ZAPACH MAMY - dlaczego jest tak ważny dla dziecka?

Dla maleństwa najważniejsze jest poczucie bliskości i bezpieczeństwa, a z tym na początkowym etapie jego życia kojarzy się właśnie twój zapach.
ZAPACH MAMY - dlaczego jest tak ważny dla dziecka?
fot. istock.com
27.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Udowodniono już nie raz, że noworodki rozpoznają swoje mamy właśnie po zapachu. Potrafią odróżnić pierś mamy od każdej innej. Zapachem również kierują się, szukając swojej mamy – tutaj warto przypomnieć sobie niejeden już przecież filmik dostępny w internecie, gdzie można podziwiać noworodki próbujące podpełznąć do piersi mamy.

Zapach mamy - dlaczego jest tak ważny dla dziecka?

Skąd to się bierze? Już w brzuchu mamy maluch wyczuwa zapachy – chociażby tego, co ciężarna wówczas zjada. Dlatego też w chwili, gdy dziecko przychodzi na świat, zmysł węchu jest już doskonale wykształcony, a ponadto rozwinięty najbardziej ze wszystkich zmysłów malucha. Czym dla dziecka jest maminy zapach?

Przede wszystkim takiego noworodka zapach mamy... uspokaja! Udowodniono, że mniej więcej do trzech dni po porodzie można zacząć zauważać pewną właściwość: w bliskim kontakcie z mamą, dziecko zamiast chaotycznych, niespokojnych ruchów zaczyna leżeć o wiele spokojniej, bez zbędnych nerwów. Dlatego też tak istotne jest aby nie zaburzać swojego naturalnego zapachu. Mamy powinny zrezygnować z perfum, kosmetyków o silnym zapachu oraz silnych środków piorących.

Prowadzono już różne eksperymenty w tej materii – podobny możesz też przeprowadzić w domowym zaciszu. Połóż po jednej stronie dziecka swoją koszulkę, którą zdjęłaś a po drugiej zwykłą, świeżo wypraną pieluszkę. I obserwuj. Jak myślisz – do czego przytuli się twoja pociecha? Oczywiście, że do koszulki! Bo to namiastka ciebie, bliskości z tobą a co za tym idzie – poczucia spokoju, bezpieczeństwa, ciepła.

Zobacz więcej: Pozwalasz dziecku się wypłakać? Lekceważysz jego potrzeby!

Zapach mamy

fot. istock.com

W związku z tym, jak bardzo wyczulone na zapach mamy są maluchy, pojawia się również niewielkie zagrożenie. Bowiem dziecko po specyfice zapachu wyczuwa również napięcie oraz stres mamy. Udowodnili to badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Utrzymują oni, że skutki stresu odczuwanego przez mamę można zaobserwować także u jej dziecka. Wynika to z tego, że emocje w obu przypadkach ulegają czemuś na kształt wzajemnej synchronizacji. Wcześniej różni psychologowie i socjolodzy zdołali wykazać istnienie podobnych zjawisk w przypadku ludzi pozostających w bliskich związkach. Teraz oczywiste już jest, że silna więź pomiędzy matką a dzieckiem również pociąga za sobą tego reakcje.

Jak możesz pomóc dziecku odczuwać poczucie bezpieczeństwa dzięki twojemu zapachowi, droga Mamo? To proste! Pamiętaj o kilku zasadach:

  • nie używaj perfum! Nawet tych najładniejszych – maluch żadnych nie doceni tak, jak twojego naturalnego zapachu,
  • zrezygnuj z intensywnie pachnących kosmetyków – balsamów, kremów i im podobnych. Zaburzasz w ten sposób również naturalny zapach, który zna twój maluszek i kojarzy wyłącznie z tobą,
  • zrezygnuj z silnych środków piorących. Zakładając na siebie coś o intensywnej, chemicznej woni również osłabiasz odczuwanie twojego zapachu.

Pamiętaj, że dla maleństwa najważniejsze jest poczucie bliskości i bezpieczeństwa, a z tym na początkowym etapie jego życia kojarzy się właśnie twój zapach. Dlatego warto zadbać, aby maluch mógł w pełni się nim cieszyć zamiast wdychać opary perfum. Bo warto, prawda?

Idąc krok dalej – dla tego samego efektu warto dbać o zapewnienie nam kontaktu skóra do skóry z dzieckiem zaraz po porodzie. To w tym właśnie momencie mamy szansę na nawiązanie pierwszego, niepowtarzalnego kontaktu i więzi z naszym dzieckiem. A nasz zapach ma w tym pomóc.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie