czytania – daje większe pole do popisu dla rodzica. A kto wie, może kiedyś z takich samodzielnie wymyślonych historii powstanie prawdziwa książka?

Otul. Przyjemne warunki snu również są częścią rytuału. W zależności od wieku i upodobań dobierz dziecku becik, śpiworek, otulacz lub miłą kołderkę.

Skomponuj spośród wymienionych wcześniej rytuałów swój własny zestaw i powtarzaj go w tej samej kolejności za każdym razem, gdy usypiasz maluszka. Przyzwyczajenie to klucz to sukcesu. Zobaczysz, że po jakimś czasie twojemu dziecku będą się zamykały oczy już na pierwsze dźwięki znajomej kołysanki. Wasze rytuały będą rosły wraz z nim. Gdy będzie starsze, samo dorzuci do waszego zestawu swoje elementy i zrobi to tak, żeby jak najbardziej oddalić moment pójścia spać. Tobie pozostaje wtedy rola strażniczki rytuałów, aby zarówno dziecko miało przyjemną noc, jak i Ty – przyjemny wieczór tylko dla siebie.

A zanim pójdziesz spać, odpraw swój własny rytuał – ten przyjemny zwyczaj pomoże Ci odciąć się od codziennych emocji i zajęć. Bo przecież każdy dorosły ma w sobie coś z dziecka. Miłych snów!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.09.2021 07:42
Mamy swoje rytuały przed snem. Mój Bartuś na szczęście nie ma problemów z zasypianiem, a ja podczas jego snu mogę ogarnąć dom, włączyć irobota, nastawić pranie itd. Synek mojej znajomej np. nie chce mocno spać i jest dość marudny.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie